Pogrzeb kard. Grocholewskiego. Papież Franciszek złożył kondolencje

Polska
Pogrzeb kard. Grocholewskiego. Papież Franciszek złożył kondolencje
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Uroczystości pogrzebowe kard. Zenona Grocholewskiego w bazylice archikatedralnej Św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu

- Wszyscy, którzy mieli możność spotkać się z księdzem doktorem Zenonem Grocholewskim, później zaś profesorem, biskupem, arcybiskupem, a na koniec kardynałem, musieli być pod wrażeniem jego jednoznaczności i bezkompromisowości - powiedział w homilii o zmarłym metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Pochodzący z Wielkopolski kard. Zenon Grocholewski, był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. Były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego zmarł 17 lipca w Rzymie w wieku 80 lat.

 

We mszy świętej żałobnej uczestniczą przedstawiciele polskiego Episkopatu, władz państwowych i samorządowych.

 

Abp Jędraszewski podkreślił w kazaniu, że "wszyscy, którzy mieli możność spotkać się z księdzem doktorem Zenonem Grocholewskim, później zaś profesorem, biskupem, arcybiskupem, a na koniec kardynałem, musieli być pod wrażeniem jego jednoznaczności i bezkompromisowości".

 

Urząd prefekta pełnił przez szesnaście lat

 

- Z całą pewnością można o nim powiedzieć: był niezłomnym żołnierzem w służbie prawdzie – i to niezależnie od areopagu, na którym przychodziło mu występować i dawać o niej świadectwo: czy były to zacisza Sygnatury Apostolskiej, gdzie rozstrzygał wiele skomplikowanych spraw sądowych, przesyłanych do tego urzędu z całego świata; czy były to aule uniwersytetów Gregoriańskiego i Laterańskiego, których był niezwykle cenionym profesorem prawa kanonicznego; czy były to biura Kongregacji Wychowania Katolickiego, której urząd prefekta pełnił przez szesnaście lat – powiedział.

 

ZOBACZ: Zmarł bliski współpracownik trzech papieży. Kardynał Zenon Grocholewski miał 80 lat

 

Metropolita krakowski podkreślił też, że kardynał był gorącym patriotą, w swojej prywatnej kaplicy w Rzymie wielokrotnie sprawował msze święte w intencji ojczyzny i prezydenta, w jego kardynalskim herbie umieszczony został polski orzeł

 

Po mszy trumna z ciałem kard. Grocholewskiego zostanie złożona w krypcie biskupów poznańskich. W podziemiach katedry pochowani zostali m.in. kardynałowie Mieczysław Ledóchowski i Bolesław Filipiak. Obrzędom złożenia trumny przewodniczył będzie metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

 

Papież Franciszek złożył kondolencje

 

Papież Franciszek złożył w sobotę kondolencje rodzinie kard. Zenona Grocholewskiego. Z wdzięcznością wspominam jego pełną zasług pracę jako cenionego wykładowcy prawa kanonicznego i autora licznych publikacji naukowych - napisał papież. Kondolencje opublikowano w sobotę na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

 

Kondolencje papieża, skierowane do brata kardynała, Władysława Grocholewskiego, opublikowano w sobotę na stronie Konferencji Episkopatu Polski. "Po otrzymaniu wiadomości o śmierci Pańskiego ukochanego brata, kardynała Zenona Grocholewskiego, pragnę Pana i członków Pańskiej Rodziny zapewnić o mojej bliskości w żałobie, która dotknęła wszystkich, którzy znali i darzyli szacunkiem nieodżałowanego Księdza Kardynała" - czytamy w liście.

 

ZOBACZ: Śmierć brata Benedykta XVI. Papież Franciszek złożył kondolencje

 

"Z wdzięcznością wspominam Jego pełną zasług pracę jako cenionego wykładowcy prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, jak również jako autora licznych publikacji naukowych" - pisze papież Franciszek.

 

Wspomina, że kardynał z wielkim oddaniem poświęcił się służbie Stolicy Apostolskiej - najpierw jako notariusz i prefekt w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, a potem jako prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

 

"W pełnieniu tych funkcji dawał świadectwo kapłańskiej gorliwości, wierności Ewangelii i oddania budowaniu Kościoła. Wnosząc modlitwę do Pana Jezusa, aby obdarzył zmarłego Kardynała wieczną nagrodą, którą obiecał swym uczniom, przesyłam Panu i wszystkim, którzy opłakują Jego odejście, moje apostolskie błogosławieństwo" - czytamy w papieskich kondolencjach.

 

Mianowany przez Jana Pawła II

 

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Święcenia kapłańskie przyjął w poznańskiej katedrze w 1963 r z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Święcenia biskupie otrzymał w 1983 r. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem.

 

W 1999 r. z mianowania Jana Pawła II został prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2015 r. został członkiem kolegium ds. odwołań od wyroków dotyczących przestępstw zastrzeżonych w Kongregacji Nauki Wiary.

 

Był autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Uczestniczył w dwóch konklawe: w roku 2005 i 2013 r.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie