Długoterminowa prognoza pogody na sierpień - temperatura powyżej normy, burze i opady

Polska
Długoterminowa prognoza pogody na sierpień - temperatura powyżej normy, burze i opady
Marek MICHALAK/East News
Tłumy ludzi na plaży w Dębkach

Tegoroczny sierpień zapowiada się ciepły, mogą zdarzyć się nawet dni z temperaturą powyżej 30 stopni - poinformował rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Prognozowane opady deszczu mają być podobne, jednak jak w latach ubiegłych, wystąpią burze.

Z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w południowej oraz zachodniej części Polski, a także w Wielkopolsce oraz punktowo w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim temperatury w sierpniu tego roku będą powyżej normy.

 

Sierpień cieplejszy niż zazwyczaj?

 

Jak tłumaczył rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski, oznacza to, że w tych rejonach temperatury będą wyższe niż bywały normalnie w latach od 1981 r. do 2010 r.

 

- Niewykluczone, że będą też dni upalne z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza - dodał Walijewski.

 

ZOBACZ: Niebezpiecznie wieczorem i w nocy. Ostrzeżenia pogodowe

 

Temperatur na poziomie dotychczasowej średniej należy spodziewać się we wschodniej części kraju, na Mazowszu oraz częściowo w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim.

 

Gorąco i sucho głównie na południu

 

Z prognozy Instytutu wynika też, że suma opadów przekraczająca normę, spodziewana jest przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce.

 

Opady "poniżej normy" prognozowane są głównie na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. W pozostałej części kraju opady wyniosą mniej więcej tyle, ile ich dotychczasowa uśredniona wartość.

 

Z przewidywań wynika więc, że na południu kraju w sierpniu prawdopodobnie będzie dość gorąco i raczej sucho, w centrum - równie ciepło, ale z umiarkowanymi opadami, natomiast na północnym wschodzie należy spodziewać się umiarkowanych temperatur oraz wyższych opadów.

 

- Niestety potwierdza się to, o czym mówiliśmy od dłuższego czasu, czyli że opady będą burzowe - powiedział Walijewski.

 

Wideo - prognoza wideo na kolejne dni [OGLĄDAJ]

  

bas/hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie