Pół wieku na scenie. Legendarny muzyk kończy 77 lat

Świat
Pół wieku na scenie. Legendarny muzyk kończy 77 lat
Facebook/Mick Jagger
W niedzielę 26 lipca 77. urodziny świętuje Mick Jagger

W niedzielę 26 lipca 77. urodziny świętuje Mick Jagger. Legendarny muzyk, lider i założyciel rockowej grupy The Rolling Stones występuje na scenie już od ponad 50 lat. Mimo operacji serca, którą przeszedł w 2019 roku, nie zamierza odchodzić na emeryturę.

Mick Jagger przyszedł na świat 26 lipca 1943 roku w angielskim Dartford. Jego matka była australijską emigrantką, która pracowała jako fryzjerka, a ojciec był nauczycielem wychowania fizycznego. 

 

Przyszła legenda rocka od dzieciństwa pasjonowała się muzyką -  śpiewał w chórze kościelnym. W tamtym okresie poznał również swojego późniejszego kompana Keitha Richardsa. Ich drogi rozeszły się, gdy poszli do innych szkół.

 

Setki milionów sprzedanych płyt

 

Ponownie spotkali się przypadkiem kilka lat później na stacji kolejowej w rodzinnym mieście. Odtąd byli nierozłączni, a niedługo potem narodziła się formacja The Rolling Stones, a współpraca Jaggera i Richardsa dostarczała grupie niezapomnianych przebojów.

 

ZOBACZ: Opublikowano listę najczęściej granych piosenek dekady. Zwyciężył hit z 2013 r.

 

Od tego momentu zespół sprzedał ponad 250 mln egzemplarzy albumów na całym świecie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii.

 

 

Pod koniec lat 70. piosenkarz próbował swoich sił także w karierze solowej. W 1984 roku wraz z zespołem The Jacksons nagrał album "State of Shock". W następnym roku zagrał solowy koncerty na Live Aid w Filadelfii. Druga płyta sygnowana nazwiskiem Jaggera nie odniosła już oczekiwanego sukcesu i artysta doszedł do wniosku, że rozwijać swoją karierę może tylko w The Rolling Stones.

 

W czasie swojej długoletniej kariery muzyk współpracował z wieloma artystami. Najsłynniejsze jego duety to te z Davidem Bowie i Michaelem Jacksonem.

 

Jagger dał się poznać swoim fanom także jako aktor. Zadebiutował już w 1970 roku. Zagrał wtedy emerytowaną biseksualną gwiazdę rocka w "Przedstawieniu".

 

 

Lider Rolling Stones zajmował się także produkcją filmów, m.in. "Enigmy" i "The Woman". Napisał też w 1987 roku scenariusz do filmu "Running Out of Luck".

 

 

Jagger słynie ze swoich licznych romansów. Był dwukrotnie żonaty, ma ośmioro dzieci, pięcioro wnuków i jednego prawnuka. Magazyn "Hit Parader" umieścił go na 15. miejscu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów. W 2003 roku otrzymał z rok brytyjskiej królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.

 

W kwietniu 2019 roku muzyk przeszedł operację serca. Rok później Stonesi wydali pierwszą od ośmiu lat nową piosenkę pt. "Living In A Ghost Town".

dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie