Burze z gradem i silny wiatr. Ostrzeżenia dla 14 województw

Świat
Burze z gradem i silny wiatr. Ostrzeżenia dla 14 województw
Polsat News/IMGW
Burze z gradem mogą wystąpić w prawie całym kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i burzami z gradem. Alerty obowiązują na terenie większości kraju z wyjątkiem województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego oraz północnej części województwa zachodniopomorskiego.

Na pozostałym obszarze IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, a miejscami nawet do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad.

 

ZOBACZ: "Takiej nawałnicy nie pamiętają najstarsi mieszkańcy". Duże straty po burzy w rejonie Wadowic

 

Według prognoz burze zaczną się wczesnym popołudniem i będą trwały do późnej nocy.

 

Przed południem pierwsze burze pojawiły się w okolicach Szczecina i Zielonej Góry. Wytworzył się też front na linii: Ustka - Gdańsk - Skierniewice - Kraków - Zakopane. Przemieszcza się on z zachodu na wschód i towarzyszą mu występują opady o natężeniu 5-10 mm/godz.

 

Front przemieszcza się z z zachodu na wschódIMGW-PIB METEO POLSKA
Front przemieszcza się z z zachodu na wschód

 

 

Zalecenia IMGW

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

ac/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie