Kolejny kraj znosi kwarantannę dla turystów. Na liście Polska

Świat
Kolejny kraj znosi kwarantannę dla turystów. Na liście Polska
Pixabay/Randgruppe
Norweskie MSZ będzie co dwa tygodnie aktualizować listę krajów bezpiecznych na podstawie statystyk dotyczących m.in. liczby nowych zakażeń.

Norweski rząd ogłosił w piątek, że Norwegowie będą mogli od 15 lipca wyjeżdżać do większości krajów UE bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie. Jednocześnie Norwegia otwiera się na obywateli "bezpiecznych krajów", w tym Polskę.

- Za względnie bezpieczne uznajemy podróżowanie do większości państw Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii. Nie oznacza to, że nie ma już żadnego ryzyka i nie chcemy, aby nasza decyzja była odbierana jako zachęta. Sytuacja będzie monitorowana i może się zmienić w ciągu 14 dni - stwierdziła na konferencji prasowej zastępująca premier Ernę Solberg minister sprawiedliwości Monica Maeland.

 

Norweskie MSZ będzie co dwa tygodnie aktualizować listę krajów bezpiecznych na podstawie statystyk dotyczących m.in. liczby nowych zakażeń.

 

Lista krajów "niebezpiecznych"

 

Na liście krajów UE, do których z powodu licznych przypadków zakażeń Covid-19 norweski rząd wciąż odradza wyjazdy, znalazły się: Portugalia, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Luksemburg oraz Szwecja za wyjątkiem trzech regionów na południu kraju: Skanii, Kronobergu oraz Blekinge. Mieszkańcy tej części Szwecji będą mogli swobodnie wjeżdżać do Norwegii.

 

ZOBACZ: Od 9 czerwca Polacy będą mogli polecieć na Cypr. Są jednak pewne warunki

 

Za to na otwarcie granicy z Norwegią nie mogą doczekać się Szwedzi z regionów przygranicznych, które utrzymują się z handlu z przyjeżdżającymi na zakupy. Obroty sklepów w szwedzkim Stroemstad spadły o 95 proc.

 

Wśród krajów poza UE za wciąż niebezpieczne pod względem epidemiologicznym norweskie władze uznały m.in. Białoruś, Ukrainę, Mołdawię oraz Turcję, a także państwa bałkańskie.

 

W czwartek władze Danii, na podstawie tych samych kryteriów, jakie przyjęła Norwegia, zezwoliły swoim obywatelom na swobodne podróże także do Chorwacji, Bułgarii, Rumunii oraz na Węgry.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie