Apel prezydenta Częstochowy. Chodzi o pielgrzymki

Polska
Apel prezydenta Częstochowy. Chodzi o pielgrzymki
Pixabay/MBoguslaw
3 lipca miasto przypomniało, że w tym roku pielgrzymki powinny być organizowane i przebiegać zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zaapelował do uczestników pielgrzymek na Jasną Górę, aby w tym roku z powodu epidemii powstrzymali się od pielgrzymowania do miasta. Klasztor przypomina o konieczności przestrzegania przepisów sanitarnych i zapowiada zaproszenie przeora.

W poprzednich dniach władze Częstochowy deklarowały przygotowania do wakacyjnego sezonu pielgrzymkowego. Samorząd sygnalizował, że choć pątników będzie w tym roku mniej niż zazwyczaj, służby zadbają o bezpieczeństwo i porządek m.in. w czasie ich przejścia przez miasto.

 

"Nie chciałbym, aby pielgrzymki..."

 

We wtorek wieczorem apel o zaniechanie pielgrzymowania w tym roku opublikował jednak na swoim facebookowym profilu – w formie nagrania wideo - prezydent Częstochowy.

 

- Szanowni pielgrzymi, każdego roku przybywacie do naszego miasta bardzo licznie i jesteście mile widzianymi gośćmi. Dziś Polskę i cały świat dotknęła pandemia koronawirusa. W czasie wprowadzonego stanu epidemii na obszarze całego kraju powinniśmy zachować ostrożność i rozsądek – podkreślił Matyjaszczyk.

 

- Dla mnie, ale wierzę też, że i dla was, najważniejszą dziś wartością jest zdrowie i życie najbliższych. Dlatego rokrocznie zapraszając Was do Częstochowy tym razem proszę: przybywajcie i czujcie się u nas, jak u siebie w domu, ale w przyszłym roku – zaapelował.

 

- Nie chciałbym, aby pielgrzymki o pięknej, wielowiekowej tradycji stały się źródłem nowych ognisk zachorowań na koronawirusa. W tym roku proszę Was więc, o ile to możliwe, o powstrzymanie się od tradycyjnego pieszego pielgrzymowania do naszego miasta, bo tworzenie skupisk ludzkich i nieograniczony kontakt z nieznajomymi ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa - przypomniał.

 

ZOBACZ: Pielgrzymi z Łowicza nadal idą na Jasną Górę

 

- Również na co dzień stosujcie wszystkie możliwe środki ostrożności, bo walka z koronawirusem to nasza wspólna odpowiedzialność i wierzę, że możemy ją wspólnie wygrać – zwrócił się do pielgrzymów Matyjaszczyk.

 

Ocenił, że udaje się to już w Częstochowie, gdzie – jak zaznaczył - dzięki mądrości i zdyscyplinowaniu mieszkanek i mieszkańców oraz dzięki wysiłkowi medyków i wolontariuszy, a także innych służb, jest bardzo niewiele zakażeń koronawirusem oraz zachorowań na Covid-19.

 

- Niech tak pozostanie i niech tegoroczny sezon pielgrzymkowy nie stanie się źródłem trosk o zdrowie – także dla żadnego z pielgrzymów. A w przyszły roku spotkajmy się wszyscy w naszym mieście: radośni, pełni nadziei i przede wszystkim zdrowi – zakończył prezydent Częstochowy.

 

WIDEO: Apel prezydenta Częstochowy do pielgrzymów

 

 

Zakonnicy zapraszają

 

Pytany przez o ten apel rzecznik Jasnej Góry o. Michał Legan zapowiedział, że w środę po opublikowane zostanie zaproszenie przeora, kierowane do pielgrzymów. Przypomniał też materiał biura prasowego Jasnej Góry z 28 czerwca br., w którym jasnogórscy paulini i częstochowska policja przypominają o konieczności przestrzegania przepisów sanitarnych.

 

W materiale przypomniano m.in. o obowiązku zakrywania nosa i ust w razie braku możliwości zachowania dwumetrowych odstępów od innych osób oraz we wnętrzach, w tym w kościołach. Wezwano do częstego mycia rąk i zapewniono o rozstawieniu na Jasnej Górze dystrybutorów płynu odkażającego, a także o bieżącej dezynfekcji konfesjonałów, ławek czy krzeseł.

 

"Paulini zachęcają do nawiedzania Jasnej Góry i zapewniają o stosowanych przez nich środkach ochronnych. Kustosz o. Waldemar Pastusiak podkreśla, że klasztor od początku przestrzega rygorów bezpieczeństwa, w przekonaniu, że jest to wyraz troski o bliźniego i siebie samego" – napisano w informacji sanktuarium z 28 czerwca.

 

Pielgrzymki zgodnie z wytycznymi

 

Z kolei 3 lipca miasto przypomniało, że w tym roku pielgrzymki powinny być organizowane i przebiegać zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego.

 

ZOBACZ: Pielgrzymi z Łowicza ruszyli na Jasną Górę. Interweniowała policja

 

Oznacza to m.in., że w pielgrzymkach mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zdrowe, wszyscy pielgrzymi muszą mieć zapewniony dostęp do środków higienicznych i punktów sanitarnych; muszą być też wyposażeni w maseczki, środki do dezynfekcji, często myć i odkażać ręce oraz utrzymywać bezpieczną odległość od rozmówców i współpielgrzymujących.

 

Samorząd zastrzegł, że na zabezpieczenie przejścia przez Częstochowę i wejścia na Jasną Górę mogą liczyć tylko zgłoszone grupy piesze. W lipcu br. zgłoszono nadejście 16 zorganizowanych grup pielgrzymkowych, łącznie z ok. 1,4 tys. osób. W lipcu ub. roku zgłoszono przybycie na Jasną Górę 42 zorganizowanych grup pielgrzymów, liczących łącznie ponad 10 tys. osób.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie