Burze z gradem nad Polską. Ostrzeżenia dla pięciu województw

Polska
Burze z gradem nad Polską. Ostrzeżenia dla pięciu województw
Flickr/Axel Rouvin/CC BY 2.0
Ostrzeżenia I i II stopnia dla pięciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek późnym wieczorem ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i burzami z gradem. Alertem objętych jest pięć województw.

Jak podaje IMGW, alert pierwszego stopnia obowiązuje w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i w części podkarpackiego.

 

Na terenach tych prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może też spaść grad.

 

ZOBACZ: "Takiej nawałnicy nie pamiętają najstarsi mieszkańcy". Duże straty po burzy w rejonie Wadowic

 

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w większej części podkarpackiego, południowo-wschodnich powiatach woj. lubelskiego oraz w powiatach: nowosądeckim i gorlickim w woj. małopolskim.

 

Plany należy dostosować warunków

 

Tam synoptycy prognozują wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów może wynieść od 30 mm do 50 mm, a lokalnie do 80 mm. W trakcie opadów deszczu będą również występować burze z porywami wiatru do 80 km/h. Możliwy jest grad.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

IMGW

 

Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

 

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie