"W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano więcej przypadków osób, które wyzdrowiały niż zachorowały"

Polska
"W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano więcej przypadków osób, które wyzdrowiały niż zachorowały"
Polsat News
Dezynfekcja lokalu wyborczego Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Kościelisku

Na COVID-19 zmarły 3 kolejne osoby, potwierdzono też 370 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w Polsce odnotowano 37 891 przypadków zakażeń, 1571 zgonów, a 27 148 osób wyzdrowiało. Resort podał również, że "w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano zdecydowanie więcej przypadków osób, które wyzdrowiały (3402) niż zachorowały (1941)".

Resort zdrowia po raz pierwszy dzienny raport o zakażeniach rozpoczął od informacji, że "w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano zdecydowanie więcej przypadków osób, które wyzdrowiały (3402) niż zachorowały (1941)".

 

ZOBACZ: Koronawirus w krakowskich autobusach. Sanepid szuka pasażerów

 

Ministerstwo zdrowia podało, że ostatniej doby odnotowano 370 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, a zmarły 3 kolejne osoby. Łącznie w Polsce 37 tys. 891 stwierdzono dotychczas przypadków i 1 tys. 571 zgonów.

 

Do tej pory wyzdrowiało już 27 148 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1610 osób; pod respiratorem jest 65 chorych.

 

Resort podał też, że kwarantanną objętych jest 86 915 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 10 045.

 

Bez nowych przypadków wśród górników


W niedzielę - po raz pierwszy od kilku dni - wśród górników z kopalń węgla kamiennego nie odnotowano nowych zakażeń koronawirusem. Przybyło natomiast ozdrowieńców - w Polskiej Grupie Górniczej wyzdrowiało dotąd 93,2 proc. zakażonych, a w Jastrzębskiej Spółce Węglowej prawie 83 proc.


Łącznie od początku epidemii w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakażonych zostało 3988 pracowników, a w Polskiej Grupie Górniczej 1942 - w sumie w obu spółkach potwierdzono 5930 przypadków SARS-CoV-2.


Wraz z należącą do spółki Węglokoks Kraj bytomską kopalnią Bobrek, gdzie już niespełna dwa tygodnie temu wyzdrowieli wszyscy zakażeni górnicy, łączna liczba zakażeń w kopalniach węgla kamiennego wynosi 6520. Średnio blisko 87,6 proc. zakażonych SARS-CoV-2 pracowników śląskich kopalń uznano już za ozdrowieńców - łącznie jest ich obecnie 5709.

 

Na Śląsku dotychczas zmarło 355 osób


W JSW odnotowano najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 w górnictwie - w kopalniach Pniówek (1607), Zofiówka (1180), Borynia (497), Jastrzębie-Bzie (388), Budryk (311), Szczygłowice (4) i Knurów (1). Jak przekazała w niedzielę jastrzębska spółka, już 3310 pracowników to ozdrowieńcy – o osiem więcej niż w sobotę. W kwarantannie nadal jest 84 pracowników JSW.


Podobnie jak w JSW, także w największej węglowej spółce – Polskiej Grupie Górniczej – od soboty nie przybyło nowych zakażeń. Od początku epidemii w PGG potwierdzono SARS-CoV-2 u 1942 osób, z których 1809 wyzdrowiało. 188 pracowników PGG jest na kwarantannie. W spółce przeprowadzono ponad 50,6 tys. wymazów na obecność koronawirusa. Nadal chorych jest 133 górników. Wszystkie kopalnie pracują normalnie.


Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do soboty SARS-CoV-2 wykryto u 13 tys. 748 osób, z których 355 zmarło. W regionie wyzdrowiało dotychczas 9 tys. 674 osób, czyli ponad 70 proc. wszystkich zakażonych.

 

Wirus z Wuhan

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 po raz pierwszy lekarze zidentyfikowali w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. W krótkim czasie skala zakażeń wzrosła tak dalece, że Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła dla całego świata stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca. Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

ZOBACZ: Pół roku z koronawirusem. Co wiemy o SARS-CoV-2?

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie