Pierwsza taka egzekucja od 17 lat. Skazaniec torturował i zabił 8-latkę

Świat
Pierwsza taka egzekucja od 17 lat. Skazaniec torturował i zabił 8-latkę
PAP/EPA/TANNEN MAURY
Protestujący przed w Terre Haute protestowali przeciwko wykonaniu kary śmierci

Skazany na śmierć Daniel Lewis Lee został stracony w USA we wtorek rano w pierwszej od 17 lat federalnej egzekucji. Mężczyzna "czekał" na wykonanie wyroku od 2004 r. Osiem lat wcześniej, w 1996 r., brutalnie zamordował 8-letnią dziewczynkę, jej matkę i ojczyma.

Wykonanie kary śmierci poprzez wstrzyknięcie trucizny odbyło się w federalnym ośrodku w Terre Haute w stanie Indiana.

 

Mniej niż siedem godzin przed straceniem Lee, o godz. 2 w nocy czasu lokalnego, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił odroczenie wydane przez sąd apelacyjny w Waszyngtonie. Stosunkiem głosów 5 do 4 utorował drogę do wznowienia egzekucji wykonywanych przez władze federalne.

 

ZOBACZ: Jej śmierć zszokowała świat. Egzekucja czterech gwałcicieli i zabójców 23-letniej studentki

 

"Uchylamy wstępne orzeczenie sądu federalnego, a egzekucje mogą odbywać się zgodnie z planem" - postanowił SN, odnosząc się do egzekucji czterech osób skazanych na śmierć.

 

"Zabijacie niewinnego człowieka"

 

Sąd federalny w poniedziałek odroczył egzekucję Lee, by zezwolić na złożenie kolejnych wniosków o wstrzymanie wykonywania federalnych kar śmierci przez wstrzyknięcie trucizny. To właśnie sądowe spory o dopuszczalność egzekucji za pomocą zastrzyku z trucizną sprawiły, że wykonywanie federalnych wyroków śmierci zostało wstrzymane na lata.

 

47-letni Lee, który był członkiem rasistowskiej organizacji, został skazany za udział w zabójstwie trzech członków rodziny w stanie Arkansas w 1996 roku - małżeństwa wraz z ośmioletnią córką kobiety. Zmasakrowane ciała odnaleziono pięć miesięcy po zaginięciu rodziny. Przed śmiercią byli torturowani. Mimo obciążających dowodów, Lee nigdy nie przyznał się do popełnienia zbrodni.

 

 

"Zabijacie niewinnego człowieka" - tak według mediów brzmiały ostatnie słowa wypowiedziane przez skazanego.

 

Prokurator generalny USA William Barr zapowiedział, że w lipcu i sierpniu wykonane zostaną egzekucje czterech osób skazanych za zabójstwa dzieci. Na egzekucje czeka jeszcze w Stanach Zjednoczonych 58 innych przestępców.

bas/ Fox News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie