Lek na Covid-19. Jest 80 razy skuteczniejszy od Remdesiviru

Świat
Lek na Covid-19. Jest 80 razy skuteczniejszy od Remdesiviru
PAP/EPA/YONHAP
Producentem leku jest hiszpańska spółka Pharma Mar

Wytwarzany przez hiszpańską spółkę lek Aplidin jest znacznie skuteczniejszy od Remdesiviru w leczeniu Covid-19 - wynika z badań, o których w piątek poinformował madrycki dziennik "El Mundo".

Według ustaleń hiszpańskiej gazety w ramach testów prowadzonych w jednym z południowokoreańskich laboratoriów potwierdzono już, że Aplidin jest 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir w leczeniu zakażonych koronawirusem komórek ludzkich płuc.

 

Producentem tego leku jest hiszpańska spółka Pharma Mar.

 

ZOBACZ: Nowy lek na COVID-19 w kieleckim szpitalu

 

Jak wskazuje stołeczny dziennik, jeszcze wyższą skuteczność Aplidin posiada w przypadku komórek nerki małpy (tzw. Calu3), gdzie rezultaty hiszpańskiego leku w walce z Covid-19 były lepsze o 2400-2800 razy w stosunku do wyników Remdesiviru.

 

Badania prowadzone przez współpracującą z producentem leku południowokoreańską spółką Boryung Pharmaceutical wykazało, że Aplidin może przeciwdziałać też towarzyszącemu Covid-19 zespołowi ostrej niewydolności oddechowej.

 

Lek stosowany w leczeniu nowotworu układu krwiotwórczego 

 

Z informacji przekazanej przez władze spółki Boryung Pharmaceutical wynika, że pierwsze testy Aplidinu na pacjentach w południowokoreańskich szpitalach ruszą w trzecim kwartale 2020 r.

 

Bazujący na komórkach pochodzących z bezkręgowców morskich Aplidin używany był dotychczas podczas leczenia szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwiotwórczego. Terapia tym środkiem prowadzona była dotychczas tylko w Australii, gdzie miejscowe władze dopuściły lek do obrotu.

 

ZOBACZ: Mutacja koronawirusa. Nowy szczep jest znacznie bardziej zakaźny

 

Z informacji władz Pharma Mar wynika, że kluczowym mechanizmem działania Aplidinu jest atakowanie przez ten środek białka EF1A, odpowiadającego za reprodukcję wirusa w organizmie zainfekowanej osoby.

 

Zgodę na badania kliniczne Aplidinu przeciwko Covid-19 Hiszpańska Agencja Leków (AEM) wydała na początku maja. W kolejnych tygodniach ruszyły pierwsze badania w trzech szpitalach na terenie aglomeracji madryckiej.

 

Władze spółki Pharma Mar zapowiadały już, że prowadzone na pacjentach hiszpańskich szpitali badania skuteczności Aplidinu będą prowadzone do końca lipca.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie