Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/JORGE NUNEZ

W Meksyku i USA padają kolejne dobowe rekordy zakażeń koronawirusem. W Stanach Zjednoczonych było ich ponad 65,5 tys, a w Meksyku 7 tys. Tymczasem w Serbii mieszkańcy protestują kolejny dzień przeciwko obostrzeniom wprowadzonym z powodu koronawirusa. Śledź naszą relacją "minuta po minucie".

Zapis relacji
Relacja zakończona

W piątek na Covid-19 zmarło w Polsce 11 kolejnych osób, potwierdzono też 265 nowych zakażeń koronawirusem. Z danych WHO wynika, że ostatniej doby po raz kolejny odnotowano rekordowy bilans pandemii w skali świata: zakaziło się ponad ćwierć miliona osób. WHO wystosowała też nowe zalecenia ochrony przed koronawirusem w związku możliwością transmisji powietrznej tego patogenu.

Czytaj więcej: Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 10 lipca

Wielka Brytania nie przystąpi do unijnego programu wspólnych zakupów szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował w piątek brytyjski ambasador przy UE Sir Tim Barrow.

W liście do Komisji Europejskiej napisał on, że Wielka Brytania zrezygnowała z takiej możliwości, bo jak sama KE wyjaśniła, Londyn nie miałby wpływu na podejmowane decyzje, w tym dotyczące producentów, z którymi prowadzone będą negocjacje, ceny, ilości oraz terminów dostaw szczepionek. Nie mógłby również "prowadzić równoległych negocjacji z potencjalnymi dostawcami szczepionek", co oznaczałoby, że musiałby przerwać własne rozmowy z tymi dostawcami, z którymi UE też negocjuje.

Unijny program ma na celu zabezpieczenie dostaw potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi w ramach wspólnych negocjacji prowadzonych przez KE w imieniu wszystkich państw członkowskich. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby szczepionek w uzgodnionych ramach czasowych i po ustalonej cenie, KE sfinansuje część kosztów wstępnych poniesionych przez producenta szczepionek.

Francja jest szóstym krajem na świecie, w którym liczba zgonów wywołanych zakażeniem koronawirusem przekroczyła 30 tys. W piątek ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało o kolejnych 25 śmiertelnych przypadkach w ciągu ostatniej doby.

W sumie we Francji na Covid-19 od początku pandemii zmarły 30 004 osoby. Więcej ofiar śmiertelnych pandemii odnotowano tylko w USA, Brazylii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Meksyku.

Resort zdrowia Francji sprecyzował, że najnowszy bilans nie obejmuje danych z domów opieki społecznej, które obecnie są aktualizowane raz w tygodniu, w każdy wtorek.

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 658 nowych przypadków zakażenia, tym samym we Francji koronawirusem od początku pandemii zakaziły się 170 752 osoby.

Dwie nowe ofiary śmiertelne zanotowały od czwartku służby medyczne Portugalii. Łącznie po infekcji koronawirusem zmarło tam już 1646 osób. Poprzedniej doby zanotowano 13 zgonów.

Pomiędzy czwartkiem a piątkiem portugalski resort zdrowia potwierdził 402 nowe zachorowania na Covid-19. Ministerstwo wyjaśniło, że aż 85 proc. z nowych infekcji miało miejsce na terenie aglomeracji Lizbony oraz w sąsiadującej z nią Dolinie Tagu.

W sumie portugalskie służby medyczne szacują liczbę przypadków zakażeń na 45 679. Jeszcze 1626 osób oczekuje na wynik badania na obecność koronawirusa.

Z danych zaprezentowanych w piątek przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin liczba przypadków zakażenia SARS-CoV-2 zwiększyła się o 852. To najwyższy wzrost infekcji zanotowany od maja. Podczas wcześniejszej doby dynamika nowych zachorowań sięgała 543.

Resort zdrowia podał, że wskutek zachorowań na terenie niemal wszystkich regionów kraju w ciągu ostatniej doby łączna liczba zainfekowanych od początku pandemii wzrosła do 253 908. Najwięcej nowych przypadków zakażenia występuje w Katalonii, Aragonii oraz w Andaluzji.

W sumie liczbę zmarłych resort zdrowia Hiszpanii oszacował do piątkowego popołudnia na 28 403. Zaznaczył, że podczas minionej doby służby sanitarne potwierdziły dwa nowe zgony na Covid-19.

Od soboty noszenie maseczek ochronnych stanie się obowiązkowe w całej Belgii we wszystkich sklepach, centrach handlowych i innych miejscach zamkniętych, w których gromadzi się wiele osób - informuje telewizja VRT.

Decyzję o wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek w sklepach, centrach handlowych, bibliotekach, muzeach, salach koncertowych, teatrach, kinach, miejscach kultu i centrach konferencyjnych podjęto na spotkaniu przedstawicieli władz belgijskich - federalnych, regionalnych i społeczności językowych.

Premier federalna Sophie Wilmes (liberał frankofoński) powiedziała dziennikarzom, że "z czasem lista ta może zostać zmodyfikowana w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju".

Osoby, które nie przestrzegają nowych przepisów, są zagrożone postępowaniem karnym.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o odnotowaniu w piątek kolejnego najwyższego przyrostu dziennego zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin na całym świecie przybyły 228 102 przypadki infekcji SARS-CoV-2.

Największy przyrost zakażeń zanotowano w USA, Brazylii, Indiach i RPA. Liczba zgonów w ciągu ostatniej doby utrzymała się na niezmienionym poziomie - ok. 5 tys.

Poprzedni rekordowy dzień pod względem liczby zakażeń miał miejsce 4 lipca, gdy stwierdzono 212 326 nowych infekcji.

W sumie na całym świecie od początku pandemii koronawirusem zakaziło się ponad 12 mln ludzi. Zmarło ponad 555 tys. osób.

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że liczba zakażeń koronawirusem w tym kraju przekroczyła 13 tys. Resort ostrzega, że w ostatnich dniach nastąpił wzrost liczby dobowych przypadków infekcji.

W sumie w Czechach, gdzie żyje ok. 10,7 mln ludzi, koronawirusem do tej pory zakaziło się 13 001 osób. 352 osoby zmarły, natomiast 8208 uznaje się za wyzdrowiałe.

Czechy zniosły już większość ograniczeń gospodarczych i społecznych, które funkcjonowały w związku z pandemią Covid-19.

Na Ukrainie przeprowadza się mało testów na obecność koronawirusa i to nie jest tajemnica - oceniła w wywiadzie dla portalu Lb.ua ukraińska infekcjolog i medyczna ekspertka UNICEF w tym kraju Kateryna Buławinowa. Zaznaczyła, że oficjalne liczby zgonów są zaniżone, lecz "nieznacznie".

Według oficjalnych danych przekazanych przez ukraińskie Centrum Zdrowia Publicznego w kraju wykonano dotąd ok. 774 tys. testów metodą PCR na obecność koronawirusa w organizmie i ok. 330 tys. testów na jego przeciwciała. Łącznie od początku pandemii SARS-CoV-2 zakaziły się na Ukrainie 52 043 osoby, 1345 chorych zmarło, a 24 800 pacjentów wyzdrowiało.

Ekspertka zapytana, na ile można wierzyć publikowanym danym dotyczącym liczby zakażeń koronawirusem i śmiertelności z powodu Covid-19 na Ukrainie, odparła, że w kraju przeprowadzanych jest mało testów "i nie jest to tajemnicą". - Dlatego cyfry nie mówią nam o niczym innym oprócz trendu - oceniła Buławinowa.

Uznała, że dane dotyczące śmiertelności "są zaniżone, ale raczej nieznacznie" i jest to zróżnicowane w zależności od regionów.

12 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, jest 276 nowych zakażeń koronawirusem - podało w piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia. W porównaniu z czwartkiem dobowa liczba zgonów jest taka sama, o kilkadziesiąt wzrosła liczba infekcji. Łączny bilans zmarłych we Włoszech to 34 938.

Prawie połowę nowych zakażeń wykryto w Lombardii. Łączna liczba przypadków w całym kraju od początku epidemii w lutym wynosi 242,6 tys.

Do 13,4 tysiąca spadła liczba obecnie zakażonych. Wyleczonych jest już 194 tysiące. W ciągu dnia przybyło ich prawie 300.

Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 65 najciężej chorych na Covid-19. W 13 z 20 regionów nie ma już w ogóle pacjentów na tych oddziałach, co jest kolejnym sygnałem świadczącym o poprawie sytuacji epidemicznej.

O 48 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów na Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 44 650 osób - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

48 nowych zgonów to wyraźnie mniej niż w bilansie podanym w czwartek, gdy informowano o 85 zmarłych. To także pierwszy przypadek od 20 marca, by dobowy bilans zgonów niedotyczący dni weekendowych był mniejszy niż 50.

Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

Ministerstwo zdrowia podało również, że w ciągu ostatniej doby wykryto 512 nowych zakażeń, co jest zauważalnym spadkiem w stosunku do dwóch poprzednich dni, gdy liczba ta ponownie przekraczała 600. Łącznie od początku epidemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono już 288 133 przypadki koronawirusa. Więcej ich jest w sześciu państwach - USA, Brazylii, Indiach, Rosji, Peru i Chile.

193 nowe infekcje Sars-CoV-2 oraz pięć zgonów spowodowanych przez koronawirusa w ciągu minionej doby potwierdziło ministerstwo zdrowia Białorusi.

Ogólna liczba zainfekowanych od początku epidemii to 64 604 - poinformował w piątek resort zdrowia. Przyrost dobowy to 193 infekcje.

Zmarło kolejnych pięć osób, przez co ogólna liczba potwierdzonych zgonów wzrosła do 454.

Za wyleczonych uznano 54 254 pacjentów. Według oficjalnych danych choruje obecnie 9 896 osób.

W ciągu doby przetestowano ponad 12 tys. osób, a procent pozytywnych wyników to 1,6. Ogólnie na Białorusi przeprowadzono dotąd 1 111 614 testów na koronawirusa.

Hiszpańskie służby sanitarne potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 w cieku wodnym na terenie aglomeracji Madrytu. Zdaniem ekspertów koronawirus obecny w wodzie w dużych ilościach mógł doprowadzić do pojawienia się nowego ogniska infekcji.

Jak poinformowały w piątek władze Urzędu ds. Ochrony Przyrody (Seprona), wpływający do rzeki Manzanares ciek wodny odkryto w podmadryckim Getafe. Służby twierdzą, że ciek odprowadzający wody z kanalizacji został wykopany w sposób nielegalny.

- Pobrane próbki dowodzą, że obecność koronawirusa jest tam na tyle duża, że infekcja zagrażała zarówno mieszkającym w sąsiedztwie rzeki osobom, jak i środowisku naturalnemu w stołecznej aglomeracji - poinformowała Seprona.

Pasażerowie linii metra LRT-1 w stolicy Filipin Manili mają w związku z pandemią koronawirusa tymczasowy zakaz rozmawiania podczas podróży - poinformował w piątek serwis internetowy dziennika "Philippine Daily Inquirer", powołując się na Light Rail Manila Corporation (LRMC), operatora LRT-1.

Firma LRMC w czwartek napisała na Twitterze, że zakaz rozmawiania wprowadzono dla bezpieczeństwa pasażerów. Ma on pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

Służby medyczne Tokio zgłosiły w piątek 243 nowe zakażenia koronawirusem, czyli więcej niż 224 infekcje z poprzedniego dnia i najwięcej od początku pandemii - podała japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na gubernator miasta Yuriko Koike.

Liczby wykrywanych codziennie przypadków spadły w Japonii w kwietniu, po wprowadzeniu w całym kraju stanu wyjątkowego ze względu na pandemię. Jednak odkąd pod koniec maja rząd ogłosił zniesienie stanu wyjątkowego, a poszczególne prefektury złagodziły restrykcje, liczby zaczęły ponownie rosnąć.

Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Epidemia koronawirusa jest pod kontrolą, dowodem jest powrót do pracy wszystkich górników z kopalni węgla Bobrek-Piekary Ruch Bobrek - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w tej kopalni.

- Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do powrotu do normalności. Tu wszyscy wrócili już do pracy, mamy więc powrót do normalności - mówił Morawiecki. Jak dodał, fakt że wszyscy górnicy z tej kopalni wrócili do pracy, to "najlepsza wiadomość". Podkreślił, że ze wszystkich górników, którzy zachorowali, żaden nie zmarł.

Z powodu trwających w tym kraju protestów Serbia została w piątek zdjęta z listy krajów, po przyjeździe z których nie trzeba odbywać w Wielkiej Brytanii 14-dniowej kwarantanny. Przyczyną protestów są restrykcje wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa.

Norweski rząd ogłosił w piątek, że Norwegowie będą mogli od 15 lipca wyjeżdżać do większości krajów UE bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie. Jednocześnie Norwegia otwiera się na obywateli "bezpiecznych krajów", w tym Polskę.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ.

W Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie (pow. świebodziński) stwierdzono pierwsze w woj. lubuskim ognisko koronawirusa w tego typu placówce. Wirus został wykryty u 20 pracowników i dziewięciu pensjonariuszy – poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

W ciągu doby w Bułgarii zanotowano 330 zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii - poinformował w piątek resort zdrowia. Premier Bojko Borisow oskarża opozycję, że przyczyniła się do rozwoju epidemii, gdyż na jej wiecu nie przestrzegano restrykcji.

Epidemia co prawda wygasa – i to pozytywnie zaskakuje – ale zachowajmy zdrowy rozsądek i pokorę – zaapelował w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ. 

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w piątek, że stan kryzysowy wprowadzony w kraju na pół roku z powodu pandemii koronawirusa zostanie przedłużony. Na mocy obowiązującego rozporządzenia rządu stan kryzysu kończy się 31 lipca.

Rządowa hiszpańska Agencja ds. Leków i Produktów Medycznych (Aemps) zatwierdziła dotychczas 97 badań klinicznych nad lekami na Covid-19 - ogłosił resort zdrowia. Główny epidemiolog kraju Fernando Simon ostrzegł przed druga falą koronawirusa jesienią.

Ostatniej doby wykonano ponad 24,2 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 744 tys. 631 próbek pobranych od 1 mln 548 tys. 706 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

 

Nowej generacji szczepionka przeciwko COVID-19, zawierająca rekombinowane cząsteczki wirusopodobne koronawirusa oraz wzmacniający jej działanie adiuwant, od połowy lipca będzie testowana w pierwszej fazie badań klinicznych. Preparat ma być gotowy w pierwszej połowie 2021 r.

Władze Kazachstanu zaprzeczyły w piątek doniesieniom chińskich mediów, bazującym na ostrzeżeniu ambasady ChRL w tym kraju o szerzącym się tam rzekomo "nieznanym zapaleniu płuc" o "znacznie wyższej śmiertelności niż Covid-19".

MZ: 265 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 11 kolejnych osób; łącznie 37 tys. 216 przypadków i 1 562 zgony.

Do tej pory wyzdrowiało już 26 tys.48 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 597 osób; pod respiratorem 66 chorych.

Przedszkola, szkoły podstawowe i średnie w Hongkongu rozpoczną letnie wakacje przed czasem z powodu ponownego wzrostu zakażeń koronawirusem w tym regionie – zdecydowały w piątek hongkońskie władze. Szkoły będą zamykane od poniedziałku.

819 zakażeń koronawirusem wykryto minionej doby na Ukrainie, 18 osób chorych na Covid-19 zmarło, a wyzdrowiało 1016 pacjentów - podał w piątek resort ochrony zdrowia tego kraju. Na Ukrainie jest prawie 26 tys. aktywnych zachorowań na Covid-19.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii przybyło 42 619 osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa. Odnotowano też 1220 zgonów. Prezydent Jair Bolsonaro, u którego we wtorek wykryto zakażenie, twierdzi, że czuje się lepiej dzięki hydroksychlorochinie.

Przywódca Brazylii, który podobnie jak amerykański prezydent Donald Trump, jest zdecydowanym zwolennikiem stosowania tego medykamentu - wykorzystywanego dotąd w leczeniu malarii - opublikował w czwartek na Facebooku film wideo, w którym zapewnił, że przyjmuje codziennie po jednej tabletce, dzięki czemu ma się coraz lepiej.

Piątek jest ostatnim dniem, w którym można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ. 

Piątek jest ostatnim dniem, w którym można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ. 

Pierwsze doniesienia o tajemniczej chorobie atakującej płuca mieszkańców 11-milionowego Wuhan pojawiły się pod koniec grudnia 2019. Po pół roku doświadczeń z koronawirusem naukowcy wciąż nie mają odpowiedzi na wiele związanych z nim pytań.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ.

Ponad 1000 miejsc noclegowych z całego kraju może posługiwać się certyfikatem „Obiekt Bezpieczny Higienicznie. Stosujemy się do zaleceń - powiedział prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Dodał, że w Polsce miejsca te już są promowane, promocja za granicą - za tydzień.

Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich jest bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Komisje wyborcze mają zapewniony sprzęt ochronny, a dodatkowo wprowadziliśmy pierwszeństwo wejścia do lokali wyborczych dla osób starszych, osób z małymi dziećmi, niepełnosprawnością i kobiet w ciąży - zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

 

Komitety mieszkańców w Rzymie protestują przeciwko rozporządzeniu, na mocy którego lokale gastronomiczne otrzymały zgodę na znaczne powiększenie ogródków ze stolikami w obecnej fazie pandemii. "Nie możemy chodzić po ulicach" - argumentują rzymianie.

Tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Anez poinformowała w czwartek na Twitterze, że uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. 

 

Od piątku przyjeżdżający z 59 państw i terytoriów w przypadku Anglii, Walii i Irlandii Północnej oraz z 57 w przypadku Szkocji nie muszą odbywać 14-dniowej kwarantanny. Dotyczy to także przyjazdów z Polski.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 395 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w piątek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Na Covid-19 zmarło w tym kraju kolejnych sześć osób.

Od piątku przyjeżdżający z 59 państw i terytoriów w przypadku Anglii, Walii i Irlandii Północnej oraz z 57 w przypadku Szkocji nie muszą odbywać 14-dniowej kwarantanny. Dotyczy to także przyjazdów z Polski.

 

Tysiące osób, mimo zakazu zgromadzeń, protestowało w czwartek wieczorem w Belgradzie przeciwko godzinie policyjnej. To trzeci z rzędu dzień protestów w serbskiej stolicy. W porównaniu do poprzednich demonstracji, tym razem nie doszło do starć z policją.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie