Ponad 3 mln zakażonych w USA. Rekordowy przyrost nowych przypadków

Świat
Ponad 3 mln zakażonych w USA. Rekordowy przyrost nowych przypadków
PAP/EPA/AARON M. SPRECHER
Rekordowe ilości ponad 10 tys. zakażeń stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Kalifornii oraz w Teksasie

W Stanach Zjednoczonych odnotowano już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem. W ostatnich 24 godzinach stwierdzono rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys. Eksperci podkreślają, że wirus SARS CoV-2 nieoczekiwanie rozprzestrzenia się szybko wśród ludzi młodych.

Rekordowe ilości ponad 10 tys. zakażeń stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Kalifornii oraz w Teksasie. Do tej pory najwyższy dzienny przyrost infekcji w USA był w stanie Nowy Jork, gdy 10 kwietnia stwierdzono 12 847 nowych przypadków.

 

Wirusem zaraża się dużo ludzi młodych

 

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore w ciągu ostatniej doby w całych USA zanotowano ponad 1100 nowych zgonów, tym samym liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wynosi 131 362.

 

Jak zauważył w internetowym wydaniu dziennik "New York Times", powołując się na swoją bazę danych, liczba nowych przypadków zakażenia rośnie szybko. Tylko od 26 czerwca zwiększyła się o pół miliona, przekraczając we wtorek trzy miliony. W ostatnim tygodniu sięgała średnio blisko 50 000 nowych przypadków dziennie - dwukrotnie więcej niż w połowie czerwca.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Według gazety czołowi urzędnicy ds. zdrowia są coraz bardziej zaniepokojeni. Zaskoczeni są zwłaszcza tym, że wirusem zaraża się dużo ludzi młodych.

 

- Nikt z nas tak naprawdę nie spodziewał się, że wirus tak znacznie rozprzestrzeni się w grupie wiekowej od 18 do 35 lat - powiedziała dr Deborah L. Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa w krótkim wystąpieniu podczas panelu Rady Atlantyckiej.

 

Zarażają się w barach, restauracjach i biurach

 

"NYT" zwraca uwagę, że w stanach, gdzie ostatnio nasiliła się pandemia, znaczna część nowych przypadków dotyka ludzi poniżej 40. roku życia. Gazeta tłumaczy to zarażaniem się ludzi w barach, restauracjach i biurach, które niedawno zostały ponownie otwarte.

 

- Pozwalając się zarażać z powodu ryzykownego zachowania, jesteś częścią przenoszenia pandemii - argumentował dr Anthony S. Fauci, uważany za najlepszego w Ameryce eksperta od chorób zakaźnych.

 

ZOBACZ: Prezydent Brazylii zakażony koronawirusem. Wcześniej bagatelizował epidemię

 

Według agencji AFP granica 3 mln zakażeń została także przekroczona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. W tym regionie krajem najbardziej dotkniętym pandemią jest Brazylia, gdzie we wtorek poinformowano o 1 668 589 zakażeniach od jej początku oraz o 66 741 przypadkach śmiertelnych.

 

W sumie w całym regionie zanotowano 3 023 813 przypadki infekcji oraz 139 999 zgonów.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie