Uchodźcy z Czeczenii skarżyli Polskę. Rząd musi im zapłacić

Świat
Uchodźcy z Czeczenii skarżyli Polskę. Rząd musi im zapłacić
Wikimedia Commons/Szajci
Przejście graniczne Terespol-Brześć

Polski rząd ma zapłacić po 34 tys. euro każdemu z Czeczenów, którym Straż Graniczna odmówiła możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Czeczeni wnieśli na Polskę skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i wygrali. Trybunał stwierdził w czwartek, że Polska - odmawiając przyjęcia grupy uchodźców - naruszyła przepisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

O sprawie poinformowała w mediach społecznościowych adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram.

 

"Uchodźcy z Czeczenii, którym Straż Graniczna kilkadziesiąt razy odmówiła możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, zaskarżyli Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i wygrali. Rząd polski musi zapłacić każdemu z nich kwotę 34 tys. euro" - napisała.

 

Jak dodała, skarżący byli w grupie osób, której 17 marca grupa adwokatów z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie udzieliła wsparcia pro bono na granicy w Terespolu. "Nasi klienci razem z ponad pięćdziesięcioma pozostałymi osobami nie zostali wpuszczeni do Polski. Żadne przewidziane w polskich przepisach instrumenty prawne nie pozwoliły skutecznie im pomóc, chociaż uciekali z Czeczenii przed torturami i prześladowaniem. Straż Graniczna konsekwentnie odmawiała przyjęcia od nich wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce" - wskazała Gregorczyk-Abram.

 

ZOBACZ: Suski: rząd nie wyrazi zgody na przymusową relokację uchodźców

Trudno opisać jak bardzo i jak często czułam się bezradna w zderzeniu z państwem polskim reprezentując uchodźców....

Opublikowany przez Sylwię Gregorczyk-Abram Czwartek, 23 lipca 2020

"Uzyskaliśmy od Europejskiego Trybunału Praw Człowieka środek tymczasowy (tzw. interim measure), w którym ETPC zakazał polskim władzom odesłania ich z powrotem na Białoruś. Jednak rząd zignorował to zarządzenie – to była sytuacja bez precedensu. Kolejne, podjęte później, próby złożenia wniosku o ochronę międzynarodową również zakończyły się niepowodzeniem" - napisała adwokat.

 

Europejski trybunał zdecydował, że Polska naruszyła szereg przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, brak skutecznego środka odwoławczego czy naruszenie prawa do skargi indywidualnej.

 

"Systematyczne nadużycia"

 

ETPC podkreślił, że w latach 2016-2017 Czeczeni kilkakrotnie bezskutecznie próbowali przedostać się z Białorusi do Polski w celu złożenia wniosków o azyl. Osoby te podkreślały, że są prześladowane w Czeczenii i obawiają się o swoje życie, jednak Straż Graniczna odmówiła im wjazdu.

 

Trybunał stwierdził, że w przypadku osób ubiegających się o azyl na granicy Polski z Białorusią dochodzi do systematycznych nadużyć i naruszania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

zdr/sn/ polsatnews.pl, euractiv.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie