Niepokojące prognozy dla Ameryki Płd. "Zbankrutuje ok. 2,7 mln firm"

Biznes
Niepokojące prognozy dla Ameryki Płd. "Zbankrutuje ok. 2,7 mln firm"
PAP/EPA/Fernando Bizerra
"Przeciętny spadek PKB w krajach tego regionu wyniesie 9,1 proc." - przewiduje komisja

Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (ECLAC) przewiduje, że w tym roku przeciętny spadek PKB w krajach tego regionu wyniesie 9,1 proc. W czwartkowej prognozie zawarto zastrzeżenie, że jeśli pandemia Covid-19 nasili się to sytuacja będzie gorsza.

Według ECLAC ponad 9-procentowy spadek PKB oznacza powrót gospodarki do poziomu z 2010 roku i bankructwo około 2,7 mln firm.

 

Silniejszy atak pandemii

 

"Najuboższa ludność trzech największych gospodarek regionu – Argentyny, Brazylii i Meksyku - poniesie największe ofiary wskutek Covid-19. W Argentynie odsetek ubogich wzrośnie do 10,8 proc. w Brazylii – do 7,7 a w Meksyku do 7,6 proc." - napisano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Brytyjczycy nadal w kryzysie. Wielki spadek PKB i produkcji

 

Produkcja przemysłowa Meksyku spadła w kwietniu w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o 29,3 proc., Argentyny o 26,4 proc., Brazylii o 15,1 proc., Chile o 14,1 proc., Kolumbii o 20,1 proc., a Peru o 40,5 proc.

 

ECLAC prognozuje jako bardzo prawdopodobne, że zważywszy iż atak pandemii w tych krajach jest silniejszy niż dotąd przewidywano, jej gospodarcze i społeczne następstwa w regionie mogą być jeszcze poważniejsze. Według ECLAC liczba bezrobotnych może wzrosnąć o prawie 18 milionów w porównaniu z rokiem ubiegłym, do ponad 44 milionów osób.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie