Kobieta może samotnie żyć i podróżować. "Historyczne orzeczenie" saudyjskiego sądu

Świat
Kobieta może samotnie żyć i podróżować. "Historyczne orzeczenie" saudyjskiego sądu
Needpix/FOTOKALDE
Kobieta była sądzona za nieobecność w domu rodzinnym i podróż do Rijadu bez pozwolenia

Sąd w Arabii Saudyjskiej orzekł na korzyść kobiety, która była sądzona za to, że żyła samotnie i sama podróżowała do stolicy, Rijadu, bez zgody ojca - poinformował w środę serwis internetowy telewizji Al-Arabija.

Z dokumentów sądowych opublikowanych przez prawnika Abdula Rahmana al-Lahima wynika, że prokuratorzy ścigali kobietę za nieobecność w domu rodzinnym i podróż do Rijadu bez pozwolenia. Sąd orzekł, że "kobieta jest rozsądnym dorosłym, który ma prawo decydować, gdzie chce mieszkać".

 

"Dziś wydano historyczne orzeczenie, w którym potwierdzono, że niezależność rozsądnej, dorosłej kobiety w oddzielnym domu nie jest przestępstwem, które wymaga kary" - napisał al-Lahim na Twitterze. "Jestem bardzo zadowolony z tego wyroku" - stwierdził i dodał, że orzeczenie to koniec "tragicznych historii, które wiele kobiet przeżyło w przeszłości".

 

"Nie było łatwo, ale było warto"

 

Jak wyjaśnił serwis internetowy dziennika "Gulf News", zgodnie ze starym prawem rodzice mogą zgłosić policji, że kobieta żyje niezależnie bez zgody opiekuna.

 

ZOBACZ: Pierwsza w historii Arabii Saudyjskiej kobieta ambasador

 

Kobieta, której dotyczyła sprawa, ujawniła swoją tożsamość na Twitterze w komentarzu pod wpisem prawnika. "Po długich cierpieniach trwających od 2017 r. udało mi się dziś wraz z sądowym bohaterem Abdulem Rahmanem al-Lahimem odzyskać moją swobodę przemieszczania się, zagwarantowaną przez konstytucję saudyjską" - poinformowała na Twitterze oskarżona Marjam al-Otibi.

 

Dodała, że jej doświadczenie "nie było łatwe, ale było warto".

 

O sprawie al-Otibi w 2017 r. informował m.in. serwis BBC News. Podawał wówczas, że jest to aktywistka, która ma wielu zwolenników w mediach społecznościowych.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie