Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Po raz pierwszy po pięciu dniach liczba dobowych zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej 60 tys., natomiast w RPA w związku z Covid-19 prezydent wprowadza godzinę policyjną. W Polsce, od początku epidemii, zachorowało 37891 osób, zmarło 1571. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Portugalii i Hiszpanii rośnie liczba infekcji wirusem SARS-CoV-2. W niemal wszystkich regionach Hiszpanii w poniedziałek wieczorem zanotowano występowanie aktywnych ognisk zakażenia. W skali kraju jest ich już 120 - poinformował wieczorem rząd. W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Portugalii 306 nowych zakażeń, z których 80 proc. wystąpiło na terenie aglomeracji stołecznej. W całym kraju do poniedziałkowego wieczora zanotowano łącznie 46 818 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ozdrowieńców szacowana jest na ponad 31 tys.

Największa prowincja Kanady, Ontario, zezwala na powrót do działalności 99 proc. firm już od najbliższego piątku. Dłużej musi poczekać stolica prowincji Toronto i sąsiadujące miasta.

Ponad tysiąc hiszpańskich lekarzy internistów wzięło udział w poniedziałkowej manifestacji w Madrycie przeciwko zarządzaniu epidemią koronawirusa przez regionalne władze. Głównym postulatem protestujących jest poprawa ich warunków pracy.
(PAP/EPA/J.J. Guillen)

We Włoszech wszczęto w poniedziałek śledztwo w sprawie roli, jaką odegrała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w obliczu pandemii koronawirusa - podała agencja Ansa. Wniosek o otwarcie postępowania złożyło stowarzyszenie obrony praw konsumentów.

Władze Turkmenistanu w poniedziałek zarekomendowały swoim obywatelom noszenie maseczek. Jako oficjalną przyczynę nowych wytycznych podano "unoszący się w powietrzu pył". Rządzący nie tłumaczą jednak z czego wynikają inne rekomendacje m.in. konieczność zachowania odstępu.

Czytaj więcej: Kraj, który "zakazał" koronawirusa, zachęca do noszenia maseczek. "To przez pył"

Władze wspólnoty autonomicznej Balearów ogłosiły w poniedziałek wejście w życie nakazu noszenia masek w miejscach publicznych. To już dziesiąta z 17 wspólnot autonomicznych tego kraju, która nakazała korzystanie z masek nawet wtedy, gdy zachowany jest dystans społeczny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zatrzymany w tych regionach mieszkaniec lub turysta będzie musiał zapłacić za brak maski w miejscu publicznym 100 euro.

Władze Hongkongu ogłosiły w poniedziałek znaczne zaostrzenie reguł dystansowania społecznego po ponownym wzroście liczby zakażeń koronawirusem. Od środy znów obowiązywać będzie zakaz zgromadzeń powyżej czterech osób, a bary, kina i siłownie zostaną zamknięte.

Decyzję o zwiększeniu ograniczeń ogłosiła na konferencji prasowej szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam. Wcześniej tego dnia hongkońskie służby medyczne zgłosiły 52 nowe infekcje, jeden z najwyższych dziennych przyrostów odnotowanych w regionie.

- Będę szczery, zbyt wiele krajów (poza Europą i Azją) zmierza w złym kierunku i wirus pozostaje wrogiem publicznym numer jeden - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Jego zdaniem, jeśli ludzie nie zastosują się do podstawowych wytycznych, "jedynym kierunkiem, w którym podąży ta pandemia, będzie coraz gorszy i gorszy (kryzys), ale nie musi tak się stać".

Szef WHO, którego działania ostro krytykuje prezydent USA Donald Trump, podkreślił fakt, że z 230 tys. nowych infekcji w niedzielę 80 proc. pochodziło z 10 państw, a 50 proc. tylko z dwóch najbardziej dotkniętych przez pandemię krajów, czyli Stanów Zjednoczonych i Brazylii.

„W najbliższej dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie powrotu do starej normalności” - dodał Tedros.

140 pensjonariuszy domów opieki dla osób starszych zmarło na Węgrzech na Covid-19 od początku pandemii – poinformował rząd.

Według danych władz Węgier, 921 pensjonariuszy i 137 pracowników domów opieki zakaziło się koronawirusem. Obecność SARS-CoV-2 stwierdzono w 13 domach opieki w Budapeszcie i 20 placówkach w innych częściach kraju. Wyzdrowiało już 702 zakażonych koronawirusem.

Najwięcej zakażeń stwierdzono w największym domu opieki w Budapeszcie, przy ul. Pesti. Zachorowało tam aż 312 pensjonariuszy i 26 pracowników. 55 osób zmarło.

W Belgii w ostatnich dniach codziennie wykrywanych jest ponad 130 nowych infekcji; średnia jest wyższa niż wcześniej. "To zmierza to w złym kierunku" - ocenił na Twitterze belgijski wirusolog Marc Van Ranst.

"W ostatnich dniach za każdym razem pojawia się ponad 130 nowych przypadków. Nie powinniśmy tracić czujności, ponieważ sytuacja zmierza w złym kierunku. Rozpaczliwie potrzebna jest większa uwaga!" - wskazał.

W związku z sytuacją epidemiczną na Ukrainie jesteśmy jeszcze bardzo daleko od tego, by znów podróżować do strefy Schengen bez ograniczeń - oznajmił w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Dodał, że w kraju na 100 tys. mieszkańców jest 62 chorych, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 16,3.

13 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono też 169 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosił w poniedziałek resort zdrowia. Bilans zmarłych od lutego wzrósł do 34 967. Dane wskazują na nieznaczny wzrost liczby zgonów i spadek liczby nowych infekcji.

Do tej pory w całym kraju wirusem zakaziły się ponad 242 tys. osób. Liczba osób obecnie zakażonych spadła do 13,1 tys., a wyleczonych wzrosła do 195 tys.

Jedenaście osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii na Covid-19, co jest najniższym bilansem od 13 marca, a liczba nowo wykrytych zakażeń zwiększyła się o 530 - podało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Nawet biorąc pod uwagę, że bilanse podawane w poniedziałki zwykle są najniższe w całym tygodniu, liczby te wskazują na wyraźny postęp w zwalczaniu epidemii koronawirusa. W jej szczytowym momencie cztery razy zdarzyło się, że dobowa liczba ofiar przekroczyła 1100

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew poinformował w poniedziałek na Twitterze, że kwarantanna w kraju zostaje przedłużona do końca lipca, a rząd zaoferuje pomoc finansową tym osobom, które w związku z pandemią koronawirusa straciły źródło utrzymania.

"Są już pierwsze oznaki, że sytuacja zaczyna się poprawiać" - napisał Tokajew. "Kolejne dwa tygodnie są ważne dla jej pełnego ustabilizowania" - dodał.

Władze Kazachstanu wprowadziły niedawno drugą, łagodniejszą kwarantannę, ponieważ liczba zakażeń koronawirusem wzrosła ponad siedmiokrotnie po zniesieniu w połowie maja pierwszych, bardziej restrykcyjnych ograniczeń.

Ministerstwo zdrowia Indonezji poinformowało w poniedziałek o 1282 nowych przypadkach infekcji SARS-CoV-2 w tym kraju. Łączna liczba zakażonych wzrosła do 76 981.

Resort poinformował też o śmierci kolejnych 50 osób w wyniku Covid-19. Liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Indonezji wzrosła do 3656.

Fot. PAP/EPA/DEDI SINUHAJI

W niedzielę odnotowano na Filipinach najwyższą dzienną liczbę zgonów od początku pandemii koronawirusa, zmarły 162 osoby - oznajmiło w poniedziałek tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Władze Filipin nie przekazały w niedzielę codziennej informacji o liczbie nowych przypadków. Dane z tego dnia ministerstwo zdrowia przedstawiło w poniedziałek rano: wykryto 2124 nowe zakażenia, a w wyniku Covid-19 zmarły 162 osoby. To najwyższa dotąd dzienna liczba ofiar śmiertelnych pandemii SARS-CoV-2 w tym kraju.

Później w poniedziałek ministerstwo zdrowia Filipin przekazało dane z ostatniej doby. Poinformowało o kolejnych 65 zgonach i 836 zakażeniach. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju wzrosła do 1599, a liczba potwierdzonych zakażeń - do 57 006.

Fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

Rząd Belgii zaktualizował czerwoną listę krajów i regionów w związku z ryzykiem zakażenia wirusem. Po podróży do nich należy odbyć kwarantannę. Do listy dodano Szwecję. Odradza się podróże do niektórych miejsc w W. Brytanii i Hiszpanii - podaje w poniedziałek telewizja VRT.

Odradza się też Belgom podróże do niektórych miejsc w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwajcarii, Polsce, Czechach i Hiszpanii.

Władze udostępniły też szczegółową listę obszarów w Portugalii oznaczonych czerwonym kolorem. Są na niej: Lizbona, Amadora, Odivelas, Sintra i Loures.

Tak zwana żółta lista obejmuje: Luksemburg, środkową Anglię, północno-wschodnią Anglię, Yorkshire i Irlandię Północną, całą Rumunię i Bułgarię, Aragonię i Katalonię w Hiszpanii, portugalskie Algarve i Alentejo, Ticino w Szwajcarii, Śląsk w Polsce i Kraj morawsko-śląski w Czechach.

Brytyjski premier Boris Johnson w poniedziałek ponownie wskazał, że ludzie powinni zasłaniać twarz w zamkniętych przestrzeniach publicznych, takich jak sklepy. Zapowiedział, że w najbliższych dniach rząd ogłosi, jakie "narzędzia egzekwowania prawa" będą konieczne.

Zapytany, czy konieczne będzie zasłanianie na twarzy w sklepach, Johnson powiedział: "Maseczki mają wielką wartość w zamkniętych przestrzeniach. Myślę, że ludzie powinni je nosić w sklepach. A jeśli chodzi o to, czy ma to być obowiązkowe czy nie, to przyjrzymy się wytycznym i powiemy nieco więcej na ten temat w ciągu kilku następnych dni".

Johnson, który początkowo był wobec takiego rozwiązania raczej sceptyczny, już drugi raz w ciągu czterech dni zasugerował, że rząd może wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w sklepach i w piątek po raz pierwszy sam się w takiej pokazał. Zarazem w niedzielę minister bez teki Michael Gove mówił, że jego zdaniem nie powinno to być obowiązkowe, co opozycja od razu wytknęła jako brak spójnego przekazu ze strony rządu.

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Wszyscy obcokrajowcy przybywający do Korei Płd. z Bangladeszu, Pakistanu, Kazachstanu i Kirgistanu, uznawanych przez Seul za kraje wysokiego ryzyka koronawirusowego, muszą od poniedziałku okazywać ujemne wyniki badań pod kątem Covid-19.

 

83 milionerów opublikowało w poniedziałek list otwarty, w którym apelują o "natychmiastowe' i "permanentne" poniesienie im podatków, aby przyśpieszyć ożywienie gospodarcze po kryzysie spowodowanym pandemię koronawirusa.

Więcej informacji tutaj.

16 pracowników Urzędu Miasta Wielunia, na południowym zachodzie woj. łódzkiego, zostało poddanych kwarantannie, a u 9 z nich wykryto SARS-CoV-2 - poinformował w poniedziałek burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. - Trwają badania urzędników - dodał. 

Więcej informacji tutaj.

Władze Hongkongu zgłosiły w poniedziałek 52 nowe zakażenia koronawirusem, w tym 41 infekcji lokalnych. Szczególne obawy dotyczą infekcji związanych z placówkami służby zdrowia. W 20 przypadkach droga zakażenia pozostaje nieznana – podały miejscowe media.

Łączny bilans infekcji wykrytych w Hongkongu wzrósł do 1 521. Od początku pandemii w regionie zmarło siedem zakażonych osób.

Mimo pandemii klienci stopniowo wracają do galerii handlowych - w maju odwiedziło je 21 mln osób, a w czerwcu ponad 31,5 mln - wynika z raportu Retail Institute. To jednak nadal sporo mniej niż przed rokiem.

"Branża handlowa potrzebuje wsparcia i impulsu, który pozwoli jej odbudować straty i uratować tysiące miejsc pracy" - wskazują eksperci.

77 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Bułgarii - podał w poniedziałek resort zdrowia. Jak wynika z jego komunikatu, to najniższy dobowy bilans infekcji od kilku tygodni, ale przy prawie czterokrotnie niższej liczbie przeprowadzonych testów.

Od początku pandemii w Bułgarii zakażone zostały łącznie 7252 osoby, a zmarło 268, w tym jedna w ciągu ostatniej doby.

- Praca przez ostatnie miesiące była dramatycznie ciężka i trudna. Polscy medycy zdali ten egzamin celująco – oświadczył w poniedziałek Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

- Chorych na koronawirusa w Polsce jest coraz mniej, a dane coraz lepsze - zauważył w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej. Podziękował również mediom za informowanie opinii publicznej, co - wskazał - pozwoliło przejść epidemię bez strachu.

W amerykańskiej bazie wojskowej Futenma na japońskiej wyspie Okinawa potwierdzono 32 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowały w poniedziałek władze prefektury Okinawa. Agencja Kyodo podała, że łącznie w bazach USA w tej prefekturze wykryto 98 infekcji.

- Będziemy dzielić się informacjami i odpowiednio reagować - powiedział główny sekretarz rządu Yoshihide Suga. Jak dodał, przypadki potwierdzono po przeprowadzeniu wzmożonych testów w jednostce.

Ministers zdrowia Jens Spahn zaapelował do Niemców o utrzymanie zasad dystansu społecznego także podczas wakacji, aby uniknąć drugiej fali epidemii. To reakcja na zdjęcia z imprez niemieckich turystów na Majorce.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Spahn stwierdził, że uniknięcie drugiej fali w Niemczech jest możliwe, ale tylko jeśli obywatele nadal będą stosować się do zasad sanitarnych. Dodał, że zaniepokoiły go obrazy z imprez niemieckich turystów na Majorce, gdzie zasady dystansu społecznego nie były przestrzegane.

Dotychczas wykonano 1 813 365 testów na obecność koronawirusa u 1 605 344 osób – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

771 pracowników dwóch spółek węglowych jest nadal aktywnie zakażonych koronawirusem - wynika z danych JSW i PGG.

Spośród ponad 6,5 tys. wszystkich górników zakażonych SARS-CoV-2 od początku epidemii wyzdrowiało 88,17 proc. W poniedziałek potwierdzono dwa nowe zakażenia, przybyło 42 ozdrowieńców.

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 104 chorych z Covid-19, łączna liczba zgonów sięgnęła 11 439. Dzień wcześniej zmarło 130 osób. Przyrost infekcji wciąż przekracza 6 tysięcy: od niedzieli zarejestrowano 6 537 nowych przypadków, 78 więcej niż dobę wcześniej.

Od początku pandemii zdiagnozowano w Rosji koronawirusa u 733 699 osób.

Do tej pory wyzdrowiało 27 tys. 515 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 640 osób. Pod respiratorem jest 69 chorych – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Na COVID-19 zmarło 5 kolejnych osób, potwierdzono też 299 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Łącznie w Polsce odnotowano 38 190 przypadków zakażenia, 1576 zgonów.

Na Ukrainie w ciągu poprzedniej doby wykryto 612 zakażeń koronawirusem, 15 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 385 wyzdrowiało - podał w poniedziałek ukraiński resort ochrony zdrowia. W kraju jest ponad 26 tys. aktywnych zachorowań.

Łącznie od początku pandemii SARS-CoV-2 zakaziły się 54 133 osoby, 1 398 chorych zmarło, a 26 503 pacjentów wyzdrowiało.

Liczba zakażonych koronawirusem w Argentynie przekroczyła w niedzielę 100 tysięcy w sytuacji, gdy trwa walka z powstrzymaniem gwałtownego wzrostu liczby nowych przypadków mimo obowiązywania surowej kwarantanny w Buenos Aires i okolicach.

Jak poinformowało argentyńskie ministerstwo zdrowia, w niedzielę odnotowano 2 657 nowych infekcji, co zwiększyło liczbę zakażonych od początku epidemii Covid-19 do 100 166.

Liczba zgonów w Argentynie spowodowana przez Covid-19, chorobę wywołaną przez koronawirusa, wynosi obecnie 1 845, z kolei w Brazylii do niedzieli zmarło 71 469, a w Peru 11 682.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 159 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i jeden kolejny zgon - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Według RKI łączna liczba zakażeń wynosi 198 963, a zgonów - 9 064.

Meksyk stał się czwartym krajem na świecie pod względem liczby przypadków śmiertelnych, wywołanych zakażeniem koronawirusem. Ministerstwo zdrowia tego kraju podało w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby zmarło 276 osób, tym samym całkowita liczba zgonów od początku pandemii w Meksyku wynosi 35 006.

fot. PAP/EPA/Jose Mendez

Po raz pierwszy po pięciu dniach liczba dobowych zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej 60 tys. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore podał w niedzielę, że w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 59 747 nowych infekcji.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa postanowił w niedzielę przywrócić godzinę policyjną w całym kraju i ponownie zawiesić sprzedaż alkoholu w związku z dużym wzrostem zakażeń koronawirusem.

"Zbliżamy się do szczytu pandemii i teraz ważne jest, aby nie przeciążać naszych klinik i szpitali urazami, wynikłymi wskutek nadużycia alkoholu, których można uniknąć" - powiedział prezydent w telewizyjnym przemówieniu. Podkreślił, że w ostatnich tygodniach codziennie rejestrowano 12 000 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie