Nie odprowadzali VAT. Mogą stracić mienie warte ok. 64 mln

Polska
Nie odprowadzali VAT. Mogą stracić mienie warte ok. 64 mln
CBŚP
Skarb Państwa mógł stracić na nielegalnym procederze ponad 37 milionów złotych

Wspólne działania CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Poznaniu doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie nie odprowadzali należnego podatku VAT. Zatrzymano 9 osób, dwie zostały tymczasowo aresztowane - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Jak przekazała rzeczniczka CBŚP śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Według jego ustaleń na przestrzeni kilku lat (od 2009 do 2013 roku), współdziałające ze sobą podmioty gospodarcze nie odprowadzały należnego podatku VAT, czym mogły narazić Skarb Państwa na uszczuplenia wynoszące ponad 37 mln zł.

 

ZOBACZ: Fałszywe faktury na ponad 50 mln złotych. Ponad 30 zatrzymanych

 

- Ze zgromadzonego w sprawie materiału wynika, że firmy podawały nieprawdę w treści składanych organom podatkowym deklaracjach VAT i oświadczeniach oraz w sposób nierzetelny wystawiały faktury VAT podlegające rozliczeniu. Członkowie grupy działali na terenie województwa wielkopolskiego - podała nadkom. Jurkiewicz.

 

Dodała, że w minionym tygodniu, w Poznaniu i w okolicy funkcjonariusze zatrzymali 9 osób, mieszkańców pow. poznańskiego. - W wyniku przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono dokumentację, która jest poddawana dokładnej analizie. Ponadto podczas czynności ujawniono i tymczasowo zajęto mienie ruchome m.in. w postaci pieniędzy, samochodów, maszyn oraz ruchomości o łącznej wartości ok. miliona złotych - poinformowała policjantka.

 

Sprawa jest rozwojowa

 

Zaznaczyła, że działania były poprzedzone długotrwałym, skrupulatnym gromadzeniem i weryfikowaniem materiału dowodowego przez policjantów CBŚP oraz prokuratorów.

 

- Praca ta doprowadziła również do ujawnienia przez funkcjonariuszy CBŚP i wskazania prokuratorom do zabezpieczenia mienia należącego do podejrzanych oraz mienia przeniesionego na inne osoby o łącznej wartości ok. 64 mln zł - przekazała nadkom. Jurkiewicz.

 

ZOBACZ: Sprzedawali gaz grzewczy jako gaz do samochodów. Akcja CBŚP i prokuratury w Sieradzu

 

Dwóch zatrzymanych w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszało zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a siedmioro podejrzanych udziału w niej, a także prania pieniędzy i popełnienia przestępstw karno-skarbowych, w tym narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 37 milionów złotych.

 

Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu na wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

 

Wobec pozostałych zatrzymanych zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych i innych.

 

Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie