Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/BIENVENIDO VELASCO
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa zalecenie zakrywania twarzy w zamkniętych przestrzeniach, natomiast w USA odnotowano ponad 63 tys. nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby. Tymczasem w Polsce bilans zgonów zbliża się do 1600. Zobacz naszą relacją "minuta po minucie".

msl/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Służby sanitarno-epidemiologiczne Hiszpanii objęły 14-dniową kwarantanną część pasażerów krajowego rejsu linii Iberia między Madrytem a Vigo. Decyzja zapadła po potwierdzeniu infekcji wirusem SARS-CoV-2 u jednej z podróżujących osób.

Hiszpański resort zdrowia wyjaśnił w środę w komunikacie, że podczas weekendu jednego z mężczyzn lecących ze stolicy do miasta położonego w Galicii, na północnym zachodzie, poddano badaniom na obecność w organizmie koronawirusa. Test dał wynik pozytywny.

Procedurę kwarantanny zastosowano wobec 12 pasażerów samolotu, siedzących w najbliższym sąsiedztwie zakażonego.

We Francji liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła od poniedziałku o 91 i osiągnęła 30 120 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. 

Ministerstwo zdrowia ogłosiło spadek liczby hospitalizowanych z koronawirusem z 6 983 do 6 915, co stanowi już trend spadkowy od kilku tygodni.

13 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech, stwierdzono 162 nowe zakażenia - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Bilans zmarłych podczas epidemii wzrósł do 34 997. 

Łączna liczba zakażonych w całym kraju od lutego wynosi 243,5 tys. Wyleczonych jest ponad 198 tys.

Zgłaszane hiszpańskiej policji przypadki agresji wobec lekarzy i pielęgniarek, o których pisały na początku lipca media, należą do aktów marginalnych, a służba zdrowia w Hiszpanii nigdy nie cieszyła się tak dużą estymą jak w okresie epidemii koronawirusa - wynika z badań ośrodka CIS.

Z opublikowanego w środę sondażu wynika, że aż 80 proc. Hiszpanów, którzy korzystali z publicznej służby zdrowia w okresie epidemii, jest zadowolonych ze świadczonej przez nią opieki.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii i Portugalii zanotowano wzrost dynamiki zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19- wynika z informacji podanych w środę przez władze obu krajów.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii przybyło 875 nowych infekcji, a łączna liczba dotychczas potwierdzonych zakażeń wynosi już 257 494. Łączna liczba zmarłych w Hiszpanii po zachorowaniu na Covid-19 wzrosła do 28 413.

Wzrost dynamiki zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19 odnotowano również w Portugalii. Pomiędzy wtorkiem a środą przybyło tam osiem nowych zgonów, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi już 1676. W ciągu minionych 24 godzin liczba infekcji wzrosła tam o 375, do 47 426.

Jedno z przedszkoli w Mikołowie (Śląskie) zostało zamknięte do odwołania po tym, jak u trzech osób z personelu potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformował w środę na swoim profilu w portalu społecznościowym burmistrz miasta Stanisław Piechula.

Na badania oczekuje teraz 11 osób pozostałego personelu i 20 dzieci. "Zaskakujący jest fakt, że dwójka rodziców nie chce się zgodzić na badania dzieci w obawie przed utratą możliwości wyjechania na właśnie zaplanowany urlop" - podkreślił burmistrz Piechula.

Więcej na ten temat tutaj.

Władze miasta Rheda-Wiedenbrueck w niemieckiej Nadrenii Północnej-Westfalii zezwoliły w środę na wznowienie uboju w znajdujących się na jego terenie największych w Niemczech zakładach mięsnych, których właścicielem jest koncern Toennies.

Rzeźnia jest od około czterech tygodni nieczynna z powodu zarażenia znacznej części jej pracowników koronawirusem.

Wojska Obrony Terytorialnej i policja podsumowały w środę wspólne działania w czasie pandemii koronawirusa. Żołnierze i funkcjonariusze policji przeprowadzili ponad 9,5 tys. wspólnych patroli; odwiedzili ponad 10 mln osób przebywających w kwarantannie.

Dyrektor Głównego Sztabu Policji KGP insp. Maciej Nestoruk ocenił, że współpraca z WOT przebiegała bez żadnych zastrzeżeń. - Żołnierze wykazywali się zaangażowaniem oraz zdyscyplinowaniem, w pełni realizując stawiane przed nimi zadania - podkreślił.

Liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii przekroczyła 45 tys. W ciągu ostatniej doby z tego powodu zmarło kolejnych 85 osób, co oznacza, że bilans ofiar wzrósł do 45 053 - poinformowało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczby zgonów - więcej jest ich tylko w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii zmarły do tej pory 40 462 osoby, w Szkocji - 2490, w Walii - 1545, a w Irlandii Północnej - 556.

U 29 spośród łącznie 244 pracowników rzeźni w austriackim mieście Eggenburg na północny zachód od Wiednia wykryto nosicielstwo koronawirusa - poinformowała w środę odpowiedzialna we władzach kraju związkowego Dolna Austria za sprawy zdrowia Ulrike Koenigsberger-Ludwig.

Według niej, w rzeźni i tak zamierzano przebadać cały personel, ale przyspieszono to, gdy jeden z zakażonych pracowników skorzystał z alarmowej infolinii po zauważeniu u siebie objawów chorobowych.

Od początku epidemii 83 tys. paczek ze środkami ochrony osobistej trafiło już do placówek medycznych w całym kraju - podała w środę w komunikacie Poczta Polska.

Spółka wskazała, że od początku wystąpienia zagrożenia wirusem SARS-Cov-19 wspomaga Ministerstwo Zdrowia w dystrybucji środków ochrony, m.in. wykonuje dostawy do szpitali, w tym szpitali zakaźnych, placówek POZ, stacji epidemiologicznych, siedzib NFZ oraz aptek.

Naukowcy twierdzą, że obniżony nastrój i niepokój to możliwe objawy zakażenia SARS-CoV-2. Ich prawdopodobne źródło to oddziaływanie wirusa na mózg.

Badacze z University of Cincinnati College of Medicine (USA) na łamach pisma "The Laryngoscope" donoszą, że powodowanej przez nowego koronawirusa chorobie towarzyszy pogorszenie nastroju i niepokój.

Okazuje się przy tym, że objawy te wiążą się z zaburzeniami węchu i smaku, a nie z nasileniem pozostałych, niepokojących symptomów, takich jak skrócenie oddechu, kaszel czy gorączka.

- Nie ma planów wprowadzenia nakazu zakrywania twarzy w miejscach pracy - zapewnił w środę brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, dementując doniesienia prasowe, według których rząd rozważa taką możliwość.

- To coś, czemu się przyglądaliśmy, ale odrzuciliśmy - powiedział Hancock w stacji BBC. Jak wyjaśnił, zasłanianie twarzy pomaga zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa podczas krótkich interakcji z obcymi, ale w dłuższym kontakcie z ludźmi skuteczniejsze są dystans społeczny i częste mycie rąk. - Istnieje różnica między wizytą w sklepie przez kilka minut a kilkugodzinną pracą przy biurku z kolegami - dodał.

Plastikowe przyłbice nie chronią przed koronawirusem w równym stopniu jak maseczki - ostrzegają szwajcarscy lekarze.

W swoim badaniu opisali przypadek pracowników restauracji, którzy zostali zakażeni SARS-CoV-2, mimo zastosowania środków ochrony.

Więcej informacji tutaj.

Austria zniesie w czwartek ostrzeżenie przed podróżowaniem do włoskiego regionu Lombardia; tym samym możliwe będzie przywrócenie połączenia lotniczego między Mediolanem a Wiedniem - ogłosił w środę minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg.

Zniesienie ostrzeżenia spowodowane jest spadającą liczbą zakażeń koronawirusem w Lombardii, która była największym ogniskiem epidemii we Włoszech.

Wydawane przez austriackie MSZ i skierowane do obywateli ostrzeżenia przed podróżowaniem oznaczają również zakaz utrzymywania bezpośrednich połączeń lotniczych z objętymi nimi regionami - przypomina agencja Reutera.

Z powodu epidemii koronawirusa w Portugalii zostało odwołanych od połowy marca ponad 1,9 mln wizyt lekarskich - szacują władze służby zdrowia tego kraju.

Cytujący statystyki ministerstwa tygodnik “Expresso” podał, że w środę w części aglomeracji Lizbony został wydłużony do końca lipca stan klęski, który nakazuje stołecznym szpitalom i przychodniom ograniczenie wizyt pacjentów, których życie nie jest zagrożone.

 

Czterech strażaków zostało nagrodzonych za pracę jako ratownicy medyczni w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie - poinformowała w środę KG Państwowej Straży Pożarnej. Dostali oni nagrody pieniężne.

Jak przekazała straż, tego dnia odbyło się spotkanie komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka z nagrodzonymi strażakami, którzy od 28 kwietnia do 28 czerwca wykonywali zadania na potrzeby i w obiektach Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

 

ZUS wypłacił 4,3 mld zł na świadczenie postojowe, najwięcej na Mazowszu

Ponad 2,2 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i osób na umowach cywilnoprawnych na ponad 4,3 mld zł wypłacił Zakład Ubezpieczeń Społecznych – poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Najwięcej z nich, na ponad 688 mln zł, wypłacono na Mazowszu.

Uścińska poinformowała, że na Mazowszu wypłacono 688,1 mln zł świadczeń postojowych dla 352,6 tys. wnioskodawców. Na kolejnych miejscach są województwa: śląskie (256 tys. na kwotę 501,5 mln zł) i małopolskie (241,3 tys. na kwotę 471,8 mln zł), wielkopolskie (224 tys. na kwotę 441,4 mln zł) i dolnośląskie (169 tys. na kwotę 329,4 mln zł).

Łączna wypłacona dotychczas kwota przekroczyła 4,3 mld zł na ponad 2,2 mln świadczeń. Jak podkreśliła Uścińska, "wnioski są rozpatrywane na bieżąco tak, aby pieniądze były wypłacane jak najszybciej i tym samy trafiały do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji spowodowanej przez pandemię".

Artyści w strojach Myszki Miki i Myszki Minnie pozdrawiają pierwszych gości Disneyland Paris w dniu oficjalnego otwarcia. Park zamknięty był od 15 marca z powodu pandemii koronawirusa.

Fot: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

W Madrycie “wyłapują” koronawirusa ze ścieków

Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu ogłosiły, że uruchomiły system szybkiej analizy wód ściekowych w celu natychmiastowej identyfikacji nowych ognisk koronawirusa.

Stołeczny dziennik “El Mundo”, przypominający w środę o kilkudziesięciu ogniskach zakażeń w stołecznej aglomeracji, podaje, że przeprowadzające na bieżąco badania laboratoria z ponad 200 madryckich stacji uzdatniania wody kierują alert do władz sanitarno-epidemiologicznych regionu w sytuacji nasilenia się obecności SARS-CoV-2 w wodach ściekowych.

Rząd regionu wyjaśnił w komunikacie, że nowy system pozwala na dokładną identyfikację miejsc w aglomeracji Madrytu, w których wzrasta liczba osób z Covid-19, w tym pacjentów przechodzących chorobę bezobjawowo.

 

Bułgaria: 234 nowe zakażenia koronawirusem w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii wykryto 234 nowe infekcje koronawirusem, a na Covid-19 zmarło siedem osób - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia.

Spośród nowych przypadków 111 zdiagnozowano w Sofii, a 24 w Płowdiwie. Od początku epidemii w Bułgarii odnotowano 7645 infekcji, zmarło 283 chorych.

Krajowy Sztab Operacyjny przewidywał wcześniej, że liczba 10 tys. zakażeń zostanie przekroczona we wrześniu, teraz prognozuje się, że nastąpi to wcześniej.

CBOS: w czasie epidemii gorszy dostęp do opieki zdrowotnej, lepsze oceny jej funkcjonowaniu

W czasie epidemii 40 proc. Polaków miała trudności z dostępem do opieki zdrowotnej, związane m.in. z przekładaniem i odwoływaniem wizyt i zabiegów czy z uzyskaniem porad medycznych – wynika z badania CBOS. Jednocześnie wzrosło zadowolenie z funkcjonowania opieki zdrowotnej.

Ludzie w maseczkach czekają na głosowanie w lokalu wyborczym w mieście Strumica w Republice Macedonii Północnej. 

Fot: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Misjonarze: sytuacja ofiar koronawirusa jest dramatyczna, potrzebne pilne wsparcie

W wielu krajach, w których pracują misjonarze, pandemia znacząco pogorszyła sytuację mieszkańców państw w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji – podkreślają polscy misjonarze i proszą o pomoc finansową dla chorych na COVID-19.

Zwracają uwagę, że na terytoriach misyjnych dorośli i dzieci nie mają dostępu do środków dezynfekujących, maseczek, testów, lekarstw i podstawowej żywności.

W informacji przekazanej przez biuro prasowe episkopatu misjonarze proszą o wparcie. "Dzięki wam możemy kupić m.in. podstawowe produkty i przekazywać potrzebującym. Rozdajemy m.in. mąkę z kukurydzy i soi, mleko dla dzieci. Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i prosimy o dalszą pomoc" – mówi s. Kornelia Olechno, misjonarka pracująca w szpitalu w Biankouri na północy Togo, przy granicy z Burkina Faso i z Ghaną, w którym leczeni są pacjenci z tych trzech afrykańskich państw.

Nagły wzrost zachorowań na COVID-19 po pogrzebie znanej góralki

Po pogrzebie znanej góralki, w którym uczestniczyło kilkaset osób, w tym osobistości świata muzycznego jak Kayah czy Sebastian Karpiel-Bułecka, w Zakopanem zanotowano gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19. Dotąd w powiecie tatrzańskim było kilka zakażeń. Władze Zakopanego rozdają płyny do dezynfekcji i przypominają o zasadach sanitarnych.

Na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku 2 lipca spoczęła Zofia Karpiel-Bułecka. Kilka dni później okazało się, że żałobnicy z najbliżej rodziny zmarłej są zakażeni koronawirusem. Sanepid zaapelował do uczestników pogrzebu, którzy mieli kontakt z zarażonymi, o zgłoszenie się i wykonanie badań.

W środę na konferencji prasowej władze Zakopanego potwierdziły, że dotąd stwierdzono koronawirusa u 40 osób w powiecie tatrzańskim, z czego zdecydowana większość to osoby uczestniczące w pogrzebie. Sytuacja jest jednak rozwojowa, bo część żałobników nadal czeka na wyniki testów. Zgłaszają się też kolejne osoby do wymazywania.

Granty na powroty do kraju dla polskich naukowców badających COVID-19

Na granty z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej warte nawet ponad 2,2 mln zł liczyć mogą laureaci programu „Polskie Powroty 2020. Edycja COVID-19”. W środę ruszył nabór wniosków do tej inicjatywy. Zgłaszać mogą się polscy badacze zajmujący się tematem COVID-19, którzy chcieliby wrócić do kraju.

Władze Andaluzji nakazują noszenie masek, również na plaży

Rząd Andaluzji, na południu Hiszpanii, wprowadził w środę rano nakaz używania masek ochronnych w miejscach publicznych. Ma on obowiązywać również na plażach tego najbardziej popularnego wśród turystów regionu Hiszpanii kontynentalnej. Za brak maski grozi grzywna 100 euro.

Jak wynika z nowych przepisów, noszenie masek w Andaluzji w miejscach publicznych będzie wymagane od mieszkańców regionu oraz turystów do czasu wynalezienia szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Odpowiedzialny za andaluzyjskie służby medyczne Jesus Aguirre wyjaśnił, że nakaz noszenia masek ochronnych dotyczy też plaż regionu oraz basenów. Sprecyzował, że jedyny wyjątek stanowią liczące kilka osób grupy rodzinne, które przebywają w tych miejscach we własnym gronie i “bez znajomych”.

 

Lamy pomogą w walce z koronawirusem

Zmodyfikowane do zwalczania wirusa SARS-CoV-2 przeciwciała lamy już wkrótce mają zostać wypróbowane na zwierzętach – informuje „Nature Structural and Molecular Biology”. Mogą być skutecznym środkiem w walce z zakażeniami koronawirusem u ludzi.

 

Kolejny przypadek koronawirusa w szwajcarskiej lidze piłkarskiej

Po kilku osobach zainfekowanych koronawirusem w FC Zurich, tym razem zakażonego zawodnika zgłosił Neuchatel Xamax. Nazwisko chorego piłkarza nie zostało ujawnione. W środę wieczorem ten klub ma zaplanowany mecz ligowy z FC Sion.

Drużyna ze Sionu ma już jedno spotkanie przełożone – właśnie z FC Zurich, a na kolejny zmiany w terminarzu brakuje miejsca. Sezon musi się skończyć 3 sierpnia, m.in. ze względu na wymagania UEFA, która chce rozpocząć nowe rozgrywki pucharowe.

W Lombardii bez maseczki na otwartej przestrzeni, jeśli jest dystans

Na północy Włochy przestał obowiązywać nakaz noszenia maseczek na otwartej przestrzeni pod warunkiem, że utrzymany jest dystans społeczny co najmniej jednego metra. Nowe rozporządzenie podpisał w środę szef władz regionu Attilio Fontana.

Dalej trzeba nosić maseczki w miejscach zamkniętych, w tym w środkach komunikacji.

Na mocy przepisów, które mają obowiązywać do końca lipca, należy mieć zawsze przy sobie maseczkę, którą trzeba założyć w przypadku, gdy wymagany dystans między osobami nie jest zachowany.

MZ: 264 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 6 kolejnych osób; łącznie 38 tys. 721 przypadków i 1 tys. 594 zgony.

Nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Zmarły kolejne osoby

Rosja: liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 6442, zmarło kolejnych 156 osób

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła o 6422 w ciągu ostatniej doby; zmarło 156 pacjentów chorych na Covid-19 - poinformował w środę sztab ds. walki z pandemią. Łączna liczba zakażonych wynosi teraz w kraju 746 369, a osób zmarłych - 11 770.

Nadal najwięcej zakażeń przybywa w Moskwie, gdzie od wtorku zarejestrowano 628 nowych infekcji. Na drugim miejscu jest Petersburg (264 nowe przypadki), na kolejnych: obwód swierdłowski na Uralu (263 zakażenia), Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny (251 infekcji), Kraj Ałtajski (246), obwód niżnienowogrodzki (229) i Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny (202 nowe przypadki).

Kolejnych 80 górników uznanych za ozdrowieńców, 8 nowych zakażeń

Kolejnych 80 zakażonych koronawirusem górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej uznano w środę za ozdrowieńców. Wykryto także 8 nowych zakażeń - obecnie z infekcją SARS-CoV-2 nadal walczy 611 pracowników kopalń. Ponad 5,9 tys. osób wyzdrowiało.

MZ: W ciągu doby wyzdrowiało 736 osób, to rekord

W ciągu doby wyzdrowiało 736 osób – to rekord. Łącznie do tej pory wróciło do zdrowia 28 tys. 492 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 tys. 575 chorych. Pod respiratorem jest 73 pacjentów – poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał też, że kwarantanną objęto 87 tys 698 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 9 tys. 684

 

Zmodyfikowane do zwalczania wirusa SARS-CoV-2 przeciwciała lamy już wkrótce mają zostać wypróbowane na zwierzętach – informuje „Nature Structural and Molecular Biology”.

Doniesienia o obiecujących właściwościach nanoprzeciwciał lamy pojawiły się już w maju na łamach „Cell”. Teraz nanoprzeciwciała udało się udoskonalić.

Na Ukrainie w ciągu minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 836 osób, 15 chorych na Covid-19 zmarło, a 977 osób wyzdrowiało - poinformował w środę resort ochrony zdrowia tego kraju. Do szpitali trafiły 224 osoby zakażone koronawirusem.

Dzień wcześniej informowano o 638 wykrytych zakażeniach.

W kraju hospitalizowanych jest obecnie 3935 pacjentów z koronawirusem, a do respiratorów są podłączone 93 osoby.

Nowy minister zdrowia Chile Enrique Paris, który objął przed miesiącem to stanowisko, nie obiecuje na razie złagodzenia rygorystycznych ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa, mimo lekkiej poprawy sytuacji w kraju.

fot. PAP/EPA/Alberto Valdes

W amerykańskiej bazie wojskowej Camp Hansen na japońskiej wyspie Okinawa wykryto w środę kolejnych 36 zakażeń koronawirusem - poinformowała agencja Kyodo. Oznacza to, że od soboty potwierdzono już 136 przypadków Covid-19 w bazach USA na Okinawie.  

fot. facebook.com/cp.hansen.18

Do 22 wzrosła we wtorek liczba stanów, z których podróżni muszą się poddać 14-dniowej kwarantannie przybywając do Nowego Jorku. Na listę zostały dopisane stany Minnesota, Nowy Meksyk, Ohio i Wisconsin, natomiast usunięto Delaware, gdzie odnotowano postęp w walce z Covid-19.

Brytyjski rząd rozważa zalecenie zakrywania twarzy we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych, w tym w urzędach i innych miejscach pracy - podał we wtorek późnym wieczorem dziennik "Daily Telegraph".

Jak ujawnia gazeta, urzędnicy rozpoczęli prywatne rozmowy z grupami reprezentującymi głównych pracodawców w związku z rosnącymi obawami w rządzie dotyczącymi możliwej drugiej fali epidemii koronawirusa jesienią.

W poniedziałek przed północą brytyjski rząd poinformował, że od 26 lipca zasłanianie twarzy w sklepach w Anglii będzie obowiązkowe, podobnie jak już od miesiąca jest w transporcie publicznym. Jak podaje "Daily Telegraph", w piątek brytyjski premier Boris Johnson przedstawi nową "mapę drogową" swojej długoterminowej walki z Covid-19, w ramach której poda nowe szczegóły dotyczące powrotu ludzi do pracy, tak aby nie doszło do drugiej fali epidemii.

fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Wraz z zamknięciem granic Włoch dla turystów z USA i krajów spoza Europy hotele nad jeziorem Como na północy straciły 90 procent klientów. W tym atrakcyjnym turystycznie rejonie wypoczywają głównie Włosi i mocno odczuwa się brak gości z innych kontynentów.

W czerwcu w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem łączna liczba turystów spadła o 85 procent. Gości zagranicznych było mniej o 93 procent - to dane miejscowej branży hotelarskiej.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano w ciągu ostatniej doby 63 262 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - podał we wtorek wieczorem czasu miejscowego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 850.

Łączna liczba przypadków Covid-19 zarejestrowanych w USA od początku pandemii przekracza 3,42 mln. Z powodu koronawirusa zmarło już w tym kraju ponad 136 tysięcy osób.

fot. PAP/EPA/BIENVENIDO VELASCO

1300 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Brazylii - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Potwierdzono także 41 857 nowych przypadków zakażenia.

Po uwzględnieniu wtorkowego bilansu liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Brazylii wynosi 74 133. W sumie w tym kraju stwierdzono do tej pory 1 926 824 zakażenia.

fot. PAP/EPA/Antonio Lacerda

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie