Otruł 112 kg pszczół. Sąsiedzki konflikt

Polska
Otruł 112 kg pszczół. Sąsiedzki konflikt
Polsat News
Podejrzany częściowo przyznał się do tego czynu, twierdząc, że wpuścił substancję chemiczną tylko do kilku uli. Powodem miał być konflikt z sąsiadem

Policja zatrzymała mieszkańca gminy Dźwierzuty (woj. warmińsko-mazurskie) podejrzanego o zatrucie 16 pszczelich rodzin z pasieki sąsiada. Według wstępnych ustaleń przyczyną przestępstwa był konflikt sąsiedzki.

Jak poinformowała w czwartek sierż. Izabela Cyganiuk z policji w Szczytnie, mężczyźnie przedstawiono zarzut zniszczenia 16 rodzin pszczelich poprzez wprowadzenie do uli substancji chemicznej.

 

ZOBACZ: Padły pszczoły z pięćdziesięciu uli. Policja bada, czy ktoś je otruł

 

Właściciel pasieki ocenił, że zginęło 112 kg pszczół, a wartość poniesionej szkody oszacował na kwotę 12,8 tys. zł. Przyjmuje się, że 10 tys. tych owadów waży około kilograma.

 

Konflikt z sąsiadem

 

Według ustaleń policji, podejrzany poszedł w nocy na łąkę sąsiada, na której stały ule. - 45-latek wpuścił w tzw. wylotki środek do nabłyszczania kokpitu samochodowego, bo jak sam oświadczył, chciał, aby pszczoły wyleciały z uli - wyjaśniła policjantka.

 

ZOBACZ: Lekarze wyciągnęli z oka pacjentki cztery żywe pszczoły. Żywiły się łzami

 

Jak dodała, podczas przesłuchania na komendzie podejrzany częściowo przyznał się do tego czynu, twierdząc, że wpuścił substancję chemiczną tylko do kilku uli. Powodem miał być konflikt z sąsiadem.

 

Zgodnie z kodeksem karnym, za zniszczenie, uszkodzenie lub uczynienie niezdatną do użytku cudzej rzeczy grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie