Milionerzy apelują o... podniesienie im podatków. Chcą pomóc wyjść z kryzysu

Świat
Milionerzy apelują o... podniesienie im podatków. Chcą pomóc wyjść z kryzysu
Pixabay
83 milionerów podpisało się pod listem otwartym w tej sprawie

83 milionerów opublikowało w poniedziałek list otwarty, w którym apelują o "natychmiastowe' i "permanentne" podniesienie im podatków, aby przyśpieszyć ożywienie gospodarcze po kryzysie spowodowanym pandemię koronawirusa.

"Gdy Covid-19 atakuje globalnie, milionerzy tacy jak my mają zasadniczą rolę do odegrania, aby uzdrowić świat" - apelują autorzy listu, wśród których są między innymi współzałożyciel wielkiego amerykańskiego producenta lodów Ben & Jerry czy brytyjski filmowiec Richard Curtis.

 

ZOBACZ: Lawinowo rosną długi firm. Efekt "zamrożenia gospodarki"

 

Aby wybrnąć z kryzysu wywołanego pandemią, "potrzebujemy pieniędzy i będziemy ich potrzebować w nadchodzących latach", aby podnieść się z zapaści, której skutki "potrwają dekady" i mogą doprowadzić do nędzy "pół miliarda osób" - piszą sygnatariusze listu, który został opublikowany na stronie Milionerzy dla Ludzkości, co stanowi też nazwę grupy autorów apelu.

 

"Problemy spowodowane i ujawnione przez Covid-19 nie mogą zostać rozwiązane przez działalność charytatywną, niezależnie od tego jak byłaby hojna. Szefowie rządów muszą wziąć odpowiedzialność za zdobycie funduszy, poprzez permanentne podniesienie podatków najzamożniejszym ludziom planety, takim jak my (...), z których musimy sfinansować w sposób adekwatny nasze systemy opieki zdrowotnej, szkoły i bezpieczeństwo" - głosi list.

 

Globalny spadek PKB

 

Wcześniej na podobny gest zdecydowało się brytyjskie przedsiębiorstwo odzieżowe Primark. Firma, która w wyniku pandemii stracił 800 mln funtów, ogłosiła, że nie będzie korzystała z rządowej zachęty w postaci tysiąca funtów za każdego przywróconego do pracy pracownika, rezygnując w ten sposób z około 30 mln funtów.

 

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła, że globalny spadek PKB wyniesie w tym roku co najmniej 6 proc., a jeśli dojdzie do drugiej fali epidemii - 7,6 proc. Ożywienie gospodarcze w 2021 roku szacowane jest przez OECD na 5,2 proc. lub 2,8 proc. przy drugiej fali koronawirusa.

 

ZOBACZ: Gospodarka Europy. Jest nadzieja dla przemysłu i usług

 

AFP przypomina, że rok temu grupa amerykańskiej miliarderów, na czele której stoją finansista George Soros, współzałożyciel Facebooka Chris Hughes, dziedzice fortun założycieli sieci hoteli Hyatt oraz imperium medialnego Disneya, również opublikowała list otwarty, w który zaapelowała o wprowadzenie podatku od takich majątków takich jak te, które do nich należą.

 

O zwiększenie podatków dla miliarderów apelują od lat finansista i inwestor Warren Buffet oraz założyciel Microsoftu Bill Gates.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie