Pielgrzymi z Łowicza nadal idą na Jasną Górę

Polska
Pielgrzymi z Łowicza nadal idą na Jasną Górę
PAP/Grzegorz Michałowski
Budziszewice, pątnicy z Łowicza na trasie pielgrzymki do Częstochowy,

Pięć osób z rozwiązanej we wtorek - z uwagi na przepisy dotyczące epidemii - 365. Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę nadal idzie do częstochowskiego sanktuarium - poinformował w środę przewodnik pątników, ksiądz Wiesław Frelek, na antenie diecezjalnego Radia Victoria.

- Jak Pan Bóg przykazał krzyż nas prowadzi i idziemy ku Jasnej Górze. Pięć osób idzie, natomiast gdzieś tam od Piotrowa dołączy kolejnych pięć, a te które teraz idą będą odpoczywać - relacjonował w Radiu Victoria ksiądz Frelek.

 

Opiekun pątników dodał, że "nikt nie jest tak strzeżony jak pielgrzymi z Łowicza". Z relacji księdza o rozmowach z przedstawicielami policji wynika że pięć osób z krzyżem, w odpowiednich odstępach, w maseczkach, może podążać na Jasną Górę.

 

Zatrzymani przez policję

 

Pielgrzymka wyruszyła z Łowicza na Jasną Górę w poniedziałek. Uczestniczyło w niej ponad 150 osób, które pierwszego dnia wędrówki zostały zatrzymane przez policję w okolicach Słupi (powiat skierniewicki) po przebyciu ok. 30 kilometrów.

 

ZOBACZ: Pielgrzymka na Jasną Górę rozwiązana. Wierni wracają do Łowicza

 

Według funkcjonariuszy doszło do naruszenia przepisów dotyczących epidemii, a bezpośrednim powodem zatrzymania pielgrzymki było nielegalne zgromadzenie. - Interweniowaliśmy na terenie powiatu skierniewickiego, gdzie została zlokalizowana liczna grupa pielgrzymów. Wylegitymowano i pouczono ponad 70 osób. Ksiądz, który był inicjatorem wydarzenia został ukarany mandatem karnym, który przyjął – informowała rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi mł. insp. Joanna Kącka.

 

Nieprzerwanie od 1656 roku

 

Część pątników wróciła do domów, a część kontynuowała pielgrzymkę. We wtorek łowicką pielgrzymkę oficjalnie rozwiązano.

 

Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Pątnicy wędrują na Jasną Górę nieprzerwanie od 1656 roku. Podczas tegorocznej pielgrzymki przypomniano, że 125 lat temu pątnicy z Łowicza uprosili ustanie zarazy cholery, która dziesiątkowała ich miasto.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie