Powodzie w Chinach. Zagrożone Wuhan

Świat
Powodzie w Chinach. Zagrożone Wuhan
Reuters
Gwałtowne opady w Chinach powodują powodzie

Ulewne deszcze utrzymują się w znacznej części Chin. W wielu regionach występują powodzie i lawiny błotne, a w rzekach notowane są rekordowe stany wody. Z powodziami zmaga się m.in. prowincja Hubei i miasto Wuhan, będące epicentrum pandemii koronawirusa.

Od początku lipca Chiny zmagają się z utrzymującymi się obfitymi opadami deszczu, które wywołały powodzie. Wezbrane wody w rzekach niszczyły mosty i zalewały liczne obszary w prowincji Anhui. Sytuacja pogorszyła się w poniedziałek. Lokalne władze ewakuowały mieszkańców zagrożonych obszarów.

 

Rekordowe opady

 

W sobotę gwałtowne ulewy nawiedziły hrabstwo Shizhu w gminie Chongqing. Suma opadów w tym regionie była rekordowa w historii pomiarów. W mieście Zhongyi spadło 107 mm.

 

ZOBACZ: Konflikt Chiny-Hongkong. Kontrowersyjne prawo wchodzi w życie

 

W prowincji do niedzieli popołudniu ewakuowano łącznie 144 mieszkańców.

 

Trudna sytuacja w Wuhan

 

Ulewne deszcze wystąpiły także w ostatnich dniach w Wuhan. W mieście, w którym rozpoczęła się pandemia koronawirusa maksymalne opady osiągnęły ponad 500 mm w poniedziałek, paraliżując miasto.

 

Władze podejmują działania mające zmniejszyć skutki powodzi i ochronić miasto.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Chinach był już latem 2019? Mieszkańcy Wuhan szukali słów "kaszel" i "biegunka"

 

Prowincja Hubei, której stolicą jest Wuhan, także walczy z żywiołem. Gwałtowne opady powodują zwiększenie poziomu wody w rzekach. Wysoka woda zerwała mosty, uszkodzone są drogi i podtopione liczne miasta i wioski.

laf/luq/ REUTERS, AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie