Putin zbroi marynarkę. "Zaawansowane technologie niemające równych w świecie"

Świat
Putin zbroi marynarkę. "Zaawansowane technologie niemające równych w świecie"
PAP/EPA/DMITRI LOVETSKY / POOL
Putin nie uściślił, kiedy nowe systemy mają trafić do wyposażenia marynarki, ale ministerstwo obrony stwierdziło w komunikacie, że prace nad nimi są w ostatnich fazach testów

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w niedzielę wyposażenie rosyjskiej floty w 40 nowych okrętów, a także hipersoniczne pociski nuklearne Cyrkon i podwodne drony z napędem atomowym Posejdon.

Putin zapowiedział nowe zbrojenia podczas parady z okazji dnia Marynarki Wojennej w Petersburgu i Kronsztadzie. W defiladzie udział wzięło 46 okrętów. Osobne parady z okazji święta przypadającego w ostatnią niedzielę lipca odbyły się w innych portach Rosji, od Bałtyjska nad Zalewem Wiślanym do Władywostoku.

 

Otwierając uroczystości prezydent oznajmił, że tylko w ciągu ostatnich dni w rosyjskich stoczniach rozpoczęto budowę sześciu nowych okrętów, a w tym roku marynarka zostanie zasilona łącznie 40 nowymi okrętami różnych klas.

 

"Wyjątkowa przewaga i zwiększone zdolności w walce"

 

Putin zapowiedział również wyposażenie rosyjskich sił w najnowsze zdobycze techniki - chodzi o hipersoniczne pociski manewrujące Cyrkon, a także o podwodne drony Posejdon z napędem atomowym i uzbrojone w głowice atomowe. Jednocześnie stwierdził, że Rosja nie chce nowego wyścigu zbrojeń.

 

ZOBACZ: Rosyjskie MSZ "zaniepokojone". Chodzi o wojska USA w Polsce

 

- Szerokie uzbrojenie w zaawansowane cyfrowe technologie niemające równych w świecie, w tym hipersoniczne systemy uderzeniowe i podwodne drony, dadzą flocie wyjątkową przewagę i zwiększone zdolności w walce - mówił prezydent Rosji.

 

Choć rosyjski przywódca nie uściślił, kiedy nowe systemy mają trafić do wyposażenia marynarki, ministerstwo obrony stwierdziło w komunikacie, że prace nad nimi są w ostatnich fazach testów. Testowany jest też nowy model okrętów podwodnych Biełgorod, przystosowanych do przenoszenia Posejdonów.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie