Syn Polki miał trafić do pary homoseksualistów. Jest decyzja

Świat
Syn Polki miał trafić do pary homoseksualistów. Jest decyzja
Pixabay.com/Lubov_ph/Zdj. ilustracyjne
Chłopiec nie trafi do pary homoseksualistów.

Synek mieszkającej w Wielkiej Brytanii Polki, który decyzją sądu został jej odebrany, a następnie miał zostać oddany do adopcji parze homoseksualnej, będzie jednak wychowywany przez rodzinę heteroseksualną, poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

"Mam dobrą wiadomość. Mały Harry trafi do rodziny heteroseksualnej w Wielkiej Brytanii, będzie miał zachowaną tożsamość, jedno z rodziców ma narodowość polską i jest chrześcijaninem. Dziękuję instytucjom brytyjskim. Słowa dotrzymałem. Dobro dziecka wygrało!" - napisał na Twitterze Michał Wójcik.

 

 

- Napisałem do Anglików, że szanujemy porządek prawny Wielkiej Brytanii, to rzecz oczywista, tam rodzinami adopcyjnymi mogą być związki jednopłciowe, w Polsce nie, ale prosiłem, że dziecko ma tożsamość, przez jakiś czas przebywało w rodzinie heteroseksualnej, że jeśli już ta adopcja musi być, to żeby nie odcinać korzeni polskich. Chcę bardzo podziękować Brytyjczykom za decyzję, jaką podjęli - powiedział wiceminister Wójcik z programie "Punkt Widzenia".

 

Jak dodał, "w rodzinie, do który trafi Harry, mówi się też po polsku, obchodzi się święta Bożego Narodzenia, Wielkanocy, także gotuje się po polsku". - To jest tożsamość, niesłychanie ważna dla nas - podkreślił Wójcik.

 

WIDEO: zobacz rozmowę z wiceministrem Wójcikiem

 

  

 

Zostawiła dziecko pod opieką 13-letniej córki

 

Na początku października zeszłego roku sąd odebrał mieszkającej od kilkunastu lat w Wielkiej Brytanii Anecie Zrobczyńskiej prawo do opieki nad synkiem, Harrym. Stało się to po wypadku, do którego doszło, gdy zostawiła go samego pod opieką 13-letniej córki. Chłopiec poparzył się gorącym naczyniem. Sąd wziął pod uwagę także to, że Aneta Zrobczyńska choruje na depresję i epilepsję, a wcześniej straciła prawo do opieki nad pozostałymi dziećmi.

 

ZOBACZ: Syn Polki ma trafić do homoseksualnej pary. RPD zapowiada interwencję

 

Kobieta zaakceptowała fakt, że Harry zostanie jej odebrany, ale gdy później dowiedziała się, że ma zostać oddany pod opiekę parze homoseksualnej, nie wyraziła na to zgody i próbowała interweniować w brytyjskiej opiece społecznej, a także u jednego z polskich konsulów w Wielkiej Brytanii. Nie przyniosło to rezultatu. Sprawą zainteresowali się jednak Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, a także wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, którzy zapowiedzieli, że będą przekonywać władze brytyjskie do zmiany decyzji.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie