Niezwykle znalezisko w pobliżu hiszpańskiej wyspy. Co to jest?

Świat
Niezwykle znalezisko w pobliżu hiszpańskiej wyspy. Co to jest?
Facebook/GOB Menorca
"Stwór" morski znaleziony u wybrzeży Minorki

W przybrzeżnych wodach Minorki znaleziono niezwykle rzadki okaz zwierzęcia. Jak się okazało, całkowicie przezroczysty "stwór" to salpida. Jest to o tyle zaskakujące, że zwierzęta te zazwyczaj są dużo mniejsze i występują na pełnym morzu.

Zwierzę zauważono w płytkiej wodzie w pobliżu jednej z malowniczych zatoczek na wyspie. O niezwykłym znalezisku poinformowała  ekologiczna organizacja GOB Menorca.

 

Stworzenie wywołało spore poruszenie nie tylko ze względu na swój wygląd i rozmiary, ale również z powodu miejsca jego znalezienia.

 

Pojedyncze osobniki salp wahają się wielkością od kilku do kilkunastu centymetrów. Żyją na otwartym morzu i bardzo rzadko można je spotkać w wodach przybrzeżnych. Zwierzęta te często tworzą całe kolonie, które mają nawet 1,5 kilometra długości. Żywią się fitoplanktonem, małymi wodorostami znalezionymi w morzu, bakteriami i larwami innych morskich zwierząt.

 

 

Salpidy odgrywają bardzo ważną rolę w walce z globalnym ociepleniem - pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla, który następnie wydalają w postaci odchodów. Według GOB Menorca, średnia kolonia tych morskich stworzeń potrafi w ciągu jednej nocy wyeliminować nawet 4 tysiące ton CO2.

 

Chociaż zwierzęta te wyglądają jak z filmów science-fiction i przypominają meduzy, są niegroźne dla ludzi. "Nie mają macek, są nieszkodliwe i bardzo delikatne" - poinformowało GOB Menorca.

 

 

Ekolodzy zaapelowali do ludzi, którzy spotkają salpidy, aby obchodzić się z tymi stworzeniami ostrożnie, bo ze względu na delikatną budowę bardzo łatwo zrobić im krzywdę.

dk/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie