Kinowe hity w 2020 r. Imperium znów kontratakuje

Kultura
Kinowe hity w 2020 r. Imperium znów kontratakuje
pixabay/JAKO5D
„Imperium…” uchodzi za najlepszą część całego cyklu

W amerykańskich kinach nie można zobaczyć nowych, wielkich produkcji. Przebojem srebrnych ekranów stały się więc stare klasyki. Równych sobie nie ma „Imperium kontratakuje”, film z 1980 roku.

W miniony weekend w USA bezapelacyjnie królowały „Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje”. Film był wyświetlany w 611 kinach i zarobił aż 611 tysięcy dolarów. Od momentu powstania ta odsłona sagi zarobiła już 538 milionów dolarów.

 

Klasyk nad klasykami

 

Na podium w zeszłym tygodniu zmieściły się też nowsze produkcje. Drugie miejsce zajęła „Czarna pantera”, zaś trzecie „W głowie się nie mieści”. Dobrze radzili sobie też „Pogromcy duchów” z 1984 roku.

 

ZOBACZ: Czy filmowe hity mogą być źródłem wiedzy o finansach?

 

Lider rankingu jest piątą częścią cyklu sagi o Skywalkerach, ale  drugą jeśli chodzi o kolejność realizacji. Przypomnijmy, George Lucas najpierw stworzył części IV, V i VI, a dopiero po latach I, II i III. Stary-nowy hit amerykańskich kin opowiada o dalszych losach Luke’a Skywalkera, który musi stoczyć pojedynek z Darthem Vaderem, by pokonać siły Imperium opanowującego i niszczącego całe galaktyki.

 

Trzy trylogie

 

„Imperium…” uchodzi za najlepszą część całego cyklu, na który składa się aż dziewięć produkcji. Trzy trylogie kręcono na przestrzeni paru dekad. Pierwszą - zawierającą epizody IV, V i VI - stworzono pod koniec lat 70. i początku 80. George Lucas do tematu powrócił dopiero pod koniec lat 90. i na początku XXI w. Wtedy nakręcono epizody I, II i III, a ostatnią trylogię zaprezentowano widzom w latach 2015-19.

 

ZOBACZ: Kto nie zarobi na bonie turystycznym? Komentarz eksperta

 

„Imperium…” jest tak bardzo popularne, bo widzów przyciąga mroczny klimat opowieści i tragiczne zakończenie.

 

Tekst powstał we współpracy z portalem comparic.pl

Jacek Walewski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie