Papież zasmucony decyzją w sprawie Hagii Sophii

Świat
Papież zasmucony decyzją w sprawie Hagii Sophii
AP
Papież Franciszek jest "bardzo zasmucony" decyzją w sprawie Hagia Sophia w Stambule

Papież powiedział w niedzielę, że jest bardzo zasmucony decyzją w sprawie Hagii Sophii w Stambule. Dekret o przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet podpisał w piątek prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan. Pierwsze muzułmańskie modlitwy odbędą się tam 24 lipca.

Papież podkreślił, że myśli o Hagii Sophii. - I jestem bardzo zasmucony - wyznał, nie dodając nic więcej na ten temat.

 

Kilka dni wcześniej turecki sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 roku, na mocy której przekształcono znajdujący się w budynku meczet w muzeum. Pierwsze muzułmańskie modlitwy odbędą się tam 24 lipca.

 

ZOBACZ: Hagia Sophia znów będzie meczetem. Erdogan podpisał dekret

 

Erdogan udostępnił na swoim koncie na Twitterze kopię podpisanego przez siebie dekretu, w którym zadecydowano o przekazaniu kontroli nad meczetem Ayasofya, jak brzmi jego turecka nazwa, Dyrektoriatowi ds. Religii i ponownym otwarciu go dla kultu religijnego.

"Żal i konsternację" z powodu decyzji wyraził w piśmie do prezydenta Turcji tymczasowy sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Ioan Sauca. 

 

"Hagia Sophia była miejscem otwartości"

 

Jako muzeum "Hagia Sophia była miejscem otwartości, spotkania i inspiracji dla ludzi ze wszystkich narodów" - napisał Ioan Sauca w liście opublikowanym w sobotę przez organizację z siedzibą w Genewie.

 

Sauca dodał, że status muzeum był "potężnym wyrazem" zaangażowania Turcji w integrację i sekularyzm.

 

Hagia Sophia została zbudowana 1500 lat temu jako prawosławna katedra. Została przekształcona w meczet po podbiciu Konstantynopola, obecnie Stambułu, przez Turków w 1453 r. W 1934 r. podjęto decyzję o przekształceniu świątyni w muzeum.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie