Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Ponad 60 tys. przypadków koronawirusa wykryto w środę w Stanach Zjednoczonych. Co szósta zdiagnozowana infekcja przypada na Florydę, gdzie na niektórych oddziałach intensywnej terapii brakuje już miejsc. Z kolei w Brazylii liczba zakażonych przekroczyła 1,7 mln. Śledź naszą relację "minuta po minucie"

pgo/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Niemal 200 osób, które zostały zwolnione z nowojorskiego więzienia Rikers Island ze względów na zagrożenie Covid-19 ponownie trafiło do aresztu. Powiadomiła o tym w czwartek lokalna telewizja NY1, powołując się na dane z biura burmistrza.

Na początku epidemii koronawirusa w danych na temat liczby przeprowadzanych testów w Wielkiej Brytanii panował taki chaos, że nie wiadomo ile ich faktycznie wykonywano - podała w czwartek stacja Sky News.

Mała liczba wykonywanych testów w początkowej fazie epidemii jest wskazywana jako jeden z głównych błędów brytyjskiego rządu. Jeszcze na początku kwietnia wykonywano ich niespełna 10 tys. dziennie, podczas gdy w Niemczech było to ok. 40-50 tys.

Według cytowanych przez Sky News źródeł, głównie anonimowo wypowiadających się urzędników ministerstwa zdrowia, system przeprowadzania testów i zbierania danych był kompletnie niedostosowany do rozmiaru wyzwania, a gdy rząd doszedł do wniosku, że laboratoria publicznej służby zdrowia nie są w stanie temu podołać i rozpoczął współpracę z komercyjnymi, w danych panował taki chaos, że nie wiadomo było, ile tych testów faktycznie przeprowadzono.

Jak twierdzą cytowane przez Sky News źródła, wskutek braku centralnego systemu zbierania i opracowywania danych dochodziło do takich sytuacji, że przed konferencjami urzędnicy ministerstwa dzwonili do poszczególnych laboratoriów pytając o liczbę wykonanych testów i zbierali te dane zapisując długopisem na kartce, a następnie je podsumowując. A wobec presji związanej z czasem i oczekiwaniem poprawy, procedury nie zawsze były dotrzymywane, a zatem nie ma żadnej pewności, co do dokładności tych danych.

Kolejnych 14 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia Francji. W sumie od początku pandemii w tym kraju na Covid-19 zmarło 29 979 osób.

Resort zdrowia sprecyzował, że najnowszy bilans nie obejmuje danych z domów opieki społecznej, które obecnie są aktualizowane raz w tygodniu, w każdy wtorek.

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 671 nowych przypadków zakażenia, tym samym we Francji koronawirusem od początku pandemii zakaziło się 170 094 osoby.

Cztery regiony - Ile-de-France, Grand Est, Owernia-Rodan-Alpy i Hauts-de-France - odpowiadają za ponad 75 proc. przypadków hospitalizacji chorych na Covid-19 we Francji.

Osoby przybywające z 13 krajów określonych jako "państwa ryzyka" mają zakaz wstępu do Włoch z powodu pandemii koronawirusa. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał w czwartek minister zdrowia Roberto Speranza.

Zakaz dotyczy osób, które w ciągu 14 poprzednich dni przebywały lub były w podróży tranzytowej w następujących krajach: Armenia, Bahrajn, Bangladesz, Brazylia, Bośnia i Hercegowina, Chile, Kuwejt, Macedonia Północna, Mołdawia, Oman, Panama, Peru, Dominikana.

- Na świecie pandemia jest w ostrej fazie. Nie możemy zaprzepaścić wyrzeczeń Włochów w tych miesiącach - tak swą decyzję uzasadnił minister zdrowia, odnosząc się do surowych restrykcji, jakie obowiązywały w Italii od marca do maja.

Speranza ogłosił, że w celu przestrzegania zasad ochrony sanitarnej zawieszono loty bezpośrednie i pośrednie z krajów z listy i do nich. - To wybór w duchu najwyższej ostrożności - oświadczył.

W czwartek hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju zwiększyła się o pięć; łączny bilans zmarłych na Covid-19 wynosi w Hiszpanii 28 401. Dzień wcześniej zanotowano cztery zgony.

Podczas ostatniej doby resort zdrowia Hiszpanii potwierdził 543 zachorowania na Covid-19. Łączna liczba przypadków infekcji SARS-CoV-2 wynosi już 253 056. W ostatnim tygodniu najwięcej nowych infekcji notowanych było w Aragonii, Katalonii oraz Kastylii-La Manchy.

W środę wieczorem reprezentujący środowisko medyczne związek zawodowy CSIF ujawnił, że rząd premiera Pedra Sancheza zlikwidował w ostatnich tygodniach 18 tys. etatów spośród 35 tys. nowych miejsc pracy w służbie zdrowia. Zostały one uruchomione wiosną z powodu epidemii koronawirusa.

Jak poinformował portugalski resort zdrowia od środy do czwartku liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła o 13 i obecnie łączny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi w kraju 1644. Podczas wcześniejszej doby zanotowano zaledwie dwa przypadki śmiertelne.

W dalszym ciągu w Portugalii utrzymuje się też wysoka dynamika nowych infekcji SARS-CoV-2. O ile pomiędzy wtorkiem a środą w całym kraju zanotowano 443 zakażenia, to już podczas kolejnej doby – 418.

Portugalskie służby medyczne wskazały, że wśród dotychczasowych 45 277 infekcji w całym kraju przeważają zakażenia, do których doszło w aglomeracji Lizbony. Resort wskazał też na rosnące w ostatnich dniach przypadki zakażeń oraz zgony w przylegającym do wschodniej granicy z Hiszpanią regionie Alentejo.

Dziesięć milionów bezpłatnych maseczek ochronnych dziennie i masowy zakup nowych ławek - takie plany na nowy rok szkolny we Włoszech przedstawił w czwartek nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu epidemicznego Domenico Arcuri.

Komisarz wyjaśnił, że maseczki będą przeznaczone dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dla uczniów. Każdy uczeń dostanie codziennie jedną gratis.

Poza tym Arcuri zapowiedział przeprowadzenie 2 milionów testów serologicznych, którym poddani zostaną nauczyciele i pozostali pracownicy placówek oświaty przed rozpoczęciem roku szkolnego 14 września. Badania te mają być powtarzane w kolejnych miesiącach.

Kolejny problem, jaki ma zostać rozwiązany to zakup nowych ławek do klas. - Są szkoły dobrze wyposażone oraz niektóre, które trzeba wyposażyć. Sądzimy, że musimy kupić jeszcze o połowę ławek więcej, niż jest ich obecnie - ocenił rządowy komisarz.

Rząd Szkocji potwierdził w czwartek przejście do następnej fazy znoszenia ograniczeń. Od piątku ludzie mogą się spotykać w grupach do 15 osób z trzech gospodarstw domowych na zewnątrz oraz do ośmiu osób w pomieszczeniach zamkniętych, możliwe będzie także pozostawanie u kogoś na noc.

W poniedziałek otwarte zostaną centra handlowe, a także gabinety dentystyczne. Natomiast od 15 lipca otwarte mogą zostać puby, restauracje, hotele i wszystkie inne obiekty noclegowe, a także muzea, kina, biblioteki, placówki opieki nad dziećmi i fryzjerzy. Możliwe będą także ceremonie religijne w świątyniach z udziałem wiernych.

W Anglii od najbliższej soboty mogą się odbywać występy artystyczne - teatralne, muzyczne, operowe i taneczne - na świeżym powietrzu i z udziałem publiczności, choć z ograniczoną liczbą widzów i zachowaniem dystansu między nimi. Ponadto na niewielką skalę rozpoczną się próby występów w obiektach zamkniętych, które mają sprawdzić, w jaki sposób będą mogły bezpiecznie wznowić działalność.

Również od soboty działalność mogą wznowić baseny na otwartym powietrzu, parki wodne, a także możliwe będzie rekreacyjne uprawianie sportów zespołowych na otwartym powietrzu.

Od poniedziałku otworzyć się mogą salony piękności, ośrodki spa, studia tatuażu i podobne usługi, choć muszą one przystosować się do rządowych wytycznych w zakresie bezpieczeństwa. Natomiast 25 lipca to data otwarcia basenów krytych, siłowni i innych obiektów sportowo-rekreacyjnych w pomieszczeniach zamkniętych, choć muszą się one dostosować do wytycznych; konieczne będą wcześniejsze rezerwacje i ograniczona zostanie liczba osób mogących w nich jednocześnie przebywać.

Przedstawiciele trzech ośrodków naukowych z województw śląskiego i opolskiego sprawdzą, czy pracownicy służby zdrowia, na co dzień stykający się z zakażonymi koronawirusem, wykształcili odporność na SARS-CoV-2. Sprawdzą też, jaki wpływ na ryzyko zakażenia ma stan zdrowia i styl życia.

O pilotażowym eksperymencie badawczym, który będzie polegał na wykonaniu testów serologicznych u ok. 300 pracowników ochrony zdrowia wybranych szpitali z województwa śląskiego i opolskiego, poinformowali w czwartek przedstawiciele jednej z placówek, które zostały zaproszone do badań - Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Kierownikiem projektu badawczego - na który zgodziła się komisja bioetyczna - jest prof. Sławomir Kasperczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (SUM). - Musimy być gotowi na ewentualne nadejście drugiej fali epidemii, co według Światowej Organizacji Zdrowia nastąpi późną jesienią. Dla pracowników medycznych i ich rodzin świadomość, czy są odporni na koronawirusa, może być nieoceniona - zaznaczył prof. Kasperczyk.

Fot. PAP/Leszek Szymański

187 nowych zakażeń koronawirusem oraz sześć zgonów odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby – wynika z czwartkowego komunikatu resortu zdrowia.

Liczba zainfekowanych w całym kraju od początku epidemii wzrosła w czwartek do 64411, z czego wynika, że przyrost dobowy wynosi 187 przypadków i jest najniższy od 7 kwietnia (161 infekcji). Potwierdzona oficjalnie liczba zmarłych z powodu Covid-19 to 449 osób, w tym sześć zgonów zarejestrowano ze środy na czwartek.

Wyzdrowiało 53 609 osób, w tym 755 w ciągu ostatniej doby.

Na 12 326 testów wykonanych w ciągu doby pozytywne wyniki stanowiły 1,5 proc. Ogółem przeprowadzono już blisko 1,1 mln testów.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że koronawirusem zaraziło się od początku epidemii ok. 500 kobiet w ciąży. Ogółem w pierwszym kwartale zarejestrowanych ciężarnych było blisko 52 tys.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że powoła niezależną komisję do oceny własnego postępowania w związku z pandemią Covid-19. Na jej czele mają stanąć była premier Nowej Zelandii Helen Clark i była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf.

Taka decyzja jest wynikiem ostrej krytyki pod adresem WHO ze strony administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, który zarzucił organizacji, że jest kontrolowana przez Chiny. USA mają wycofać się z WHO w ciągu roku.

- Skala tej pandemii, która dotknęła praktycznie każdego na świecie, zasługuje oczywiście na odpowiednią i uczciwą ocenę - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas wideokonferencji z przedstawicielami 194 państw członkowskich. - Wszyscy musimy spojrzeć w lustro: WHO, każde państwo członkowskie, wszyscy zaangażowani w reagowanie - dodał.

Współprzewodniczące Clark i Johnson Sirleaf wybiorą pozostałych członków niezależnej komisji ds. gotowości i reagowania na pandemię (IPPR), która przedstawi następnie sprawozdanie okresowe na dorocznym spotkaniu ministrów zdrowia w listopadzie i "sprawozdanie merytoryczne" w maju 2021 roku.

Fot. PAP/EPA/FABRICE COFFRINI

Ponad 120 osób, głównie urzędników i radnych z rodzinami, odizolowano w związku z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 podczas sesji absolutoryjnej miasta i gminy Sulejów (woj. łódzkie). W obradach uczestniczył radny, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Czytaj więcej: Samorządowcy z Łódzkiego z podejrzeniem zakażenia. Łącznie 120 osób w kwarantannie

Kolejnych 12 osób zmarło we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 229 nowych zakażeń koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia w Rzymie. Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 34 926. Ostatniej doby infekcji nie wykryto w 7 z 20 regionów kraju.

Z najnowszego raportu wynika, że spada liczba zgonów, ale jest więcej nowych przypadków koronawirusa. W środę było ich 193. Dotąd zaraziło się ponad 242 tys. osób. Wyleczonych jest już prawie 194 tys. Obecnie zakażonych jest około 13,5 tys. pacjentów.

Z dnia na dzień maleje liczba najciężej chorych na Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii. Jest ich tam teraz 69, podczas gdy w szczycie epidemii było kilka tysięcy.

W Lombardii, czyli epicentrum koronawirusa, jest 119 nowych zakażeń. W regionie tym zmarło 5 osób. Nie ma nowych przypadków zachorowań w prowincji Lodi, gdzie zaczęła się epidemia we Włoszech.

Ponad 550 tys. osób zmarło na całym świecie wskutek zakażenia koronawirusem - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W czwartek przekroczona została także bariera 12 mln zakażeń.

Czytaj więcej: 12 mln zakażonych, ponad pół miliona ofiar śmiertelnych. Światowy bilans pandemii

O 85 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów na Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarły już 44 602 osoby - poinformowało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

85 nowych zgonów to mniej niż w bilansie podanym w środę, gdy informowano o 126 zmarłych. To także dopiero trzeci przypadek, kiedy dobowy bilans zgonów niedotyczący dni weekendowych jest niższy niż 100.

Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

Ministerstwo zdrowia podało również, że w ciągu ostatniej doby wykryto 642 nowe zakażenia, co jest wzrostem o 12 w stosunku do środy, ale też drugim kolejnym dniem, gdy ta liczba jest wyższa niż 600. Łącznie od początku epidemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono już 287 621 przypadków koronawirusa. Więcej ich jest w sześciu państwach - USA, Brazylii, Indiach, Rosji, Peru i Chile.

W Szwecji poprawia się sytuacja epidemiczna; spada liczba nowych przypadków koronawirusa i zgonów. Liczba pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej opieki wynosi po raz pierwszy od połowy marca poniżej 100 - poinformował w czwartek Urząd Zdrowia Publicznego.

- Obserwujemy znaczny spadek nowych przypadków Covid-19, zwłaszcza z łagodnymi objawami, ale także coraz mniej jest pacjentów potrzebujących opieki medycznej - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

W czwartek poinformowano, że w Szwecji w ciągu ostatniej doby potwierdzono 475 nowych przypadków SARS-CoV-2, łączny bilans zakażeń to 74 333. Jeszcze kilka dni temu w ciągu doby odnotowywano po 1-1,5 tys. przypadków koronawirusa. Według władz epidemicznych te wysokie liczby mają związek ze znacznym zwiększeniem testowania przez odpowiadające za opiekę zdrowotną regiony. - W krótkim czasie "wyłapane" zostały osoby, które mogły być chore od dłuższego czasu - zaznaczył Carlsson.

Obecnie na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju przebywa jedynie 90 pacjentów z Covid-19 (o 12 mniej w ciągu dwóch dni oraz o 47 od zeszłego tygodnia). W rekordowych tygodniach w połowie kwietnia liczba ta wynosiła ponad 500.

W Hiszpanii odnotowuje się coraz więcej nowych ognisk koronawirusa. Minister zdrowia Salvador Illa przyznał w czwartek, że sytuacja jest niepokojąca. Premier Pedro Sanchez zapowiedział zwołanie komitetu ekspertów, aby przeanalizować sytuację.

- Obecnie 73 ogniska zakażeń pozostają aktywne - przekazał Illa. Według ministra najtrudniejsza sytuacja pozostaje w rejonie El Segria (na zachodzie Katalonii) oraz w A Marina (w Galicji). W rejonach tych obowiązuje kwarantanna regionalna.

Premier Sanchez zapowiedział zwołanie komitetu ekspertów, aby przeanalizować sytuację w związku z ewolucją pandemii. Już w 15 z 17 regionów autonomicznych Hiszpanii występują nowe ogniska zakażeń, z czego ponad 80 proc. koncentruje się w pięciu - w Aragonii, Katalonii, Galicji, Madrycie i Andaluzji.

W Katalonii lokalny rząd wprowadza obowiązek stałego noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej dla osób powyżej 6 lat pod karą 100 euro. Maseczki obowiązują nawet wtedy, gdy można zachować dwumetrową odległość.

Fot. PAP/EPA/Enric Fontcuberta

Pracownicy wykonujący zawody najbardziej narażone na zakażenie - jak taksówkarze, sprzedawcy, aptekarze, sprzątający - będą mogli być testowani na obecność koronawirusa nawet jeśli nie wykazują objawów - ogłosiło w czwartek brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Jak poinformował ten resort, we współpracy z kilkoma firmami (siecią taksówek Addison Lee, siecią aptek Boot\'s, firmą telekomunikacyjną BT oraz zajmującą się m.in. sprzątaniem Mitie) uruchomiony zostanie pilotażowy program regularnych testów dla pracowników, którzy wykonują zawody szczególnie narażone na zakażenie.

Pilotażowy program odbywać się będzie w miastach Bradford i Oldham na północy Anglii oraz w dwóch londyńskich dzielnicach - Brent i Newham. Na wszystkich tych obszarach liczba nowych zakażeń jest znacząco wyższa od średniej w całym kraju.

Celem pilotażu jest sprawdzenie, na ile wykonywany zawód wpływa na ryzyko zakażenia się koronawirusem, a także jaki jest popyt na testy w tych grupach pracowników w przypadku braku objawów. Osoby bez objawów nie są testowane na obecność koronawirusa, z wyjątkiem pracowników służby zdrowia, przy czym w ich przypadku testy odbywają się raczej w razie wolnych mocy, a nie regularnie. Jednak ponieważ liczba obecnie wykonywanych testów jest niższa od możliwości laboratoriów, możliwe byłoby zwiększenie liczby uprawnionych do testów w przypadku braku objawów.

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

W związku z niepokojącą tendencją wzrostu infekcji bułgarski minister zdrowia Kirił Ananiew ogłosił nakaz zamknięcia barów i klubów oraz zawieszenia udziału publiczności w wydarzeniach sportowych, np. meczach piłkarskich. Zakazano też organizowania imprez masowych, takich jak bale czy wesela, w których udział bierze więcej niż 30 osób.

Od czwartku, po zwiększeniu się liczby zakażeń w północnej Grecji, władze w Atenach zaostrzyły zasady wjazdu na terytorium kraju; niektórzy z podróżnych będą kierowani na testy na obecność koronawirusa. 14-dniową kwarantannę dla powracających z Bułgarii wprowadziła w środę Austria. Wyjazdów turystycznych do Bułgarii zakazały państwa bałtyckie.

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii stwierdzono 240 nowych infekcji koronawirusem - poinformowało w czwartek tamtejsze ministerstwo zdrowia, które w związku z taką sytuacją zaostrzyło restrykcje. Zdaniem części ekspertów epidemia gwałtownie się rozwija i realna liczba zakażonych przekracza ogółem 50 tys.

Według oficjalnych danych resortu od początku epidemii w Bułgarii wykryto 6342 infekcje SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło 259 chorych, z czego pięciu w ciągu ostatniej doby.

Jednocześnie członek Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Nikołaj Witanow, matematyk opracowujący modele rozwoju epidemii w kraju, powiedział, że realna liczba zainfekowanych, obliczana na podstawie analiz matematycznych, wynosi ok. 50 tys. osób. Jego zdaniem taki wynik dają obliczenia prowadzone zarówno na podstawie przeprowadzonych testów, jak i zgonów.

Witanow szacuje, że 1,5 mln bułgarskich obywateli nie przestrzega środków bezpieczeństwa mających ograniczyć epidemię i grupa ta jest "rezerwą dla kolejnych przypadków zakażeń".

26 pubom w Irlandii grożą kary w związku z niezastosowaniem się do rządowych wytycznych, które umożliwiły ich ponowne otwarcie po epidemii koronawirusa. Zdecydowana większość jednak dostosowała się do nowych przepisów.

Jak poinformowała w czwartek irlandzka policja, od godz. 19 w piątek do północy w niedzielę policjanci dokonali 6830 kontroli w 2785 pubach, które mogły zostać otwarte.

W zdecydowanej większości puby przestrzegały zaleceń, pewna liczba zrobiła to dopiero po upomnieniu przez funkcjonariuszy, choć w 26 przypadkach nie zastosowano się do nich wcale. W ich przypadku sprawy zostały przekazane do prokuratury, która zdecyduje o podjęciu dalszych działań.

Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA 

Wierni wykradli ze szpitala ciało mułły. Mężczyzna zmarł na Covid-19

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Od połowy marca do drugiej połowy maja w Portugalii na skutek epidemii koronawirusa zniknęło 100 tys. miejsc pracy - poinformował w czwartek premier tego kraju Antonio Costa.

Służby sanitarne Hiszpanii potwierdziły zakażenia koronawirusem na pokładzie płynącego z Nigerii tankowca Samus Swan. To drugi od niedzieli maltański statek, który przybił z zakażonymi członkami załogi do brzegów Andaluzji, na południu Hiszpanii.

W szpitalu w Bergamo, jednym z epicentrów epidemii koronawirusa we Włoszech nie ma już ani jednego pacjenta chorego na Covid-19 na oddziale intensywnej terapii - ogłosiła w środę dyrekcja placówki. Jak podkreślono, ma to miejsce po raz pierwszy od 137 dni.

Więcej informacji tutaj.

Służby medyczne Hongkongu zgłosiły w czwartek 42 nowe zakażenia koronawirusem, z czego w 34 przypadkach do infekcji doszło na terenie regionu. Władze przestrzegają, że wirus znów szerzy się w mieście, i przywracają część restrykcji w restauracjach i barach.

23 nowe przypadki wiązane są z ogniskiem wykrytym w domu opieki nad seniorami w dzielnicy Tsz Wan Shan. Trzech nowych pacjentów to taksówkarze. W przypadku dwóch zakażonych osób władzom nie udało się ustalić źródła infekcji – podała publiczna stacja RTHK.

"To dopiero początek pandemii", "koronawirus jest nadal silny" - powiedział dziennikowi "Corriere della Sera" doradca prezydenta USA Donalda Trumpa, epidemiolog Anthony Fauci. Ocenił, że mimo wad Światowa Organizacja Zdrowia, z której USA wyszły, jest potrzebna.

W czasie pandemii COVID-19 w Europie nastąpił gwałtowny wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw; zwiększyło się także zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi - podała w czwartek Unia Owocowa, powołując się na wnioski ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy KE.

Belgia wprowadzi wkrótce nowe regulacje ws. powrotów turystów z zagranicy. Wracający z kraju, miasta czy regionu oznaczonego na czerwono na specjalnej mapie będą musieli poddać się kwarantannie domowej. W przeciwnym razie grozi im więzienie i kary finansowe.

Za złamanie nowych przepisów grozi pół roku pozbawienia wolności i grzywna do 4 tys. euro.

Węgierscy i austriaccy naukowcy zidentyfikowali w pewnym leku antyalergicznym substancję czynną, która w przyszłości może pomóc w leczeniu zakażenia koronawirusem – poinformował w czwartek szef Centrum Badawczego Uniwersytetu w Peczu na południu Węgier Ferenc Jakab.

 

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 6509 zakażeń koronawirusem i łączna liczba infekcji wynosi teraz 707 301 - poinformował w czwartek sztab ds. walki z pandemią. W ciągu minionych 24 godzin zmarło 176 pacjentów, a ogółem od początku pandemii - 10 843.

Nowe przypadki wykryto w całym kraju, 27 proc. wśród osób, u których wykryto infekcję, nie miało objawów.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

W australijskim stanie Wiktoria w ciągu doby przybyło 165 infekcji koronawirusem. Pięciomilionowe Melbourne leżące w tym stanie jest ponownie objęte surową kwarantanną. Od czwartku jego mieszkańcy muszą pozostać w domach.

Obowiązkowe powinny być szczepienia tylko i wyłącznie dla dzieci tymi szczepionkami, które zostały już sprawdzone na inne choroby zakaźne; natomiast na pewno nie należy wprowadzać szczepień obowiązkowych na koronawirusa - powiedział w czwartek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

W ciągu doby w Indiach przybyło blisko 25 tys. nowych zakażeń koronawirusem, a współczynnik reprodukcji wzrósł do 1,19. W sumie w kraju potwierdzono od początku pandemii 767 296 infekcji - informuje w czwartek agencja Associated Press.

Bilans ofiar śmiertelnych wynosi 21 129 - poinformowało ministerstwo zdrowia. Indie znajdują się na trzecim miejscu wśród państw świata pod względem liczby osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi uruchomiła w czwartek w Łowiczu kolejny punkt COVID-DRIVE, w którym mieszkańcy powiatu łowickiego będą mogli poddać się badaniu na obecność koronawirusa.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 810 zakażeń koronawirusem, 21 chorych na Covid-19 zmarło, a 665 osób wyzdrowiało - poinformowało w czwartek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. 222 chorych hospitalizowano.

Służby medyczne w Tokio potwierdziły w czwartek 224 nowe zakażenia koronawirusem – podała publiczna stacja NHK, powołując się na źródła we władzach miasta. To więcej niż dotychczasowy najwyższy bilans dobowy z 17 kwietnia, gdy w stolicy Japonii zgłoszono 206 infekcji.

Łączna liczba zakażeń koronawirusem, jakie odnotowano w ciągu ostatniej doby w Niemczech, wyniosła 442 - poinformował w czwartek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło też 12 osób chorych na Covid-19 - podano.

Tym samym łączna liczba zakażonych w Niemczech wynosi 197 783, a bilans wszystkich przypadków śmiertelnych sięga w tym kraju 9048.

Polacy są gotowi na drugi atak koronawirusa; rezygnujemy z podróży i biletów na wydarzenia kulturalne, ponad 40 proc. z nas oszczędza na czarną godzinę - pisze w czwartek "Rzeczpospolita"

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Dobowy bilans epidemii koronawirusa w Meksyku, to 9999 nowych infekcji, poprzedni dobowy rekord zakażeń miał miejsce w ubiegłym tygodniu, w czwartek - 6741 przypadków.

Od początku epidemii w Meksyku zarejestrowano 275 003 przypadki zakażeń koronawirusem.

Podczas ostatniej doby na Covid-19 zmarły 782 osoby, podwyższając ogólną liczbę ofiar śmiertelnych do 32 796.

343 mld CAD wyniesie federalny deficyt Kanady w roku budżetowym 2020-2021 – poinformował w środę minister finansów Bill Morneau. To dziesięć razy więcej niż planowano i prawie tyle, co całość wydatków budżetu, razem z deficytem, rok wcześniej.

Policja zastosowała gaz łzawiący wobec protestujących w środę przeciwników decyzji prezydenta Aleksandara Vuczicia o przywróceniu godziny policyjnej i planowi powrotu do sytemu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Środa była drugim dniem protestu w Belgradzie.

Fot.PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w środę, że podczas ostatniej doby na Covid-19 zmarły 1223 osoby i zarejestrowano 44 571 nowych przypadków koronawirusa.

Brazylia zarejestrował w środę 1 713 160 potwierdzonych przypadków nowego koronawirusa i 67 964 zgony na Covid-19 od początku epidemii.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie