Ile trwa kwarantanna? Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia

Polska
Ile trwa kwarantanna? Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia
Pixabay/fotoblend
Rozporządzenie wchodzi w życie 2 lipca 2020 r.

Po wprowadzeniu do systemu ujemnego wyniku testu na obecność koronawirusa kwarantanna potrwa nie dłużej niż kolejne 24 godziny. Nie może się jednak skończyć wcześniej, niż siódmego dnia po narażeniu na zakażenie COVID-19 – wynika z nowelizacji rozporządzania MZ.

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, która opublikowana została w środę w Dzienniku Ustaw doprecyzowuje czas trwania obowiązkowej kwarantanny w przypadku choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Samotność rodzica. „Nie widziałem córek od 81 dni”

 

"W projekcie rozporządzenia wprowadza się zmianę, zgodnie z którą okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) będzie trwał do 24 godzin od czasu wprowadzenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego (...) ujemnego wyniku testu diagnostycznego (...)uzyskanego z materiału klinicznego pobranego od osoby poddanej kwarantannie nie wcześniej niż 7. dnia, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia lub styczności" - napisano w rozporządzeniu. 

 

Kwarantanna może zakończyć się też po 14 dniach "licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności, w przypadkach gdy badanie, o którym mowa wyżej, nie zostanie wykonane" - dodano.

 

Projekt nie został przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych z uwagi na jego pilny charakter. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 lipca 2020 r.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie