Pierwsza w historii Arabii Saudyjskiej kobieta ambasador

Świat
Pierwsza w historii Arabii Saudyjskiej kobieta ambasador
Wikipedia/ Charszardd1994/ CC 4.0

Po raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej na czele zagranicznej misji dyplomatycznej stanie kobieta. Księżna Rima Bint Bandar została mianowana w sobotę saudyjską ambasador w USA - podał w niedzielę na swym portalu francuski dziennik "Le Monde".

Gazeta powołuje się na wpis, jaki pojawił się w sobotę na Twitterze niezależnego, działającego w Waszyngtonie ośrodka analitycznego Fundacja Arabia (Arabia Foundation), który od swego powstania w 2017 r. zajmuje się zagadnieniami geopolitycznymi i społecznego-gospodarczymi na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem państw Półwyspu Arabskiego.

 

- Księżna Rima będzie nie tylko pierwszą kobietą ambasador, ale również pierwszą Saudyjką w randze ministra - napisał założyciel Fundacji Arabia, Ali Szihabi. Jak zaznaczył, "jest to silny sygnał, że kobiety będą włączane do rządu, a także, że ich praca będzie wykorzystywana w Arabii Saudyjskiej".

 

Córka byłego ambasadora

 

Księżna Rima jest córką b. ambasadora saudyjskiego w Stanach Zjednoczonych, księcia Bendara Bin Sultana. Pełnił one swe funkcje w latach 1983-2005. Dała się poznać jako aktywna działaczka ruchów społecznych na rzecz praw kobiet.

 

To między innymi dzięki jej zaangażowaniu od stycznia 2018 r. Saudyjki mogą uczestniczyć w zawodach sportowych. Zezwolono im na kibicowanie zawodnikom i drużynom na trzech wyznaczonych obiektach: na stadionie w stolicy kraju - Rijadzie, na stadionie w Dżuddzie w zachodniej części królestwa (prowincja Mekki) oraz na obiekcie w stolicy prowincji wschodniej - portowym Ad-Dammanie. Saudyjki po raz pierwszy w historii mogły wejść na stadion w Rijadzie w dniu 23 września.

 

Zezwolenie na uczestnictwo w imprezach sportowych było kolejnym krokiem znoszącym restrykcyjne ograniczenia, które uniemożliwiały kobietom uczestnictwo w życiu publicznym.

 

Nowy impuls w stosunkach saudyjsko-amerykańskich

 

26 września król Arabii Saudyjskiej Salman wydał dekret, na mocy którego kobiety mogą prowadzić samochód. Królestwo Saudów było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane.

 

Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacja islamu, to kraj, w którym kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Panie nie mogą wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa podróżować.

 

Kobieta musi też mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, podjąć studia czy poddać się niektórym operacjom medycznym. Część tych restrykcji została złagodzona lub zapowiedziano ich uchylenie z czasem.

 

Nominacja kobiety na stanowisko ambasador w USA jest krokiem, który ma dać nowy impuls stosunkom saudyjsko-amerykańskim, które weszły w trudną fazę po brutalnym zabójstwie na zlecenie saudyjskiego następcy tronu księcia Muhammada ibn Salmana w październiku ub.r. niezależnego dziennikarza - zaznacza w komentarzu "Le Monde".

 

Zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego

 

- Chodzi o to, by odsunąć zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego na dalszy plan i o nim zapomnieć, nawet, jeśli wiadomo, że faktycznie jest to nie do osiągnięcia w wypadku Kongresu USA", który uważa następcę tronu, księcia Muhammada za bezpośrednio odpowiedzialnego za ten mord - oceniła w rozmowie z agencją AFP prof. Kristian Ulrichsen z Instytutu Bakera na Uniwersytecie Rice w Houston. Jej słowa cytuje "Le Monde".

 

Będzie to tym trudniejsze - przypomina się - że śledztwo ws. zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Chaszodżdżiego przeprowadzone pod auspicjami ONZ wykazało, iż był on ofiarą zabójstwa zleconego przez władze Arabii Saudyjskiej.

 

- Oparty na domniemaniu faktycznym dowód uzyskany podczas mojej misji w Turcji pokazuje, że pan Chaszodżdżi był ofiarą brutalnego i dokonanego z premedytacją zabójstwa, zaplanowanego i przeprowadzonego prze władze Arabii Saudyjskiej - oświadczyła 7 lutego specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. pozasądowych, doraźnych i arbitralnych egzekucji Agnes Callamard.

 

Media przypominają w kontekście nominacji księżnej Rimy na stanowisko ambasador w USA, że w 2017 r. w Arabii Saudyjskiej pojawiła się jako pierwsza kobieta ambasador - Belgijka, Dominique Mineur. 

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie