Podano datę pogrzebu aktora Andrzeja Strzeleckiego

Kultura
Podano datę pogrzebu aktora Andrzeja Strzeleckiego
Akademia Teatralna
Aktor spocznie na Cmentarzu Powązki Wojskowe

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 17 lipca aktora i reżysera, pedagoga, byłego rektora Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Andrzeja Strzeleckiego odbędą się 24 lipca w Domu Przedpogrzebowym na stołecznym Cmentarzu Powązki Wojskowe.

Nekrolog aktora zamieściła w poniedziałek na swojej stronie internetowej Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jak powiadomiła rodzina zmarłego artysty, po uroczystościach pogrzebowych nastąpi odprowadzenie ciała do grobu.

 

Aktor, autor scenariuszy, sztuk i musicali...

 

Reżyser, aktor teatralny i filmowy, pedagog, w latach 2008-16 rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Andrzej Strzelecki zmarł 17 lipca w wieku 68 lat. Chorował na nieoperacyjny nowotwór płuc i oskrzeli.

 

 

Był autorem scenariuszy sztuk i musicali. W 1974 r. ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST, a w 1978 r. - wydział reżyserski. W 2004 r. zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych.

 

ZOBACZ: Nie żyje Andrzej Strzelecki. Aktor walczył z nowotworem

 

W latach 1974–81 związany był z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Współtworzył kabaret "Kur". Był aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.

 

O swoim hobby napisał książkę

 

Andrzej Strzelecki był aktywnym członkiem Związku Artystów Scen Polskich. W 2002 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

Popularność przyniosły mu role filmowe ("Przepraszam, czy tu biją?", "W pustyni i w puszczy", "Rozmowy nocą", "1920 Bitwa Warszawska", "Pół wieku poezji później"), oraz serialowych ("Kuchnia polska", "Przeprowadzki", "Klan", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe"). Aktor prowadził także teleturniej "Piramida" w Polsacie.

 

ZOBACZ: Jerzy Stuhr w szpitalu. Rodzina poinformowała o stanie zdrowia aktora

 

Słynął ze swojego zamiłowania do gry w golfa - był członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa. W 2007 r. o swoim hobby napisał książkę pt. "Człowiek w jednej rękawiczce".

ms/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie