Na kogo głosowali wyborcy Bosaka, Hołowni i Żółtka?

Polska
Na kogo głosowali wyborcy Bosaka, Hołowni i Żółtka?
Polsat News
Od lewej: Krzysztof Bosak, Stanisław Żółtek, Szymon Hołownia

Zgodnie z wynikami badania exit poll przygotowanego przez IPSOS dla Polsat News, Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich 50,4 proc., a Rafał Trzaskowski - 49,6 proc. Obaj politycy walczyli o wyborców Krzysztofa Bosaka, czy Szymona Hołowni. Sprawdziliśmy, na kogo głosowali sympatycy kandydatów, którzy odpadli z wyścigu o fotel prezydencki po I turze.

Według oficjalnych danych, w I turze trzecie miejsce zajął Szymon Hołownia z wynikiem 13,87 proc. Czwarty był Krzysztof Bosak - 6,78 proc. a piąty Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,36 proc. Ostatnie miejsce z głównych kandydatów zajął Robert Biedroń z wynikiem 2,22 proc.

 

ZOBACZ: Wyniki exit poll. Jest komentarz premiera

 

Kolejni kandydaci uzyskali poniżej 0,3 proc.: Stanisław Żółtek - 0,23 proc., Marek Jakubiak 0,17 proc., Paweł Tanajno 0,14 proc., Waldemar Witkowski 0,14 proc., Mirosław Piotrowski 0,11 proc.

 

Przepływ wyborców

 

Większość wyborców Hołowni (85,5 proc.) przekonał do siebie Trzaskowski. Na Dudę zagłosowało 14,5 proc. sympatyków niezależnego kandydata.

 

Na urzędującego prezydenta zagłosowało z kolei 51,5 proc. wyborców Bosaka. Kandydat KO uzyskał poparcie 48,5 proc. osób głosujących w I turze na przedstawiciela Konfederacji.

 

Wyborcy Kosiniaka-Kamysza postawili w większości (76,7 proc.) na Trzaskowskiego. Podobnie było w przypadku sympatyków Biedronia – 84,2 proc. z nich poparło prezydenta Warszawy.

 

ZOBACZ: Wyniki w województwach. Kto gdzie wygrał?

 

Osoby, które poparły w I turze Żółtka, w większości (68,4 proc.) skierowali swoje głosy również na Trzaskowskiego. Z kolei 67,4 proc. sympatyków Jakubiaka wybrało Dudę.

 

Zdecydowaną przewagę (86,8 proc.) wśród wyborców Tanajno uzyskał urzędujący prezydent Warszawy. Podobnie było w przypadku osób popierających w I turze Witkowskiego. Na Trzaskowskiego w niedzielę zagłosowało 89 proc z nich.

 

78,3 proc. wyborców Piotrowskiego wskazało w II turze na Andrzeja Dudę.

 

Ilu wyborców Dudy z I tury zagłosowało na Trzaskowskiego?    

 

Na urzędującego prezydenta w niedzielę zagłosowało 99,1 proc. wyborców, którzy poparli go w I turze. 0,9 proc. z nich w II turze opowiedziało się za kandydatem KO.

 

Z kolei 0,7 proc. wyborców Trzaskowskiego z I tury 12 lipca poparło Dudę. 99,3 proc. w ciągu dwóch tygodni nie zmieniło swojego zdania i ponownie zagłosowało na prezydenta Warszawy. 

luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie