"Kino samolotowe" startuje w Pile. To pierwsze takie przedsięwzięcie na świecie

Polska
"Kino samolotowe" startuje w Pile. To pierwsze takie przedsięwzięcie na świecie
Zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Cristianaikido
"Starałem się wyszukać drugiego takiego kina i nie znalazłem. Możemy być jedynymi z pierwszych, jak nie pierwszymi na świecie" - przyznał organizator

W sobotni wieczór w Pile (woj. wielkopolskie) wystartuje - według organizatorów pierwsze na świecie - kino samolotowe. Piloci obejrzą film z kabin swoich maszyn zaparkowanych na tamtejszym lotnisku.

Organizator kina samolotowego - Jędrzej Król z Aeroklubu Ziemi Pilskiej - powiedział, że w sobotnim seansie weźmie udział około 20 maszyn. - Nie wszyscy jeszcze dolecieli - przyznał.

 

Wyjaśnił, że film wyświetlany na telebimie na terenie pilskiego lotniska widzowie-piloci obejrzą z kabin swoich maszyn. - Są samoloty wyższe, niższe, z aeroklubu będzie też kilka szybowców, a to jest poziom parteru. Po prostu ustawimy maszyny według wysokości, żeby nikt nikomu nie zasłaniał - wyjaśnił.

 

Wskazał, że w Polsce kina samochodowe "wróciły jak bumerang" w czasie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. - Kiedy ludzie nie mogli siedzieć w kinach ze względu na wszystkie obostrzenia, zostały zorganizowane kina samochodowe. My zrobiliśmy ten kroczek dalej. Skoro jest kino samochodowe na lotnisku, to zróbmy kino samolotowe - powiedział.

 

 

"Możemy być jednymi z pierwszych"

 

- Starałem się wyszukać drugiego takiego kina i nie znalazłem. Możemy być jedynymi z pierwszych, jak nie pierwszymi na świecie - przyznał Król.

 

Dodał, że kino samolotowe korzysta z infrastruktury działającego na pilskim lotnisku kina samochodowego. Przyznał, że piloci chcieli, aby w sobotę wyświetlono film "Top Gun", ale ostatecznie organizatorzy dopasowali się do repertuaru kina samochodowego - widzowie obejrzą "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara", czyli opowieść o związku kolumbijskiego barona narkotykowego z dziennikarką Virginią Vallejo.

 

ZOBACZ: Kibice wracają do hal sportowych. Zniesiono limity osób na basenach

 

Król zaznaczył, że w zależności od efektów sobotniej imprezy i luzowania obostrzeń związanych z koronawirusem sobotni pokaz filmowy może być jedyną edycją pilskiego kina samolotowego.

 

Sobotni seans rozpocznie się o godz. 20. Około północy chętni uczestnicy imprezy wystartują z powrotem do swoich domów.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie