Kary za picie alkoholu dla kobiet w ciąży - propozycja Rzecznika Praw Dziecka

Polska
Kary za picie alkoholu dla kobiet w ciąży - propozycja Rzecznika Praw Dziecka
Pixabay/Free-Photos
- Nie można zasłaniać się niewiedzą, że picie alkoholu w ciąży szkodzi dziecku - przekonuje polityk PiS, mówiąc o pomyśle Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby kobieta w ciąży pijąca alkohol ponosiła odpowiedzialność karną. Przepis miałby wpisać się w "ochronę dziecka poczętego". Propozycję Mikołaja Pawlaka popiera Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem Marka Asta, posła tej partii, "sankcje dla pijących przyszłych matek nie powinny budzić sprzeciwu".

Taki pomysł Mikołaj Pawlak przedstawił, prezentując raport ze swojej działalności. Znalazł się w nim następujący fragment: "Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka".

 

ZOBACZ: Pijana matka zabiła psa na oczach dzieci

 

RPD dodał, ze "należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży".

 

"Nie można zasłaniać się niewiedzą"

 

Według "Dziennika Gazety Prawnej", pomysł ma poparcie w PiS. Marek Ast (PiS) z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przekonywał, że dla jego partii ochrona życia dziecka poczętego jest szczególnie ważna.

 

- Dlatego konkretne zmiany ustawowe powinny stać się przedmiotem głębokiej refleksji – mówił. Jego zdaniem, przekaz o szkodliwości picia w ciąży jest obecny w społeczeństwie. nie można więc "dłużej zasłaniać się niewiedzą".

 

ZOBACZ: Kompletnie pijana kobieta za kierownicą samochodu. Na alkomacie zabrakło skali

 

Ast wyjaśnił, że "to jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane". - Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony – dodał.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie