Zastanawiasz się jakie studia wybrać? Tutaj prześledzisz losy absolwentów

Polska
Zastanawiasz się jakie studia wybrać? Tutaj prześledzisz losy absolwentów
piqsels
ELA to system dostarczający sprawdzonych, aktualnych i wyczerpujących informacji na temat sytuacji absolwentów uczelni na rynku pracy

Systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) dostarcza sprawdzonych informacji na temat sytuacji absolwentów uczelni na rynku pracy w Polsce. Mają one pomóc maturzystom w podjęciu decyzji o wyborze studiów - przypomniał w środę resort nauki.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) poinformowało na swojej stronie internetowej, że uruchomiono właśnie nową wersję ogólnopolskiego systemu ELA, która jest bardziej elastyczna niż poprzednia - daje więcej możliwości w tworzeniu raportów oraz wizualizacji danych. Przygotowano również aplikację na urządzenia mobilne.

 

ZOBACZ: Nietypowa oferta pracy. Mistrzyni olimpijska szuka partnerki do gry

 

ELA to system dostarczający sprawdzonych, aktualnych i wyczerpujących informacji na temat sytuacji absolwentów uczelni na rynku pracy w Polsce. "Dzięki ELA dowiecie się, ile zarobicie po studiach, jak szybko znajdziecie pracę, oraz jaki procent absolwentów danej uczelni dostaje umowę o pracę. ELA pokaże Wam dane z ponad trzydziestu czterech tysięcy kierunków studiów, natomiast wygenerowanie raportu zajmie Wam jedynie pięć sekund" - mówi do tegorocznych maturzystów cytowana na stronie MNiSW wiceminister nauki Anna Budzanowska.

 

Informacje z ZUS i systemu POL-on

 

Jak przypomina MNiSW, ELA pozwala wyszukiwać informacje zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i w podziale na poszczególne uczelnie czy kierunki studiów. ELA uwzględnia zróżnicowanie gospodarcze Polski. Stosuje Względny Wskaźnik Zarobków (WWZ), który określa relację średnich zarobków absolwentów danego kierunku do średnich zarobków w ich powiatach zamieszkania. Z danych generowanych przez ELA korzystają nie tylko maturzyści podejmujący decyzję o wyborze studiów, ale też środowisko akademickie, analitycy, przedsiębiorcy. Dane z systemu pomagają MNiSW dostosowywać politykę edukacyjną do potrzeb rynku pracy - podaje resort nauki.

 

ELA czerpie informacje z dwóch źródeł: systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dane m.in. o sytuacji zawodowej absolwentów: zatrudnieniu, bezrobociu, wynagrodzeniach) i systemu POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym.

 

ZOBACZ: Ponad 15 tys. osób z fabryk Daimlera straci pracę

 

"System ELA od samego początku ewoluuje. Każda kolejna wersja dawała użytkownikom nowe możliwości. W najnowszej wersji wykorzystaliśmy inteligentne algorytmy, by jeszcze bardziej spersonalizować dostępne usługi. Teraz każdy może wygenerować sobie taki raport, jakiego potrzebuje. To wygodne dla użytkowników, a nam oszczędza pracy. Dzięki coraz lepszym technologiom analitycznym i automatyzacji procesów ukazujemy prawdziwy potencjał danych publicznych" - mówi w komunikacie MNiSW dr Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, który odpowiada za stworzenie systemu.

 

Informatyka, geologia i leśnictwo

 

Resort wskazuje, że ELA tłumaczy np., dlaczego młodzi lekarze odnotowują coroczny krótkotrwały skok bezrobocia. Ma być to związane z organizacją pracy w tym zawodzie. Jak informuje MNiSW, uzyskanie prawa wykonywania zawodu po zakończeniu studiów związane jest z odbyciem stażu i zdaniem egzaminu państwowego. Między końcem stażu a uzyskaniem pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza występuje kilkumiesięczna przerwa. W tym czasie młodzi lekarze rejestrują się jako bezrobotni, by posiadać ubezpieczenie zdrowotne.

 

ZOBACZ: Półbezrobotni - dotknięci przez kryzys, nieujęci w statystykach

 

Dane ELI pokazały też m.in., że absolwenci leśnictwa mają większe szanse na znalezienie pracy. Okazuje się, że już po studiach, zwłaszcza jeśli w ich trakcie pracowali, osiągają średnio wyższe zarobki od innych absolwentów.

 

Z danych pozyskanych z tego systemu wynika również, że absolwenci szkół wyższych, którzy szukają miejsc pracy w małych miasteczkach i wsiach radzą sobie równie dobrze, co ich koledzy z dużych i wielkich miast, a pod wieloma względami są nawet bardziej skuteczni na rynku pracy. Absolwenci w małych miasteczkach i na wsi szybciej znajdują pracę niż ci w miastach na prawach powiatu i w wielkich miastach.

 

System ELA uruchomiono w 2016 r. Jego nowa wersja dostępna jest na stronie: https://ela.nauka.gov.pl/pl.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie