Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/PETER FOLEY
Pandemia koronawirusa wciąż się rozwija

Od początku epidemii w Brazylii na Covid-19 zmarły już 59 594 osoby, w tym 1280 w ciągu ostatniej doby - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Po raz pierwszy od 10 czerwca w USA w ciągu doby zmarło ponad 1000 zakażonych koronawirusem. Z kolei w Niemczech stwierdzono 466 nowych przypadków. Śledź naszą relację na żywo.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Rozpoczęta w środę kampania "W Pradze jak w domu" ma przyciągnąć do stolicy Czech krajowych i zagranicznych turystów. Każdy nocleg w praskim hotelu przyniesie punkty zamieniane na wizyty w placówkach kultury. Ruszył też program wsparcia czeskich uzdrowisk.

Bardzo niewiele osób na Węgrzech zaraziło się koronawirusem: z ponad 10 tys. osób tylko u trzech wykryto zakażenie – wykazały opublikowane w środę badania przesiewowe przeprowadzone przez cztery węgierskie uczelnie.

110 tys. wniosków o bon turystyczny w maksymalnej wysokości 500 euro wpłynęło w pierwszym dniu składania takich próśb - poinformował włoski rząd w środę. Łączna wartość bonów, o które zwróciły się rodziny oraz osoby indywidualne to ponad 50 mln euro.

Do firm trafiło już 105 mld zł jako pomoc w utrzymaniu miejsc pracy - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Dzienny przyrost zakażeń koronawirusem na całym świecie od tygodnia przekracza 160 tys. - alarmował w środę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. To oznacza, jak podkreślił, że pandemia cały czas rozwija się z coraz większym natężeniem.

Kolejnych 18 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia Francji. W sumie od początku pandemii w tym kraju na Covid-19 zmarło 29 861 osób.

Kwarantanna będzie trwała do 24 godzin od wprowadzenia ujemnego wyniku testu diagnostycznego do systemu teleinformatycznego przez laboratorium wykonujące badanie. Jednak nie może skończyć się wcześniej niż siódmego dnia po narażeniu na zakażenie COVID-19 – wynika z nowelizacji rozporządzania MZ.

 

Metaanaliza 131 badań przeprowadzonych w 26 krajach potwierdza, że dzieci znacznie lepiej od dorosłych radziły sobie z wirusem SARS-CoV-2 w pierwszych miesiącach pandemii – informuje pismo „ EClinicalMedicine”.

Światowy sektor turystyczny utraci z powodu pandemii koronawirusa co najmniej 1,2 bln dolarów; w pesymistycznym wariancie suma ta może wynieść 3,3 bln - informuje Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) w opublikowanym w środę raporcie.

Republika San Marino ogłosiła w środę koniec kryzysu na tle epidemii koronawirusa. W tej małej enklawie na obszarze Włoch, liczącej 33 tys. mieszkańców, zanotowano ponad 700 przypadków zakażeń. Zmarły 42 osoby. Od 26 czerwca nie ma nowych infekcji.

Zachodni Brzeg zostanie od piątku objęty pięciodniową kwarantanną z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem - poinformował w środę rzecznik prasowy rządu palestyńskiego Ibrahim Melhem.

 

W Hiszpanii i Portugalii w ciągu minionej doby spadła dynamika zgonów na Covid-19. W środę dobowy bilans w Hiszpanii wyniósł ośmiu zmarłych, a w Portugalii trzech.

21 osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, stwierdzono 182 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zgonów od początku epidemii wzrosła do 34788.

Samolot z pasażerami z Dublina jako pierwszy wrócił w środę na łódzkie lotnisko po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W najbliższych dniach ponownie będzie można polecieć z Łodzi również do Londynu, East Midlands, a 7 lipca ruszy nowe połączenie do Warny.

Po ponad trzech miesiącach w środę otwarte zostały dla turystów słynne piramidy w Gizie w Egipcie. Jedna z największych atrakcji turystycznych świata była od marca zamknięta z powodu pandemii koronawirusa.

Fot. PAP/EPA/Mohamed Hossam

 

Ministerstwo rolnictwa przewiduje udzielenie pomocy branżom rolnym najbardziej dotkniętym przez epidemię koronowirusa. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z przesunięcia 2 proc. alokacji PROW 2014-2020, a ich pula wyniesie ponad 273 mln. euro.

Szwajcaria wprowadza obowiązkową kwarantannę dla przyjezdnych z niektórych krajów - poinformował w środę szwajcarski rząd. Ma to zapobiec coraz szybszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, obserwowanemu od kilku tygodni w Szwajcarii.

Szwajcarski minister zdrowia Alain Berset wyjaśnił na konferencji prasowej, że Federalny Urząd Zdrowia Publicznego będzie publikował i aktualizował listę krajów, z których podróżni wjeżdżający do Szwajcarii będą musieli przejść kwarantannę przez 10 dni. Jako przykład podał Szwecję, gdzie liczba zachorowań jest nadal bardzo wysoka.

Opublikowana w środę prognoza działającego przy uniwersytecie w Monachium renomowanego Instytutu Badań Gospodarczych (ifo) zapowiada, że po spowodowanej pandemią koronawirusa poważnej recesji Niemcy odnotują w drugiej połowie tego roku znaczne ożywienie koniunktury.

W środę na głównym placu w Helsinkach otwarto wielką letnią kawiarenkę. Stoliki dla 480 klientów ustawiono u podnóża górującej nad miastem białej katedry – symbolu stolicy. W związku z zaleceniami epidemicznymi porozdzielano je kwietnikami.

Fot.PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik udzielił dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku i przepisów o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla wszystkich organizujących w ten dzień wesela i jego uczestników.

O 176 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 43 906 osób - poinformowało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Na większości terytorium Czech od środy nie ma obowiązku noszenia maseczek, z wyjątkiem szpitali, metra w Pradze, zamkniętych pomieszczeń na Śląsku i obszaru lokalnych ognisk zakażeń koronawirusem. Po dwóch tygodniach epidemiolodzy ocenią skutki odejścia od ograniczeń.

U dwóch pracowników oddziału położniczo-ginekologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku wykryto koronawirusa. Zamknięto czasowo ten oddział oraz neonatologię i poradnię patologii ciąży – poinformował szpital w środę w oficjalnym komunikacie.

Ministerstwo spraw zagranicznych Austrii ogłosiło w środę mające natychmiastową ważność ostrzeżenie przed podróżami do państw zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, gdzie liczba nowych zakażeń koronawirusen jest wysoka - potwierdził szef tego resortu Alexander Schallenberg.

 

 

W Polsce wykonano 1,5 mln testów na obecność koronawirusa, w Wielkiej Brytanii - 9,4 mln, w Niemczech i Hiszpanii - 5,4 mln, na Słowacji - 209 tys. - wynika z grafiki Ministerstwa Zdrowia zamieszczonej w środę na Facebooku.

 

W Izraelu potwierdzono 859 owych zakażeń koronawirusem, co jest dobowym rekordem od wybuchu pandemii w tym kraju. Według telewizji Keszet 12 ministerstwo zdrowia dąży do ponownego wprowadzenia kwarantanny w kilkudziesięciu miejscowościach.

W środę na terenie 19 gmin aglomeracji Lizbony przywrócono restrykcje w związku z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. W stolicy Portugalii i na jej przedmieściach od ponad miesiąca notuje się średnio ponad 200 infekcji w ciągu doby.

Rząd Hiszpanii ogłosił w środę, że w ostatnich tygodniach w związku z epidemią koronawirusa zatrudnienie w służbie zdrowia zwiększyło się o 6 tys. osób. Zapowiedział też rychłe opracowanie skutecznej szczepionki na Covid-19, która będzie wytwarzana w kraju.

Portugalia i Hiszpania przywróciły w środę po południu ruch turystyczny między tymi krajami. Do symbolicznej uroczystości z udziałem premierów i głów państw doszło na przejściu granicznym między miastami Elvas i Badajoz. Granica była zamknięta od 16 marca.

Fot. PAP/EPA/NUNO VEIGA

Polscy uczniowie chcą wrócić do szkoły, choć oczekują też, że pewne elementy nauki zdalnej będą w przyszłości wykorzystywane – wynika z badania przeprowadzonego przez twórcę dziennika elektronicznego VULCAN i Zakład Badań nad Procesem Uczenia się Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W badaniu wzięło udział prawie 5 tys. uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i klas I-IV szkół średnich. Dane zebrano na początku czerwca w dzienniku elektronicznym VULCAN.

 

Organizatorzy Polish Hip-Hop Festival odwołali tegoroczną imprezę, która miała odbyć od 6 do 8 sierpnia, jak poprzednio, na nadwiślańskiej plaży w Płocku (Mazowieckie). Poinformowali, że nowy termin festiwalu to 5 do 7 sierpnia 2021 roku.

W następstwie kryzysu koronawirusowego liczba bezrobotnych w Niemczech w czerwcu ponownie wzrosła, osiągając 2,853 mln - poinformowała w środę Federalna Agencja Pracy (BA) z siedzibą w Norymberdze.

Brytyjskie ministerstwo zdrowia sporządziło listę 36 miast, hrabstw i dzielnic w Anglii, które w ciągu najbliższych dni mogą zostać objęte lokalnymi blokadami z powodu rosnącej liczby zakażeń - podała w środę stacja Sky News.

W Bułgarii w ciągu ostatniej doby o 158 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem; łączny bilans infekcji w kraju to 4989 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Sofii. Zmarło kolejnych siedem osób, co daje łącznie 230 ofiar śmiertelnych od początku pandemii.

Rząd Hiszpanii opublikował w środę w dzienniku ustaw, tzw. BOE, nowe zasady przyjmowania zagranicznych turystów. Zostają oni zobowiązani do wypełnienia przed wyruszeniem w podróż do tego kraju elektronicznego formularza.

Ponad 31 mln zł przeznaczono na dodatki dla pracowników medycznych, którzy mają kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem i pracują tylko w jednym miejscu, by nie stwarzać ryzyka rozprzestrzeniania go – poinformował w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wyzwaniem kolejnej fazy walki z koronakryzysem jest powrót gospodarki do normalnego poziomu aktywności - ocenili w środę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Wiele wskazuje na to, że pierwszą fazę walki z kryzysem mamy za sobą" - napisali.

Belgia weszła w środę w czwartą fazę znoszenia obostrzeń wprowadzonych, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Najnowsze dane pokazują dalszy spadek nowych infekcji. W ciągu minionego tygodnia średnio 82 osoby otrzymywały pozytywny wynik na Covid-19.

Pierwszą na Podkarpaciu poradnię dla ozdrowieńców, czyli osób, które wyzdrowiały z COVID-19, otwarto w środę w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Poradnia posiada zaplecze diagnostyczne i radiologiczne, aby ustalić ewentualne powikłania po koronawirusie i je leczyć.

Blisko co trzeci Polak zrezygnuje z wyjazdu wypoczynkowego w związku z trwającą pandemią - wynika z badania Santander Consumer Banku. W wakacje na popularności zyskał odpoczynek na własnej działce, na którą wskazało ponad 7 proc. Polaków, w tym najwięcej osób w średnim wieku (11,6 proc.) - podano.

Dziewięć nowych zakażeń odnotowano w ciągu ostatniej doby wśród pracowników śląskich kopalń węgla kamiennego. W górniczych spółkach przybyło od poniedziałku 256 ozdrowieńców. Łącznie w całym górnictwie za chore uznawanych jest obecnie 2285 osób.

Do ośmiu osób wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 z ogniska w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. W sobotę rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól poinformował o kolejnych trzech przypadkach potwierdzonych pozytywnym wynikiem testu.

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 216 osób zakażonych koronawirusem i liczba ofiar śmiertelnych epidemii sięgnęła w kraju 9536 - poinformował w środę sztab rządowy. Najwięcej osób - 46 - zmarło w ciągu minionych 24 godzin w Petersburgu; kolejnych 35 - w Moskwie.

Jedna osoba chora na Covid-19 zmarła w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i stwierdzono dwa nowe zakażenia koronawirusem – poinformowano w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Władze stanu Wiktoria na południowym wschodzie Australii zdecydowały się przywrócić surowe ograniczenia na przedmieściach Melbourne po fali nowych zakażeń koronawirusem. Restrykcje mają obowiązywać przez miesiąc.

W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu wyleczono pierwszego pacjenta chorego na Covid-19 wykorzystując do tego osocze innego ozdrowieńca. 59-letni wyleczony pacjent opuścił już szpital - podała w środę placówka.

W Tokio potwierdzono w środę 67 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to największy dzienny przyrost infekcji w japońskiej stolicy, od kiedy pod koniec maja zniesiono tam stan wyjątkowy - podał nadawca publiczny NHK.

PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 664 zakażenia koronawirusem, 14 chorych na Covid-19 zmarło, a 433 pacjentów wyzdrowiało - podał w środę ukraiński resort ochrony zdrowia. W kraju jest ok. 24,3 tys. aktywnych zachorowań.

Wszyscy zakażeni od początku epidemii pracownicy spółki Węglokoks Kraj zostali już uznani za ozdrowieńców - poinformował w środę jej prezes Grzegorz Wacławek. Zakażonych w poprzednich miesiącach było łącznie 590 górników należącej do spółki bytomskiej kopalni Bobrek.

Wystarczyły dwa tygodnie lockdownu w marcu, by zarobki cudzoziemców uzyskiwane w Polsce spadły w ciągu całego I kwartału aż o 10 proc. - informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego, że w ciągu ostatniej doby wykryto 5432 nowe przypadki infekcji koronawirusem. Zmarło 648 zakażonych osób, wobec czego bilans ofiar śmiertelnych pandemii wzrósł w kraju do 27 769.

W czasie, gdy w Indiach liczba przypadków koronawirusa gwałtownie rośnie, kobiety w kilku stanach kraju i kapłan z Kerali zaczęli czcić boginię Koronę. Zgodnie z wielowiekową tradycją zwracają się do bogini o ochronę dla rodzin i pomoc dla ludzi walczących z wirusem.

Gubernator Andrew Cuomo zapowiedział we wtorek wieczorem wysłanie do miasta Nowy Jork policji stanowej oraz urzędników od spraw zdrowotnych, w tym nadużywania alkoholu. Mają zbadać jak przestrzegane są restrykcje narzucone po wybuchu pandemii Covid-19.

Właściciele luksusowych hoteli w Hiszpanii wznawiają funkcjonowanie tych obiektów po ponad trzech miesiącach zakazu działalności z powodu epidemii koronawirusa. Eksperci wskazują, że o duże zyski będzie trudno w tym najgorszym roku w historii hiszpańskiej turystyki.

Rosnąca w Portugalii jeszcze przed pandemią moda na wypoczynek blisko natury kieruje coraz liczniejszych urlopowiczów na prowincję. Za noc w wygodnych warunkach na łonie przyrody w ramach tzw. glampingu trzeba jednak zazwyczaj zapłacić ponad 100 euro.

Przez samoizolację związaną z pandemią wzrosło zainteresowanie e-commerce - wynika z badań Ipsos. Dodano, że 78 proc. badanych robiło zakupy online, z czego 5 proc. pierwszy raz, a 26 proc. skorzystało z usług internetowych, z czego jedna czwarta po raz pierwszy.

Od początku epidemii w Brazylii na Covid-19 zmarły już 59 594 osoby, w tym 1280 w ciągu ostatniej doby - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Po kilku dniach spadków liczba zgonów w Brazylii ponownie wzrosła i we wtorek była niemal dwukrotnie wyższa niż dzień wcześniej.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło w Stanach Zjednoczonych 1199 osób - podał we wtorek Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Po raz pierwszy od 10 czerwca dobowa liczba przypadków śmiertelnych w USA przekroczyła 1000.

PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA

 

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 466 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w środę rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI). W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 12 osób chorych na Covid-19.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie