Tortury i ukamienowanie 24-latki. Mąż i szwagier zatrzymani

Świat
Tortury i ukamienowanie 24-latki. Mąż i szwagier zatrzymani
Twitter/@AyazLatifPalijo
Brutalne zabójstwo 24-latki. To kolejne zabójstwo honorowe w Pakistanie

Ciało 24-letniej Waziran odnaleziono na drodze w wiejskiej dzielnicy pakistańskiego Jamshoro. Policja ustaliła, że kobieta została ukamienowana, a "zabójstwa honorowego" dokonali prawdopodobnie mąż i szwagier kobiety. Do śmierci miała doprowadzić kłótnia pomiędzy rodzinami.

Porzucone, okaleczone ciało kobiety odnaleziono 27 czerwca. Obrażenia wskazywały na ukamienowanie. Kobieta przed śmiercią wielokrotnie była uderzana drewnianym kijem.

 

ZOBACZ: Zakochała się w starszym i uciekła z nim. Ojciec obciął jej głowę

 

Jak informował "Pakistan Today", ojciec ofiary początkowo miał zapewniać policję, że śmierć Waziran była wypadkiem. Później jednak zmienił swoje zeznania i oświadczył, że kobieta została zamordowana przez rodzinę jej teściów. Do morderstwa miało dojść, gdy strony zarzuciły sobie niewypełnianie warunków tradycji plemiennej "watta satta".

 

"Pola zabójstw kobiet"

 

Główną zasadę "watta satta" można interpretować jako "dawać i brać". W ramach "małżeństwa wymiany" obie rodziny wydają swoje córki za synów z drugiego rodu. W teorii oznacza to, że mąż nie będzie znęcał się nad swoją nową żoną, bo w ramach odwetu, identyczny los może spotkać jego siostrę. W praktyce jednak kobiety w związkach "z wymiany" stają się ofiarami waśni między rodzinami. Tak właśnie, jak wynika z ustaleń policji, było w przypadku 24-letniej Waziran.

 

Allah Baksh, mąż 24-latki próbował przekonać policję, że kobieta została zamordowana przez swoją rodzinę, gdyż od początku byli przeciwni ich związkowi. Jednak po zebraniu zeznań świadków i dowodów, funkcjonariusze uznali, że zabójstwa wspólnie dokonali mąż zabitej i jego brat. Mężczyźni trafili do aresztu na początku tego tygodnia.

 

 

Sprawa nabrała rozgłosu w mediach społecznościowych, gdy nagranie z ojcem Waziran płaczącym nad jej grobem opublikował na Twitterze pakistański pisarz i prawnik zajmujący się ochroną praw człowieka Ayaz Latif Palijo. "Obszary wiejskie i tubylcze Pakistanu zamieniły się w pola zabójstw kobiet" - napisał.

 

Trywialne powody by zabić

 

W maju opisywaliśmy sprawę zabójstwa honorowego dwóch nastoletnich Pakistanek, które spędzały czas w towarzystwie obcego mężczyzny. Emiracka gazeta "Gulf News" podkreślała, że społeczności mieszkające nieopodal afgańskiej granicy stosują się do bardzo restrykcyjnych zasad plemiennych. Nie istnieją tam prawa kobiet. - W tych społecznościach nie ma miejsca dla dziewcząt i mężczyzn, którzy zniesławiają dobre imię rodziny - przekazywał wówczas rzecznik policji Mohammad Nawaz.

 

ZOBACZ: Nastolatki zamordowane przez rodzinę. To kara za rozmowę z obcym mężczyzną

 

Organizacja Humans Rights Watch wyjaśnia, że zabójstw honorowych dokonuje się najczęściej, gdy kobieta nie zgodzi się na zaaranżowane małżeństwo, jest ofiarą napaści seksualnej bądź gwałtu, dopuściła się lub jest podejrzewana o pozamałżeńskie stosunki seksualne.

 

HRW wyjaśnia, że czasami motywacje kierujące zabójcami są bardziej trywialne. Kobieta może narazić się nieodpowiednim strojem, bądź nieposłuszeństwem względem rodziny.

bas/ International Business Times Singapore, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie