PKW zmienia decyzję i poda cząstkowe wyniki wyborów. Transmisja konferencji [OGLĄDAJ]

Polska
PKW zmienia decyzję i poda cząstkowe wyniki wyborów. Transmisja konferencji [OGLĄDAJ]
PAP/Paweł Supernak
Konferencja PKW

Państwowa Komisja Wyborcza informowała początkowo, że na stronie internetowej nie będą podawane cząstkowe wyniki wyborów. Kolejna konferencja prasowa miała odbyć się dopiero po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji. W poniedziałek po godz. 6 rano podano, że konferencja PKW odbędzie się o 8:00.

- Członkowie PKW zdecydowali, że spotkają się z dziennikarzami ze względu na to, że mają już na tyle zatwierdzonych protokołów, że mogą podać wyniki wyborów. Ten ostateczny wynik, nawet w oczekiwaniu na protokoły zza granicy nie zmieni się i będą to bardzo bliskie do ostatecznych wyniki - powiedział reporter Polsat News Bartosz Kwiatek

 

Szef PKW Sylwester Marciniak zapowiedział w niedzielę wieczorem, że kolejna konferencja prasowa PKW odbędzie się po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaleniu wyniku głosowania, sporządzeniu protokołu głosowania i podjęciu uchwały w sprawie wyników wyborów. Podkreślił, że o najbliższej konferencji prasowej Komisja poinformuje na godzinę przed jej rozpoczęciem.

 

ZOBACZ: Frekwencja wyborcza. Podano dane z 99,39 proc. obwodów

 

- Nie jest wykluczone, że być może jutro uda nam się podać ostateczne wyniki głosowania - oświadczył Marciniak.

 

Poinformował także, że na stronie internetowej PKW nie będą podawane cząstkowe wyniki wyborów.

 

Wybory prezydenckie 2020

 

Zgodnie z wynikami badania late poll z 90 proc. komisji, przygotowanego przez Ipsos dla Polsatu, Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich 51 proc., a Rafał Trzaskowski - 49 proc. Wiele wskazuje na to, że to urzędujący prezydent zwyciężył w niedzielnym głosowaniu. Ostatecznie wyniki mogą jednak ulec zmianie. Ryzyko błędu statystycznego badania late poll wynosi jeden punkt procentowy.

 

77,3 proc. wyborców z wykształceniem podstawowym zagłosowało na ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę. W grupie wyborców z wykształceniem wyższym i licencjackim najwięcej - 65,9 proc. głosów uzyskał kandydat KO Rafał Trzaskowski - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla Polsatu.

 

Obaj politycy walczyli o wyborców Krzysztofa Bosaka, czy Szymona Hołowni. Sprawdziliśmy, na kogo głosowali sympatycy kandydatów, którzy odpadli z wyścigu o fotel prezydencki po I turze.

msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie