Zarzuty dyscyplinarne dla sędziego. Miał znieważyć prezydenta na Twitterze

Polska
Zarzuty dyscyplinarne dla sędziego. Miał znieważyć prezydenta na Twitterze
Zdj. ilustracyjne/ PAP/Wojciech Olkuśnik
W ocenie rzecznika dyscyplinarnego sędzia naruszył m.in. konstytucyjną zasadę niezawisłości sędziowskiej

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów wszczął w czwartek postępowanie i przedstawił zarzuty dyscyplinarne poznańskiemu sędziemu w związku z jego wpisem na Twitterze. Zdaniem rzecznika sędzia znieważył swoim postem prezydenta Andrzeja Dudę.

Chodzi o wpis sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu na portalu społecznościowym ze stycznia br.: "Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! (Podpis sędziego - red.)".

 

Jak poinformowano na stronie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, jego zastępca Przemysław Radzik wszczął w czwartek postępowanie dyscyplinarne w sprawie poznańskiego sędziego i przedstawił mu zarzut dyscyplinarny.

 

"Nie zachował powściągliwości"

 

Według Radzika sędzia "nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych znieważył Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę". W ocenie rzecznika dyscyplinarnego sędzia naruszył też konstytucyjną zasadę niezawisłości sędziowskiej w zakresie zakazu prowadzenia działalności publicznej niedającej się pogodzić z niezależnością sądów i niezawisłością sędziów.

 

W komunikacie Radzik podkreślił, że sędzia powinien unikać zachowań, które mogłyby podważyć zaufanie do jego niezawisłości i bezstronności. "Powinien także powściągliwie korzystać z mediów społecznościowych" - dodał.

 

Jak podkreślił Radzik, sędziowie są przedmiotem uważnej obserwacji pod kątem wymogów wynikających z obowiązku sprawowania urzędu z godnością i wymaga się od nich o wiele więcej niż od przeciętnego członka społeczeństwa. Dodał, że "znieważanie jakiejkolwiek osoby nie mieści się we wzorcu godnego zachowania każdego człowieka, nie tylko sędziego".

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie