Atak hakerów na Twittera. Tysiące wpisów z kont Muska, Gatesa i Obamy

Technologie
Atak hakerów na Twittera. Tysiące wpisów z kont Muska, Gatesa i Obamy
Pixabay/Twitter/ Elon Musk
Hakerzy przejęli wiele kont znanych osób, m.in. miliardera Elona Musk

To był największy atak hakerów w historii Twittera. Dzięki przejęciu oficjalnych profili na tym portalu społecznościowym oszuści zyskali ponad 118 tysięcy dolarów. Ich ofiarami padli m.in. Apple, Uber, Joe Biden, Elon Musk, Barack Obama czy Kanye West. Z ich kont w środę wieczorem czasu polskiego wysłano tysiące tweetów zachęcających do wpłaty bitcoinów.

"Czuję się wspaniale, mogąc podwajać wszystkie płatności wysyłane na mój adres BTC. Wyślij 1000 $, a ja odeślę 2000 $!" - brzmiał tweet na koncie Elona Muska. Jego konto zostało zhakowane co najmniej trzykrotnie.

 

ZOBACZ: Hakerzy z Anonymous ostrzegają przed TikTok. „To chiński spyware”

 

Podobną wiadomość opublikowano u Billa Gatesa. Hakerzy zajęli również profile Baracka Obamy, Joe Bidena, Mike’a Bloomberga, Kanye Westa, Kim Kardashian, ale także konta firmowe m.in. Apple czy Ubera.

 

"Wspieramy Bitcoin i uważamy, że Ty też powinieneś!" - napisano na profilu Apple. Warto podkreślić, że od czasu utworzenia konta (wrzesień 2011) firma nie wysłała żadnego tweeta.

 

Tysiące tweetów na wielu kontach

 

Tysiące podobnych wiadomości zachęcających do wpłaty bitcoinów opublikowano na wielu kontach w ciągu półtorej godziny. Niektóre zachęcały do zwykłego przelania kryptowaluty, inne "adresowały swoją pomoc" w związku z pandemią koronawirusa.

 

ZOBACZ: Twitter "ukrył" wpis Trumpa. Serwis wyjaśnia

 

W sieci pojawiają się różne podsumowania dotyczące kwoty uzyskanej przez oszustów. Niektóre źródła podają, że hakerzy otrzymali bitcoiny o wartości 118 tys. dolarów (466 tys. zł).

 

Najpoważniejszy atak w historii

 

Platforma społecznościowa podjęła działania, by zniwelować skutki ataku. Po około półtorej godziny od jego rozpoczęcia wyłączono możliwość publikowania wpisów wszystkim kontom zweryfikowanym. Nie można było również dodawać wpisów z adresem portfela bitcoina.

 

Możliwość resetowania hasła i publikowania wpisów przez zweryfikowane konta przywrócono ponad trzy godziny od ataku, około 2:30.

 

Atak na Twittera uznano za najpoważniejszy w historii działania tego medium.

ac/ml/ rp.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie