USA zażądały zamknięcia chińskiego konsulatu. Pekin grozi odwetem

Świat
USA zażądały zamknięcia chińskiego konsulatu. Pekin grozi odwetem
Google Maps
Zamieszanie wokół zamknięcia konsulatu

Władze USA bez uprzedzenia zażądały we wtorek zamknięcia konsulatu ChRL w Houston – poinformowało w środę MSZ Chin. Rzecznik resortu Wang Wenbin ocenił to jako złamanie prawa międzynarodowego i zagroził stanowczym odwetem, jeśli Waszyngton nie naprawi błędu.

- 21 lipca USA nagle zażądały, by konsulat generalny Chin w Houston wstrzymał wszelką działalność - powiedział Wang na rutynowym briefingu w Pekinie. Dodał, że nakaz zamknięcia placówki w krótkim czasie jest ze strony USA "bezprecedensową eskalacją ostatnich działań przeciwko Chinom" oraz "polityczną prowokacją, która poważnie narusza międzynarodowe prawo".

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone wykupiły cały zapas leku na Covid-19

 

Chiny stanowczo potępiają ten "oburzający i nieusprawiedliwiony krok, który zaszkodzi relacjom chińsko-amerykańskim" - oświadczył Wang i zapowiedział "stanowczy odwet", jeśli Waszyngton "będzie dalej kroczył niewłaściwą drogą".

 

Najgorsze relacje od dziesięcioleci

 

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z wtorkowego wieczora, przedstawiające ogień płonący rzekomo na dziedzińcu konsulatu w Houston. Według lokalnych mediów na miejsce wezwano straż pożarną i policję. Komentatorzy oceniali, że pracownicy placówki mogli tam palić dokumenty.

 

Wang oświadczył w kontekście doniesień o paleniu dokumentów, że konsulat działa normalnie. Policja w Houston napisała na Twitterze, że na dziedzińcu placówki i wokół niego zaobserwowano dym, ale funkcjonariusze nie zostali wpuszczeni do budynku.

 

Redaktor naczelny nacjonalistycznego chińskiego tabloidu "Global Times" Hu Xijin informował w środę, że władze USA dały Chinom 72 godziny na zamknięcie konsulatu w Houston. Ocenił to jako "szalone posunięcie".

 

Relacje amerykańsko-chińskie są obecnie uznawane za najgorsze od dziesięcioleci. Oba kraje spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych, a także w sprawie pandemii Covid-19, autonomii Hongkongu czy przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie