Nowy lek na COVID-19 w kieleckim szpitalu

Polska
Nowy lek na COVID-19 w kieleckim szpitalu
Zdjęcie ilustracyjne, fot. U.S. Army/Jason W. Edwards
To pierwszy lek przeciwwirusowy, który – jak udowodniono w trakcie badań klinicznych - działa w przypadku SARS-CoV-2

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpoczęto podawanie chorym na COVID-19 nowego leku przeciwwirusowego o nazwie Remdesivir. - Lek blokuje polimerazę RNA i jest aktywny wobec takich wirusów, jak: Ebola, Lassa, Nipah, RSV, a także wobec koronawirusów - powiedziała dr Dorota Zarębska-Michaluk z kieleckiego szpitala.

Remdesivir stosowany jest w Klinice Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w przypadku części pacjentów z rozpoznanym COVID-19.

 

- Do tej pory tym lekarstwem dysponowały w kraju tylko cztery ośrodki: Wrocław, Kraków, Warszawa i Łódź. Od tego tygodnia, lek został udostępniony przez Ministerstwo Zdrowia kolejnym oddziałom - powiedziała rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.

 

Stosuje się go przy leczeniu Eboli

 

Dr Zarębska-Michaluk dodała, że w maju Remdesivir został zaakceptowany do stosowania w przypadku chorych na COVID-19 przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), następnie uzyskał czasowe dopuszczenie w Europie, a w Polsce dodatkowo na jego stosowanie wyraziło zgodę Ministerstwo Zdrowia.

 

ZOBACZ: Testy szczepionki na koronawirusa na ludziach startują w czerwcu. Umowa na 400 mln dawek dla Europy

 

- Lek blokuje polimerazę RNA i jest aktywny wobec takich wirusów, jak: Ebola, Lassa, Nipah, RSV, a także wobec koronawirusów. Stosowany jest w formie dożylnej, łącznie przez 10 dni, aczkolwiek w NEJM (The New England Journal of Medicine - red.) pojawiła się praca, zgodnie z którą wystarczające jest stosowanie leku przez 5 dni - podkreśliła zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych WSZ w Kielcach.

 

Zarębska-Michaluk zaznaczyła, że lek jest rekomendowany u pacjentów z objawami zapalenia płuc i zagrażającą niewydolnością oddechową. W tym tygodniu Remdesivir podano już trzem osobom hospitalizowanym z powodu COVID-19 w Klinice Chorób Zakaźnych kieleckiego szpitala.

 

Pierwszy lek, który działa w przypadku SARS-CoV-2

 

- Bardzo się cieszymy z takiej możliwości. Jest to pierwszy lek przeciwwirusowy, który – jak udowodniono w trakcie badań klinicznych - działa w przypadku SARS-CoV-2. Choć więcej o jego skuteczności będziemy wiedzieć za jakiś czas - dodała Dorota Zarębska-Michaluk.

 

ZOBACZ: Poważne uszkodzenia mózgu u chorych na COVID-19. Naukowcy opisali trzy stadia

 

W ostatnich miesiącach Remdesivir otrzymywali chorzy leczeni w ramach badań klinicznych w różnych szpitalach na świecie. - W Polsce lek był dostępny w czterech wspomnianych wyżej ośrodkach. Obecnie resort zdrowia nieodpłatnie przekazuje lek oddziałom leczących chorych z COVID-19 - podkreśliła Mazur-Kałuża.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie