GIS ostrzega przed bąblowicą. Choroba przenosi się ze zwierząt na ludzi

Polska
GIS ostrzega przed bąblowicą. Choroba przenosi się ze zwierząt na ludzi
Pxfuel
Do zakażenia może dojść m.in. w wyniku bliskiego kontaktu z zakażonymi zwierzętami

Latem dochodzi od największej ilości zachorowań na bąblowicę - chorobę, która przenosi się ze zwierząt na ludzi; jest ona trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Nieleczona może doprowadzić do śmierci - ostrzega na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

W poniedziałek GIS wydał komunikat, w którym wskazał przyczyny zakażenia i objawy choroby.

 

"Bąblowica powodowana jest przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Do organizmu człowieka mogą dostać się poprzez: bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody" - zwrócił uwagę sanepid.

 

 

Ostrzegł, że do zakażenia może dojść w wyniku nie przestrzeganie zasad higieny, bliskiego kontaktu z zakażonymi zwierzętami, spożywania niedogotowanej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych).

 

"Także pies może być rezerwuarem tasiemców bąblowco­wych" - zwrócił uwagę Główny Inspektorat Sanitarny.

 

 

Opisując objawy bąblowicy poinformował, że cysty najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym i kościach. "Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci" - ostrzega GIS.

 

 

Podkreślił, że bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. "Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia" - czytamy w komunikacie.

 

GIS radzi, aby zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie, pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami, myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne, chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta, prowadzić regularne zabiegi odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.

 

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie