Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Esteban Biba
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Na świecie na Covid-19 zmarło już ponad 500 tys. osób, a 10 milionów zostało zakażonych. Z powodu rosnącej liczby zakażeń Leicester objęto lokalną blokadą. Od dziś przywrócony zostaje normalny ruch graniczny między Polską a Czechami na odcinku woj. śląskiego.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Stany Zjednoczone "idą w złym kierunku" - ocenił we wtorek główny epidemiolog kraju Anthony Fauci, mówiąc o rozwoju epidemii koronawirusa. Ostrzegł, że niedługo w USA może dojść do wykrywania nawet po 100 tys. zakażeń dziennie.

Rząd znosi od środy zakaz połączeń lotniczych z szeregiem nowych krajów. Wśród nich są Wielka Brytania, Japonia, Kanada, Korea Płd. czy Ukraina.

Czytaj więcej: Już nie tylko UE. Od środy możliwe połączenia lotnicze z kolejnymi krajami

Fot. PAP/EPA/MATTEO BAZZI

Rząd Kanady przedłużył do końca lipca upływający we wtorek zakaz wjazdu obcokrajowców na swoje terytorium. Zakaz ten Kanada wprowadziła w połowie marca, w reakcji na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Marcowe rozporządzenie rządu nie dotyczyło obywateli USA. Podróży przez granicę z USA, innych niż te, które są niezbędne, zakazano kilka dni później i ten zakaz jest przedłużany co miesiąc. Obecny kończy się 21 lipca.

Premier Justin Trudeau, pytany o dalsze przedłużenie zakazu podróży do i z USA w kontekście rosnących liczb zachorowań u południowego sąsiada Kanady, powiedział w poniedziałek, że rząd będzie podejmował stosowne decyzje, "jeśli nie chcemy zmarnować dotychczasowych osiągnięć".

Zakazy wjazdu do Kanady nie dotyczą dyplomatów, załóg samolotów, od niedawna także bezpośrednich członków rodzin Kanadyjczyków. Wyjątek od zakazu wprowadzono też od początku dla sezonowych pracowników np. w rolnictwie. Granicę z USA mogą przekraczać również pracownicy firm przewozowych oraz pracujący w USA kanadyjski personel medyczny.

Od poniedziałku wyraźnie wzrosła też dobowa liczba zgonów w Portugalii. O ile pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem było ich 4, to w ciągu kolejnej doby już osiem. Dotychczas w całym kraju zmarło po infekcji koronawirusem 1576 osób.

W ciągu ostatnich 24 godzin liczba zachorowań na Covid-19 wzrosła w Portugalii o 229. Łączna liczba osób, które zostały zainfekowane koronawirusem sięga już 42 141.

Na kilka godzin przed przywróceniem w 19 gminach aglomeracji Lizbony restrykcji, region ten przewodzi wśród obszarów o największej liczbie nowych przypadków infekcji w Portugalii. Podczas ostatniej doby - ponad 80 proc. zakażeń w kraju.

Podany we wtorek przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii bilans zmarłych zawiera największy dobowy wzrost liczby ofiar zakażenia SARS-CoV-2 od ponad miesiąca. Z szacunków resortu wynika, że od poniedziałku zanotowano wzrost ofiar śmiertelnych o 9 przypadków, a łączna liczba zgonów na Covid-19 osiągnęła 28 355.

Resort zdrowia wyjaśnił, że wśród wspólnot autonomicznych Hiszpanii o największej liczbie zmarłych po zakażeniu koronawirusem przewodzą Madryt, Katalonia oraz Kastylia-La Mancha.

Do wtorkowego popołudnia służby medyczne Hiszpanii zanotowały łącznie 249 271 przypadków infekcji SARS-CoV-2. Podczas ostatniej doby liczba zakażonych osób wzrosła o 301.

Kolejnych 30 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku pandemii we Francji na Covid-19 zmarły 29 843 osoby.

Skandynawskie linie lotnicze SAS poinformowały we wtorek, że po porozumieniu z głównymi akcjonariuszami otrzymają pakiet pomocowy o wartości 14,25 mld koron (1,5 mld dolarów), gwarantujący przetrwanie przewoźnika w obliczu kryzysu wywołanego pandemią Covid-19.

Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven zaprezentował we wtorek komisję ds. zbadania szwedzkiej strategii walki z koronawirusem. Gremium to ma ocenić działania władz na wielu szczeblach, a na jego czele stanie uznany sędzia.

Współpraca w walce z pandemią Covid-19 była jednym z głównych tematów wideokonferencji UE-Korea Południowa, która odbyła się we wtorek. "Korea ma bardzo innowacyjne i skuteczne podejście do spowolnienia pandemii" - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

O 155 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 43 730 osób - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wprowadził 14-dniową kwarantannę dla osób przybywających z kolejnych ośmiu stanów. To Kalifornia, Georgia, Iowa, Idaho, Luzijana, Missisipi, Nevada i Tennesse. To efekt rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa w USA.

23 osoby zakażone koronawirusem zmarły ostatniej doby we Włoszech - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 142 nowe zakażenia. Liczba zmarłych od początku epidemii wzrosła do 34 767.

Nikt nie przewiduje zamykania szpitali jednoimiennych, które przekształcono w jednostki leczące tylko chorych na COVID-19. Ograniczana jest tylko ich liczba, a pomoc jest potrzebna wszystkim szpitalom - powiedział we wtorek zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Bernard Waśko.

Puchar Narodów Afryki, którego gospodarzem będzie Kamerun, został przełożony z 2021 na 2022 rok - poinformowała we wtorek Afrykańska Federacja Piłkarska (CAF). Pandemia koronawirusa uniemożliwia bowiem dokończenie eliminacji. Rywalizacja ma się rozpocząć w styczniu.

Simon Hedlund, napastnik piłkarskiej reprezentacji Szwecji, grupowego rywala Polski w mistrzostwach Europy, jest zakażony koronawirusem. O pozytywnym wyniku testu poinformował we wtorek jego klub, duński Broendby IF.

Pandemia koronawirusa "pokazała, jak niezbędna jest misja mediów, by jednoczyć ludzi, skracać dystans, zapewniać konieczne informacje, otwierać umysły i serca na prawdę" - napisał papież Franciszek w przesłaniu do prasy katolickiej z Ameryki Północnej.

PAP/EPA/ANGELO CARCONI / POOL

1 mln 457 tys. kombinezonów ochronnych, 848 tys. fartuchów, 2 mln 250 tys. półmasek z filtrem FFP2 i FFP3, 70 mln 234 tys. masek chirurgicznych i medycznych, dwa i pół miliona przyłbic, 9 mln litrów płynów do dezynfekcji - to tylko część tego, co dostarczono w związku z epidemią. 

Informację w sprawie zakupów sprzętu medycznego i ochrony osobistej w związku z epidemią COVID-19 na posiedzeniu senackich komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Zdrowia zaprezentowali we wtorek przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

W ramach walki z kryzysem koronawirusowym parlament Austrii uchwalił we wtorek jednomyślnie nowelizację ustawy o podatku VAT, obniżającą czasowo jego stawkę dla niektórych dóbr i usług do 5 proc.

Z powodu pandemii koronawirusa kina we Włoszech straciły w tym roku 25 mln widzów - takie dane przedstawiono we wtorek w Senacie w Rzymie. O poważnym kryzysie informuje także branża księgarska.

Biorąc pod uwagę obecną dynamikę zakażeń koronawirusem, Ukraina musi się przygotowywać do drugiej fali epidemii Covid-19 - oświadczył we wtorek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Służba zdrowia musi być gotowa na wszystko - podkreślił.

Położona na północy Hiszpanii wspólnota autonomiczna Asturii jest pierwszym regionem kraju bez epidemii koronawirusa - poinformowały we wtorek służby sanitarno-epidemiologiczne w Madrycie.

Od wtorku do piątku w Malanowie w pow. tureckim działać będzie mobilny punkt pobrań COVID-19. We wtorek i w środę z centrum skorzystać mogą tylko pracownicy jednej z lokalnych firm. W czwartek i piątek wymazy pobierane będą od wszystkich chętnych mieszkańców.

Jak poinformowała Anna Czuchra z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, mobilne centrum badań zostało podzielone na ścieżkę "walk-thru" dla pieszych, oraz "drive-thru" dla kierowców i pasażerów bez konieczności wysiadania z auta.

Rząd Indii ogłosił regulacje w kolejnej fazie odmrażania gospodarki w czasie epidemii koronawirusa. Jednocześnie 10 stanów, w których zanotowano największe wzrosty liczby zakażeń, przedłużyło kwarantannę o miesiąc. Delhi i Maharasztra utworzą największe na świecie banki osocza.

Ministerstwo spraw wewnętrznych wydało nowe regulacje obowiązujące w drugiej fazie odmrożenia, które zaczną obowiązywać od środy. Poza strefami czerwonymi, które są odizolowane jako ogniska epidemii, Indusi mogą się poruszać w przestrzeni publicznej od 5 rano do 22 wieczorem. W sklepach może przebywać jednocześnie maksymalnie pięć osób. Tak jak w pierwszej fazie, otwarte pozostaną biura i place budowy oraz funkcjonować będzie transport publiczny z wyjątkiem metra.

O 140 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w ciągu minionej doby - poinformowało we wtorek bułgarskie ministerstwo zdrowia. Liczba nowych przypadków rośnie systematycznie od ponad dwóch tygodni.

Łącznie zakażonych w kraju od początku pandemii jest 4 831 osób. Wynik 140 nowych przypadków stwierdzono przy rekordowej liczbie przeprowadzonych w ciągu doby ponad 4,5 tys. testów. Zakażonych pracowników medycznych jest 404.

W minionej dobie zmarły cztery kolejne osoby. Liczba zgonów wynosi łącznie 223.

15 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Służek z Łomży (Podlaskie) jest zakażonych koronawirusem, dwie są zdrowe, testy są u nich powtarzane - poinformował we wtorek łomżyński sanepid.

Ustalane są wszystkie osoby z kontaktów, m.in. z przedszkola, które prowadzą i wielu instytucji, gdzie pomagają na co dzień.

Więcej informacji tutaj.

Obserwowane obecnie na Ukrainie wskaźniki zachorowań na Covid-19 nie pozwalają nam na aktywny dialog w sprawie otwierania granic - powiedziała w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla Interfax-Ukraina wicepremier tego kraju Olha Stefaniszyna.

"Już teraz zdajemy sobie sprawę, że 1 lipca nie nastąpi cud i wszystkie granice się nie otworzą. Ale to nie jest związane z Ukrainą, dlatego że w całej Europie jest bardzo zróżnicowana dynamika zachorowań. Na Ukrainie dynamika też jest bardzo różna" - wskazała wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

- Tzw. dodatek covidowy wypłacany jest personelowi, który nie udziela świadczeń innym pacjentom niż ci, którzy mają potwierdzone zachorowanie na koronawirusa. Ma to na celu wynagrodzenie temu personelowi odizolowanie od innych możliwości zarobkowania - mówił we wtorek wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński pytany, dlaczego resort nie wypłaca tego dodatki m.in. w krakowskim szpitalu.

Więcej informacji tutaj.

Z powodu pandemii koronawirusa w pierwszym kwartale br. doszło do rekordowego spadku Produktu Krajowego Brutto (PKB) Hiszpanii o 5,2 proc. - poinformował we opublikowanym we wtorek raporcie Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie.

INE odnotował, że podobny spadek wystąpił po raz pierwszy od 1970 r., gdy w kraju zaczęto prowadzić te statystyki. Przypomniał, że największy dotąd spadek PKB zanotowano w efekcie kryzysu finansowego w II kwartale 2009 r.; wyniósł on wówczas 4,4 proc.

Dziewięć nowych zakażeń odnotowano w ciągu ostatniej doby wśród pracowników śląskich kopalń węgla kamiennego. W górniczych spółkach przybyło od poniedziałku 256 ozdrowieńców. Łącznie w całym górnictwie za chore uznawanych jest obecnie 2 285 osób.

Według zebranych we wtorek danych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj, od początku epidemii potwierdzono ogółem zakażenie koronawirusem u 6 344 górników z kilkunastu kopalń, wobec 6 335 dobę wcześniej.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 521 tys. 406 próbek pobranych od 1 mln 356 tys. 310 osób - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 21,8 tys. testów - przekazał resort.

6 693 przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Rosji w ciągu minionej doby. We wtorek przyrost infekcji kolejny dzień nie przekracza siedmiu tysięcy. Zmarły 154 osoby, podczas gdy dzień wcześniej odnotowano 93 ofiary śmiertelne Covid-19.

Ogółem bilans zakażeń sięgnął 647 849, a liczba zgonów - 9 320. Najnowsze dane podał we wtorek sztab ds. walki z pandemią.

Tym co najbardziej niepokoi Polaków podczas pandemii jest bezpieczeństwo bliskich (73 proc.), podobny poziom obaw mają Hiszpanie (72 proc.), a globalnie, najwięcej lęku o nich odczuwają Chińczycy (86 proc.) - wynika badania firmy doradczej Deloitte.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał na testy wykrywające koronawirusa 35 mln zł - poinformował we wtorek prezes NFZ Adam Niedzielski.

W środę ponownie otwarte zostanie dla zwiedzających Muzeum Auschwitz – powiedział rzecznik placówki Bartosz Bartyzel. Z powodu epidemii Covid-19 Miejsce Pamięci, obejmujące były niemiecki obóz, było niedostępne od 12 marca.

Muzeum podało, że wstęp na teren obu części byłego obozu, zarówno Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau, odbywał się będzie wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne, należy dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org.

Dziesięć nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, nie było natomiast żadnych zgonów osób chorych na Covid-19 - poinformowano we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

Dotąd stwierdzono na Węgrzech w sumie 4 155 zakażeń koronawirusem. Prawie 2 700 osób już wyzdrowiało, zaś 585 chorych na Covid-19 zmarło.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1811 osób, pod respiratorem - 85. Wyzdrowiało 21 tys. 281 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce potwierdzono 239 kolejnych przypadków koronawirusa - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Na COVID-19 w szpitalach zmarło19 osób.

W sumie zakażonych SARS-CoV-2 zostało już w Polsce 34 tys. 393 osób. Infekcji nie przeżyło 1463.

Lek skutecznie pomagający chorym na Covid-19 może kosztować nawet 390 dolarów za fiolkę, co daje 2340 dolarów za typowy pięciodniowy cykl leczenia. Specyfik pojawi się na rynku zdecydowanie wcześniej, niż szczepionka przeciwko koronawirusowi, której może spodziewać się najwcześniej w przyszłym roku.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 706 zakażeń koronawirusem, 12 chorych zmarło, a 88 pacjentów wyzdrowiało - poinformowało we wtorek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Przeprowadzono prawie 11 tys. testów.

Znów najwięcej zakażeń potwierdzono w obwodzie lwowskim, który jest na pierwszym miejscu pod względem ogólnej liczby wykrytych infekcji od początku epidemii.

Ogółem w kraju obecność koronawirusa potwierdzono u 44 334 osób, z których 1 159 zmarło.

Korea Płd. zgłosiła we wtorek, kolejny dzień z rzędu, ponad 40 nowych przypadków infekcji koronawirusem. Władze starają się zapobiec drugiej fali masowych zakażeń. Szczególne obawy budzą ogniska wiązane z grupami religijnymi – podała agencja Yonhap.

23 spośród 43 nowych przypadków to infekcje lokalne. Łączny bilans zakażeń wykrytych w kraju wzrósł od 12 800, a bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 282 - wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

Łączna liczba odnotowanych w ciągu ostatniej doby w Niemczech zakażeń koronawirusem wyniosła 498 - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 11 osób chorych na Covid-19.

Oznacza to, że łączna liczba wszystkich zakażonych w Niemczech sięga już 194 259, a bilans przypadków śmiertelnych wynosi 8 973.

Wiele krajów Azji Południowo-Wschodniej odnotowuje znaczny wzrost zachorowań na tropikalne choroby wirusowe: dengę i czikungunię. Zdaniem ekspertów przyczyniają się do tego regulacje wprowadzone w czasie walki z pandemią koronawirusa.

Blisko 250 tys. mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej zachorowało w tym roku na dengę – wynika ze zbiorczych danych tamtejszych ministerstw zdrowia. W wyniku powikłań zmarło co najmniej kilkaset osób. W regionie notuje się też wzrost zachorowań na czikungunię.

Większą niż zwykle liczbę zakażeń eksperci łączą z restrykcjami w poruszaniu się i zmianami ludzkich przyzwyczajeń, wymuszonymi przed pandemię Covid-19. Obie choroby są przenoszone przez komary, które mnożą się w miejscach takich, jak opuszczone budynki i place budowy, nieużywane baseny i toalety, nielegalne wysypiska i nieudrożnione kanały ściekowe.

Niszczenie środowiska może sprawić, że pandemie będą bardziej prawdopodobne i trudniejsze do opanowania, gdyż ryzyko choroby jest "ostatecznie powiązane" z różnorodnością biologiczną i naturalnymi procesami - sugerują naukowcy brytyjscy.

Zgodnie z hipotezą naukowców z University of the West of England i Greenpeace Research Laboratories na University of Exeter, ryzyko choroby jest "ostatecznie powiązane" z różnorodnością biologiczną i naturalnymi procesami, takimi jak obieg wody.

Pandemia boleśnie uderzyła w wyceniany na 8 mld zł polski rynek usług ślubnych, który w 2020 r. może się skurczyć nawet o połowę. Część firm liczy się ze spadkiem przychodów o ponad 90 proc. - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Z sondażu, który dla "Rzeczpospolitej" przeprowadził portal Wedding.pl wynika, że jedynie 5 proc. firm działających w branży ślubnej nie spodziewa się spadku przychodów w tegorocznym sezonie. Ankietę zrealizowano w czerwcu - w pierwszych tygodniach po odmrożeniu branży ślubnej, wśród ponad 220 działających w niej usługodawców.

Broadway League powiadomiła o kolejnym przesunięciu terminu wznowienia działalności zrzeszonych w niej nowojorskich teatrów. Nie zostaną otwarte wcześniej niż w styczniu przyszłego roku.

- Alchemia 1000 nieznajomych łączących się w jedną publiczność uskrzydlającą każdego wykonawcę na scenie i za kulisami będzie znów możliwa, gdy teatry na Broadwayu będą mogły bezpiecznie zapełnić widownie - oznajmił w poniedziałek przewodniczący zarządu Broadway League Thomas Schumacher.

Już w poniedziałek późnym wieczorem dom handlowy Macy’s inauguruje serię pokazów ogni sztucznych z okazji Dnia Niepodległości. Stanowi to zerwanie z tradycją, ponieważ przyciągające wielotysięczne tłumy widowisko dotychczas odbywało się 4 lipca.

"Aby zachęcić i wesprzeć wysiłki dla zapewnienia bezpieczeństwa i dystansu społecznego w dobie COVID-19 oraz zapobiec gromadzeniu dużych tłumów postanowiliśmy w tym roku zachwycić nowojorczyków niezapowiedzianymi pokazami w pięciu dzielnicach" - uzasadniało swoją decyzję zerwania z tradycją kierownictwo Macy’s.

Brazylia zarejestrowała podczas ostatniej doby 692 zgony na Covid-19 i 24 052 nowych zakażeń koronawirusem. Ministerstwo zdrowia informuje o utrzymującej się od kilku dni tendencji spadku zgonów i zakażeń wywołanych koronawirusem. 

Od początku epidemii na Covid-19 zmarło w Brazylii 58 314 ludzi, za wyleczonych uważa się około 757 tysięcy ludzi. Ministerstwo zdrowia zarejestrowało 1 368 195 przypadków zakażeń koronawirusem.

Liczące 350 tys. mieszkańców Leicester w środkowej Anglii, gdzie w ostatnich dniach szybko wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem, zostaje objęte lokalną blokadą - poinformował w poniedziałek wieczorem brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie