W tym kraju jest więcej pastorek niż pastorów. Pierwszy taki przypadek na świecie

Świat
W tym kraju jest więcej pastorek niż pastorów. Pierwszy taki przypadek na świecie
Zdjęcie pogladowe/pixabay/Andrys
W 1990 roku przewidywano, że kobiety stanowić będą połowę duchowieństwa dopiero w 2090 roku.

W luterańskim Kościele Szwecji liczba pastorek przewyższyła liczbę pastorów. To pierwszy taki przypadek na świecie. 60 lat po pierwszej ordynacji kobiet w Szwecji, stanowią one 50,2 proc. duchownych. Jest ich 1533 na ogólną liczbę 3060.

Rzeczniczka Kościoła Cristina Grenholm zaznaczyła, że parytet ten osiągnięto znacznie wcześniej niż się spodziewano. W 1990 roku przewidywano bowiem, że kobiety stanowić będą połowę duchowieństwa dopiero w 2090 roku.

 

Kobieta, abp Antje Jackelén jest dziś także prymasem Kościoła. Jednak większość stanowisk kierowniczych nadal zajmują mężczyźni. Oni też jako pastorzy zarabiają więcej o 2200 koron (ponad 900 zł) miesięcznie niż ich koleżanki po fachu, donosi kościelny tygodnik "Kyrkans Tidning".

 

ZOBACZ: Setki ludzi w Hagii Sophii. Rozpoczęły się modły

 

Jednej z przyczyn wzrostu liczby pastorek upatruje się w zniesieniu w 1982 roku przez szwedzki parlament "klauzuli sumienia", zezwalającej pastorom na odmowę współpracy z duchownymi płci żeńskiej.

 

Liczba pastorek może jeszcze bardziej wzrosnąć, gdyż wśród osób studiujących w Szwecji teologię kobiety stanowią 70 procent.

pgo/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie