Minister finansów: propozycje ws. nowelizacji budżetu przedstawimy w ciągu "tygodni"

Polska
Minister finansów: propozycje ws. nowelizacji budżetu przedstawimy w ciągu "tygodni"
Ministerstwo Finansów/Twitter
Szef resortu finansów zapowiedział też, że reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) zostanie najprawdopodobniej przesunięta na przyszły rok

W ciągu "tygodni" powinniśmy przedstawić propozycje dotyczące nowelizacji budżetu - poinformował w środę na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński.

- W ciągu tygodni będziemy gotowi do przedstawienia propozycji dotyczących nowelizacji budżetu - powiedział minister finansów.

Szef resortu ocenił, że dochody budżetowe były lepsze niż zakładało to wcześniej Ministerstwo Finansów.

 

"Czerwiec był lepszy niż planowaliśmy"

 

- Finanse publiczne mają się dobrze. (...) Z naszych analiz wynika, że czerwiec był lepszy niż planowaliśmy, oczywiście w dochodach podatkowych. Na ten moment wygląda, że najgorsze już za nami.(...) Dane pokazują, że wychodzimy z pandemii, na tym etapie oczywiście, nie wiemy co będzie w przyszłości. Na tym etapie widać, że gospodarka zaczyna się rozkręcać i możemy coraz więcej pieniędzy przeznaczyć rozwój gospodarki niż na ratowanie - powiedział Kościński.

 

Minister powiedział też, że spodziewa się, iż wyjście z kryzysu gospodarczego w Polsce będzie bliższe litery V, co oznaczałoby szybsze odbicie gospodarki. - Dane, które mamy są bardzo pozytywne, lepsze niż nasze prognozy, będzie to (odbicie gospodarcze - PAP) bliżej V niż innej litery - stwierdził Kościński.

 

ZOBACZ: Gospodarka Europy. Jest nadzieja dla przemysłu i usług

 

Szef resortu finansów zapowiedział też, że reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) zostanie najprawdopodobniej przesunięta na przyszły rok. - Jeśli chodzi o OFE to pewnie będzie w przyszłym roku, jeszcze robimy analizę - powiedział Kościński.

 

Nowa matryca VAT

 

Minister Kościński przypomniał też, że od 1 lipca zaczęła obowiązywać nowa matryca VAT, która ujednolica stawki. - Wraz z początkiem drugiego półrocza startuje wiele naszych rozwiązań, korzystnych dla przedsiębiorców i obywateli, ważnych dla szybkiego powrotu naszej gospodarki na tory wzrostu po COVID-19. Nie tylko uprościliśmy stawki VAT aby były łatwiejsze do stosowania przez przedsiębiorców, ale również je obniżyliśmy - powiedział Kościński.

 

 

ZOBACZ: Gliński: występujemy do UE o obniżkę VAT na książki drukowane do stawki zerowej

 

Dodał, że dzięki ujednoliceniu matrycy VAT, w kieszeniach obywateli każdego roku pozostanie około 300 mln zł. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie