Wracają loty międzynarodowe. Znamy plany linii lotniczych

Polska
Wracają loty międzynarodowe. Znamy plany linii lotniczych
Pxhere/Public Domain
od środy będzie mógł być wykonywany międzynarodowy ruch pasażerski w zakresie UE

Zakaz wykonywania pasażerskich lotów międzynarodowych do i z Polski obowiązuje do północy z wtorku na środę - powiedziała rzeczniczka prasowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Karina Lisowska. Dodała, że od środy, w ramach UE, będzie możliwy międzynarodowy ruch pasażerski do i z naszego kraju. Linie Wizz Air zdradziły, jakie będą pierwsze połączenia.

- Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 5 czerwca, zakaz w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych obowiązuje do wtorku, 16 czerwca br., do godz. 23.59. Taka informacja została wydana w formie Notam do linii lotniczych i lotnisk - przekazała Lisowska.

 

Jak dodała, oznacza to, że od środy będzie mógł być wykonywany międzynarodowy ruch pasażerski w zakresie UE do i z naszego kraju.

 

W środę linia Wizz Air wznawia międzynarodowe połączenia lotnicze z Gdańska. Od godz. 6:10 do 6:50 ma odlecieć stamtąd sześć samolotów do Stavanger, Bergen, Dortmundu, Londynu, Turku i Alesund. Na 10:25 zaplanowano pierwszy przylot z norweskiego Bergen.

 

Linie lotnicze przywracają połączenia

 

W poniedziałek linie Air France i KLM poinformowały, że wrócą ze swoimi połączeniami do i z Polski od środy, 17 czerwca br. Ryanair przekazał, że od 1 lipca br. wznowi loty do i z Polski.

 

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przekazał, że od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe.

 

ZOBACZ: Co z obowiązkową kwarantanną po powrocie do Polski? Premier odpowiada

 

- Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe, choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa, czy trzy, na przygotowanie siatki połączeń - powiedział szef rządu. - Już teraz jesteśmy z kontakcie z LOT-em, aby odpowiednio zaplanował sobie świadczenie usług - dodał.

 

W maju wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiedział, że przywracanie połączeń lotniczych pasażerskich będzie się odbywało w trzech fazach: najpierw loty krajowe od 1 czerwca, a następnie europejskie i na koniec międzykontynentalne, ale tylko tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą.

 

Zasady bezpieczeństwa

 

Pasażerów, linie lotnicze oraz lotniska obowiązują nowe wytyczne zapewniające bezpieczeństwo podróżowania. Chodzi m.in. o noszenie przez pasażera maseczki w trakcie całej jego podróży, zachowywanie dystansu, dezynfekowanie rąk.

 

ZOBACZ: Na wakacje bez kwarantanny. Które kraje otworzyły się na polskich turystów?

 

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy i obywatele UE mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny, a kontrole graniczne będą miały wyrywkowy charakter, tak jak odbywało się to przed pandemią i wprowadzeniem związanych z nią obostrzeń na granicach.

 

Granice Polski były z powodu pandemii koronawirusa zamknięte od 15 marca.

dk/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie