Wicepremier "zrzeka się" tytułu profesorskiego

Polska
Wicepremier "zrzeka się" tytułu profesorskiego
PAP/Darek Delmanowicz
"Uważam, że Andrzejowi Zybertowiczowi tytuł profesora bardziej się należy" - ocenił Piotr Gliński

Prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów podjęło decyzję odmawiającą przedstawienia prezydentowi dr. hab. Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych. Do sprawy odniósł się wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński. "Słabe. Dno. To w takim razie ja się zrzekam swojego tytułu nadanego przez to »ciało« 12 lat temu" - napisał.

Zgodnie z zapisami ustawowymi tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wniosku Centralnej Komisji (CK) do Spraw Stopni i Tytułów.

 

Kwestią ewentualnej profesury Zybertowicza Prezydium CK zajęło się na poniedziałkowym posiedzeniu. - W wyniku tajnego głosowania: 5 głosów za, 3 głosy przeciw oraz 3 głosy wstrzymujące się, została podjęta decyzja odmawiająca przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury dr. hab. Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych - poinformował we wtorek dr Jerzy Deneka, dyrektor biura Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

 

ZOBACZ: Nazwał PiS "zorganizowaną grupą przestępczą". Prof. Sadurski nie musi przepraszać

 

"Nie spełnił warunków"

 

- Przedmiotowa decyzja została podjęta w wyniku wnikliwej analizy zgromadzonej dokumentacji w sprawie, w tym trzech recenzji sporządzonych na zlecenie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, które zawierały konkluzje o braku spełnienia przez Kandydata warunków wymaganych do nadania tytułu naukowego profesora, jak i dwóch opinii Sekcji Nauk Humanistycznych i Społecznych, które odpowiednio w wyniku głosowania przeprowadzonego w dniu 7 maja 2019 r. oraz 3 czerwca 2020 r., rekomendowały odmowę poparcia wniosku dr. hab. Andrzeja Zybertowicza o nadanie tytułu profesora - dodał dr Deneka.

 

Zaznaczył, że szczegóły uzasadnienia podjętego rozstrzygnięcia - zarówno uwarunkowania prawne, jak i faktyczne - "znajdą swój wyraz materialny w decyzji administracyjnej, która bez zbędnej zwłoki zostanie sporządzona i skierowana do strony postępowania".

 

ZOBACZ: "Nie do zaakceptowania". Prof. Zybertowicz o wypowiedzi posła Czarnka

 

Do sprawy odniósł się wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. 

 

"Słabe. Dno. To w takim razie ja się zrzekam swojego tytułu nadanego przez to "ciało" 12 lat temu! Bo mi wstyd. Bo uważam, że Andrzejowi Zybertowiczowi bardziej się należy" - napisał.

- Mój tweet był wyrazem pewnej bezradności, a może także nawoływania, żeby ktoś się opamiętał, bo przekracza granice przyzwoitości – powiedział Gliński w środę.

 

- Wszystkie osoby, które znają tę sprawę od 2017 roku wiedzą, że to jest skandaliczne prześladowanie z powodów politycznych. Tak to można tylko określić – ocenił wicepremier. Dodał, że zna kulisy tej sprawy, nazwiska recenzentów i treść recenzji. - I uważam, że wniosek jaki ktoś z tego wyciąga jest czysto polityczny i skandaliczny – mówił.

 

Tytuły naukowe są dożywotnie. Zgodnie z ustawą, "w przypadku stwierdzenia nieważności postępowania o nadanie tytułu profesora albo uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, uchwały o przedstawieniu kandydata do tytułu profesora, osoba, której nadano tytuł profesora, traci prawo do posługiwania się tym tytułem".
"Upadek standardów"

 

Dr hab. Andrzej Zybertowicz jest socjologiem i doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Postępowanie w sprawie przyznania mu tytułu profesora nauk społecznych wszczęła w listopadzie 2017 r. Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

W maju ubiegłego roku "Gazeta Wyborcza" informowała - powołując się na wpisy filozofa prof. Tadeusza Gadacza w mediach społecznościowych, że "Komisja do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych odmówiła przyznania tytułu profesora panu Andrzejowi Zybertowiczowi".

 

Sam Zybertowicz skomentował to wówczas, mówiąc: "nie znam motywów środowiska i działań zamkniętych, natomiast myślę, że jest to upadek standardów".

 

ZOBACZ: Zybertowicz: nie można poważnie traktować protestu przedsiębiorców. Łamią zasady sanitarne

 

PAP skontaktowała się wówczas z przedstawicielem Sekcji I Nauki Humanistycznych i Społecznych Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, która podejmowała decyzję w sprawie profesury Andrzeja Zybertowicza, który sygnalizował, że "sprawa jeszcze jest w toku". Wyjaśnił, że decyzja zapadła na razie dopiero na poziomie Sekcji I Nauki Humanistycznych i Społecznych CK.

 

Dopiero w poniedziałek 30 czerwca br. sprawa została rozstrzygnięta w czasie posiedzenia prezydium centralnej komisji.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie