Nadchodzą silne burze z gradem. Ostrzeżenia IMGW

Polska
Nadchodzą silne burze z gradem. Ostrzeżenia IMGW
polsatnews.pl
Burza nad Warszawą przeszła ok. godz. 3 w nocy ze środy na czwartek

W czwartek wieczorem IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem dla centralnej, południowej i wschodniej części kraju. Alert drugiego stopnia obowiązuje na większej części woj. mazowieckiego, południowych powiatów woj. małopolskiego, powiatów krośnieńskiego i jasielskiego w woj. podkarpackim, a także północno-wschodniej części woj. śląskiego.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują nadal w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, a także części łódzkiego, podlaskiego i w dwóch powiatach woj. wielkopolskiego.

 

 

Według tej prognozy, mogą wystąpić burze z opadami deszczu z opadami miejscami od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 35 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może padać grad. W woj. mazowieckim oraz pozostałych miejscach objętych alertem drugiego stopnia, wysokość opadów może dojść nawet do 60 mm, a wiatr do 90km/h. Tam też może padać grad.

 

Ostrzeżenie hydrologiczne

 

Instytut wydał również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego. Na tym obszarze, w związku z opadami deszczu podczas burz, na mniejszych rzekach oraz w dorzeczach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W dorzeczach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

 

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Alert drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

 

Burza nawiedziła Warszawę w nocy

 

W nocy ze środy na czwartek burze przeszły m.in. nad Mazowszem i Warmią. Wyładowania atmosferyczne występowały m.in. na zachód od Warszawy, jednak pioruny było widać również w samej stolicy. 

 

WIDEO: Burza nad Warszawą (nagranie o godz. 3:30 nad ranem zarejestrował czytelnik Paweł)

  

wka/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie