Warszawa ma problem z... publicznymi toaletami

Polska
Warszawa ma problem z... publicznymi toaletami
Pxfuel/
Na jedną publiczną toaletę w stolicy przypada 4,3 tys. mieszkańców

Według oficjalnych szacunków stołecznego ratusza, w Warszawie jest ok. 400 publicznych toalet. Zatem średnio na jedną toaletę przypada 4,3 tys. mieszkańców, nie licząc turystów.

Niedobór publicznych toalet stał się dotkliwy w stanie epidemii, kiedy były pozamykane restauracje, centra handlowe oraz innego rodzaju instytucje publiczne, w których znajdują się dostępne toalety. Obecnie, mimo odmrożenia wielu gałęzi usług, dostępność toalet jest nadal ograniczona.

 

ZOBACZ: Skradziono toaletę z 18-karatowego złota. Dzieło sztuki zginęło podczas włamania do Pałacu Blenheim

 

Urząd miasta szacuje, że na terenie Warszawy znajduje się ok. 400 publicznych toalet. Według oficjalnych informacji, w stolicę mieszka ok. 1,7 mln osób. Z prostego rachunku wynika, że średnio do jednej toalety mogłoby ustawić się 4,3 tys. mieszkańców, nie licząc turystów. W rekordowym 2018 r. do Warszawy przyjechało ich ponad 10 milionów.

 

Toalety są zlokalizowane np. na terenie parków - miasto odpowiada za utrzymanie 83 parków. Toaleta publiczna jest np. w parku gen. Orlicz-Dreszera i Ogrodzie Krasińskich. Toalety są też przy ciągach komunikacyjnych (np. skwer Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu, pl. Zamkowy schody ruchome trasy W-Z jak również od strony Pałacu Ślubów, podziemia Ronda Dmowskiego, Pałac Kultury), jak również na bulwarach oraz w przejściach podziemnych Metra Warszawskiego (toalet w metrze jest 47, po jednej na każdej stacji linii M1 oraz po dwie na linii M2).

 

Toalety w urzędach

 

- Możemy do tego doliczyć biblioteki, urzędy czy Miejsca Aktywności Lokalnej i domy kultury. Dodatkowo mieszkańcy i turyści mogą skorzystać z automatycznych szalet dostępnych w 22 punktach stolicy - wyjaśniła rzecznik ratusza Karolina Gałecka.

 

Mimo zapewnień miasta, że toalety w miejskich urzędach są dostępne dla mieszkańców, tak nie jest np. w ratuszu na pl. Bankowym. Możliwości skorzystania z toalety odmówiono np. reporterowi, który nie ujawnił, że jest dziennikarzem.

 

ZOBACZ: Piłkarz poszedł w trakcie meczu do toalety. Jego drużyna przegrała

 

Zgodnie z zapewnieniami miasta, toalety publiczne i automatyczne toalety przy skwerach zieleni są otwarte i serwisowane codziennie przez cały czas trwania epidemii.

 

Za utrzymanie publicznych toalet odpowiada zarządca terenu. Przykładowo w przejściach kolei podziemnej za szalety odpowiedzialne jest Metro Warszawskie. Automatycznymi toaletami opiekuje się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Toaleta przy skwerze Hoovera należy do Zarządu Terenów Publicznych, z kolei ubikacjami np. w bibliotekach i domach kultury zajmuje się dyrektor miejskiej placówki.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie